طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

وحید حمزه پورالناز پائیزساربوک sarboukحسین مژدهیمحمد داوریآرش غلامعلی طهرانیسوگند عندليبمیثم ذکریاییمحمد مهدی دودانگهعلیرضا شرافتیشرکت رویا طرح داخلیسهند چوبان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مالکیت معنوی در طراحی

طراحان و تولیدکنندگان تا چه حد مالک آثار خود هستند؟

بازدید : 24,506 بار

22 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

این سوال همواره پیش می‌آید که آیا از منظر قانونی میتوان از حقوق یک محصول طراحی  محافظت کرد؟ با توجه به خلاهای قانونی در کشور ما، این بحث بسیار مهم به نظر می‌رسد. در بازشناسی حقوق مالکیت معنوی با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
مالکیت معنوی در طراحی

قانون مالکیت معنوی، بحثی در حال رشد است  که به واسطه‌ی آن مقوله‌هایی فراتر از محدودیت‌های قانونی مطرح می‌شوند. از طرفی طراحی داخلی مفهومی جنجالی و در حال ظهور است. اگر میتوانید طرح‌تان را روی کاغذ طراحی پیاده کنید، به صورت سه بعدی تولید و سپس مونتاژ کنید، چرا قادر به محافظت مجموعهای از طرح‌هایتان نباشید؟ نبود تعریف دقیق قانونی از مفهوم طراحی، بخشی از مشکل موجود است. مورد اخیر در شرکت «اپل» (Apple)، سبب مطرح شدن این سوال در سطح بین‌المللی شد. زمانی که آیتمی روی کاغذ طراحی و با مواد مونتاژ ، پس از آن به صورت سه بعدی تولید شده است، به عنوان دارایی معنوی محافظت میشود، چرا نباید مجموعهای از آن‌ها هم با قانون مالکیت معنوی محافظت شوند؟

ذخیره عکس

بخشی از مشکل اینجاست که هیچ تعریف قانونی دقیقی از آن‌چه که به عنوان یک طراحی داخلی مدنظر قرار بگیرد، موجود نیست. تعریف رایج کنونی شامل مجموعهای از موارد خاص در یک اتاق یا یک مجموعه ی معین مانند استفاده‌ی خاص از رنگ‌ها یا مواردی که به شکل طراحی ویژه است. مشکل دیگر این است که حتی اگر دولت تصمیم بگیرد که کدام دسته از طرحهای داخلی واجد شرایط علایم تجاری هستند، چگونه سایر حوزههای قضایی در کشورهای دیگر این موضوع را مد نظر قرار خواهند داد؟ آیا آن‌ها آن را به اجرا در خواهند آورد؟ تنها در چند مورد این مشکل مد نظر قرار گرفته است، اما انتظار میرود که بسیاری دیگر در آینده‌ی نزدیک مد نظر قرار گیرند.

ذخیره عکس

طراحی داخلی باید چگونه تعریف شود و چگونه مطمئن شویم آن‌چه که عضوی از این مجموعه است در تمام حوزههای قضایی سراسر جهان محافظت می­شود؟ اختلاف اخیر بین شرکت اپل و دفتر حق ثبت اختراع و علائم تجاری آلمان  (DPMA) بر سر تمایل اپل به ثبت علامت تجاری برای طراحی فروشگاه آن، به وجود آمد. پیش از آن در سال  2010 میلادی، اپل موفق به ثبت علامتی تجاری در دفتر حق ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا (USPTO) برای فروشگاه اصلی خود شده بود، اما زمانی در تلاش برای گسترش این حفاظت در سایر حوزههای قضایی بین المللی بر‌آمد، توسط (DPMA)  رد شد. موضوع به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا (CJEU) ارجاع شد.

این دیوان مشخص کرد که طرح از یک فروشگاه خرده­فروشی، اگر به طور قابل توجهی از معمول بخش اقتصادی مربوطه متفاوت باشد می­تواند به عنوان علامتی تجاری پذیرفته شود.این دیوان، همچنین مشخص کرد که این موارد باید به صورت سیستم مورد به مورد بررسی شوند، به گونه‌ای که هر فروشگاه خرده­ فروشی خطوط و منحنی‌های مختلف خواهد داشت که طراحی آن را تشکیل می‌دهند. اگر اپل قادر به حفاظت علامت تجاری طراحی فروشگاه‌ های خرده ­فروشی خود در سطح بین‌المللی است، چرا انجام چنین موضوعی برای طراحان داخلی مشکل‌تر است؟ 

ذخیره عکس
مالکیت معنوی در طراحی

در نظر گرفتن مکانی که در آن طرح اتاقی با علامت تجاری حاصل از آن محافظت میشود، مفید است. قانون حق تکثیر، طرحها و اختراعات سال 1988 میلادی می‌گوید که در رابطه با آثار هنری، کپی شامل ساخت یک کپی سه بعدی از یک کار دو بعدی و ساخت یک کپی دو بعدی از یک کار سه بعدی است. هنگامی که فردی یک ایده را برای اتاقی خاص، به عنوان کار هنری دو بعدی طراحی میکند و قصد تبدیل آن به یک واقعیت سه بعدی را دارد، شامل قانون حق نسخه برداری ذکر شده در بالا می‌شود. بحث‌هایی در مقابل این تفسیر گسترده وجود دارد.

ذخیره عکس

 

به طور عمده دکوراسیون و مبلمان یک مکان ، مشابه یک محصول واحد متشکل از چند قطعه نیست. در حالی که هر دو شامل مجموعه‌ای از موارد برای ساخت یک محصول بزرگتر هستند. به لحاظ فنی طراحی داخلی از اجزای مختلف برای ساخت یک نهاد کامل استفاده نمیکند. یکی دیگر از استدلالهای حق تکثیر و علایم تجاری مربوط به قانون حق تکثیر ایالات متحده است که در آن، مجموعه‌ای از یک طرح‌های خاص ممکن است تکثیر شود. سوالات بسیاری در سطوح ملی و بینالمللی مطرح هستند، این چالشها در حال بهم پیوستن ضروری هستند و تا زمانی که تعداد کافی از پروندهها سبب تعیین قانون مشخص نگردند، وجود خواهند داشت.

تا آن زمان، ما تنها می‌توانیم با قوانین فعلی پیش برویم و سعی کنیم تصمیمات اتخاذ شده مرتبط با مشکلات مد نظرمان را بکار ببریم. اگر تاکنون از خلا‌های قانونی موجود متضرر شده‌اید یا پیشنهادی برای رفع این مشکل دارید، این بحث را در طراگاه ادامه دهید.

ذخیره عکس
مالکیت معنوی در طراحی

بازدید : 24,506 بار

22 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:30