طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

mostafa ahmadiآذران پلاستیک azaran-plasticشرکت رویا طرح داخلیجواد خداییعلیرضا شریفانuser 5سجاد اسدیبهرام قربانیروزبه عالمیانقالیکده iran carpetسهند منشیعلیرضا فخفوری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

حکایت خانه‌ای کوچک اما باصفا به روایت باد صبا

حذف زیباشناسی درمعماری خانه‌ی هنرمندان

بازدید : 36,623 بار

28 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نام مرا احتمالاً بدانید که مطالب مرا در طراگاه خوانده‌اید. من معروف به باد صبا، بر فراز شهر تهران خوش‌خوشان در پرواز بودم که درست زیر پایم بنایی دیدم که مرا به شدت به سمت خود جذب کرد و من که از خود بی‌خود شده بودم، به خواسته دلم رفتم تا به بررسی این بنای سنتی بپردازم.  با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
معماری خانه‌ی هنرمندان

من که همواره بی‌قرارترینم، در میان بادها و تشنه دیدن و دانستن بیشتر از زمینی که در آن روزگار می‌گذرانیم. گفتم که خرامان‌خرامان می‌رفتم که خانه‌ای مرا به‌سوی خود کشاند و وقتی در حوض مقابل خانه فرود آمدم دسته دسته آدم‌هایی از پیر و جوان دیدم که در حال گفت‌وگو و احوالپرسی بودند. چشمم به سردر بنا افتاد و نامش را خواندم صفای آن محوطه و خانه را فهمیدم که از چیست.

ذخیره عکس
معماری خانه‌ی هنرمندان

وقتی که قدری آرام گرفتم، دیدم بزرگانی از هنرهای مختلف در رفت‌و‌آمد هستند. افرادی که کمتر می‌شد دید. از نقاش گرفته تا معمار و این‌جا را، همگی خانه خود می‌دانستند و با رغبت می‌آمدند و با چهره‌ایی خندان می‌رفتند. صفای آن‌جا از صفای دل هنرمندان بود .بیشتر پرس‌و‌جو کردم و فهمیدم که خانه‌ی هنرمندان ایران در سال ۱۳۷۷ با بازسازی بنایی از دوره‌ی قاجار که مدتی نیز پادگان بود توسط شهرداری تهران ایجاد شد.خانه‌ی هنرمندان، مجموعه‌ای است فرهنگی–هنری که دارای انجمن‌های تخصصی در زمینه‌ی عکاسی، معماری، نقاشی، تئاتر، سینما، گرافیک، خوش‌نویسی و... می‌باشد که امکان ایجاد ارتباط بین هنرمندان و جامعه و  تبادل اطلاعات هنری در بین خود هنرمندان و ارتقای سطح معلومات هنری مردم را فراهم می‌سازد و گوشه‌ای از نیاز‌های هنرمندان جامعه را بر طرف می‌کند.

ذخیره عکس
معماری خانه‌ی هنرمندان

باید بگویم که خانه هنرمندان در ضلع جنوبی پارک ایرانشهر( باغ هنر )، در خیابان ایرانشهر واقع شده است. ابتدا در اطراف خانه گشت‌و‌گذاری داشتم. ساختمانی با نمای آجر قرمز در دو طبقه احداث شده‌، ساختمانی کاملا قرینه به چشم می‌آید، البته با ساخت‌و‌سازی که در تراس غربی صورت گرفته‌، بنا را از تقارن درآورده و از زیبایی آن کاسته است. در حیاط همانجا که ابتدا فرود آمدم حوض آبی  بود و دختران وپسرانی که در حال گپ‌و‌گفت‌، مدام سیگاری نیز برلب داشته و آسمان ریسمان می‌بافتند، البته من قصد نداشتم ببینم، چه می‌گویند اما صدای بلند آن‌ها به راحتی شنیده می‌شد.

ذخیره عکس

در دو طرف شرقی خانه رستوران گیاهی واقع شده و در سمت غربی کافی شاپی با صفا فعالیت دارد. از پله‌ها بالا رفتم و وارد خانه شدم البته ورود برای عموم آزاد بود اما نفهمیدم برای ما که نامرئی هستیم چگونه است. وارد سالن لابی خانه شدم. سالنی با ستون‌های ساده و  زیبا و ویترین‌هایی که در دل ستون‌ها و بر روی دیوارها جا خوش کرده و در هرکدام اثری هنری جای گرفته است. ساختمان دارای دو یال غربی و شرقی و فضای بزرگی در مرکز است. در یال شرقی طبقه‌ی اول دو گالری به‌نام‌های میرمیران و پاییز بوده و در یال غربی نیز گالری استاد ممیز و گالری زمستان قرار گرفته است. خودم را به طبقه‌ی دوم رساندم. و در ابتدای ورود به طبقه با یک اثر هنری از «کیارستمی» با عنوان «هفت چنار روبه‌رو» شدم که بسیار زیبا بود. 

در یال غربی این طبقه نیزگالری تابستان و سالن استاد جلیل شهناز در انتهای راهرو دیده می‌شد. در مرکز طبقه دوم نیز سالن کنفرانس استاد امیرخانی قرار داشت و در یال شرقی گالری‌های بهار و نامی خودنمایی میکردندو در قسمت انتهایی راهرو سالنی به عنوان سینماتک راه‌اندازی شده بود. در طبقه‌ی سوم، تماشاخانه استاد انتظامی محل اجرای آثار نمایشی بود اما متاسفانه همانطور که گفتم با راه‌اندازی رستوران ایتالیایی درتراس غربی هم تقارن و موازنه خانه از دست رفت‌و‌دیگر اینکه تراس غربی و شرقی خانه فضای تنفس و گپ‌وگفت بود امابا این حرکت غیرکارشناسی و خلاف زیباشناسی‌گویی که ورودی شش‌های خانه بسته شد. خود را به درون کشانده و دیدم که بر روی دیواره‌های داخلی ساختمان مانند راهروها آثار زیبایی نصب شده و مجسمه‌های مختلف نیز در گوشه و کنار، فضای داخلی را مزین کرده‌اند و هرکدام در نوع خود دارای ارزش هنری بسیار بالایی بودند.

ذخیره عکس
معماری خانه‌ی هنرمندان

من، باد صبا مسحور فضای دلنشین آن‌جا شدم. خانه‌ی هنرمندان از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و بافت آجری آن و تکرار شکل مربع در تمام فضای خانه و دقت بسیار در جهت ایجاد هارمونی‌، بنایی در نوع خود از لحاظ معماری کم‌نظیر بوده و در تهران بنایی بدین شکل موجود نیست اما دانستم که این خانه به مراقبت ویژه نیاز دارد و مقاوم سازی از نیازهای مبرم و اساسی آن بوده تا نسل‌های بعد نیز از وجود چنین بنای زیبایی لذت ببرند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

لطفاً نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.

 

    کانال


بازدید : 36,623 بار

28 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاخانه هنرمنداننامیمیرمیرانممیزرستورانگیاهیایتالیاییکنفرانسامیرخانیجلیل شهنازانتظامیبهارپاییزکافهکیارستمی

مطالب محبوب »

Saturday , 27 May , 03:16