طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

بیژن شجاعیهومن بالازادهسلیمانیnaser movahedfinnwoodفرزاد دلیری farzaddaliriناهیده تقویعلی رضا بندر ابادsina kamali tabriziتینا شاه محمدیامید ضرغامیآذران پلاستیک azaran-plastic
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مصالح ساختمانی سبز ، ساختمان سالم تر

تلاش ها برای اجتناب از استفاده ی مواد شیمیایی مضر در صنعت ساختمان.

بازدید : 8,617 بار

22 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

صنعت ساختمان یک تجارت پر رونق و بی پایان در سراسر دنیا است، اما تا به حال به این فکر کرده ایم که ساخت و ساز تا چه حد بر سلامت جسمی ما تاثیر می گذارد؟  طراگاه نگاهی انداخته به آخرین تلاش ها برای محدود کردن اثرات مخرب مصالح ناسازگار با محیط زیست و سلامت انسان.

ذخیره عکس
مصالح ساختمانی سبز ، ساختمان سالم تر

شورای ساختمان سبز ایالات متحده ( US Green Building Council ) ، موسسه بین المللی زندگی آینده ( International Living Future Institute ) ، گوگل (Google  ) ، شبکه ی ساختمان سلامت ( Healthy Building Network  ) و بسیاری دیگر از سازمان ها در جنبش ساختمان سبز،  برای متقاعد کردن تولید کنندگان مصالح ساختمانی در راستای ترویج فعالانه کاهش استفاده از مواد شیمیایی و سمی ، تلاش میکنند و در جستجو برای یافتن جایگزینی ایمن تر هستند. آنها به بسیاری از تولیدکنندگانی که تنها به دنبال استراتژی های منفعلانه هستند پیشنهاد میکنند که از قاعده های پوسیده ی بازار فراتر بروند.

ذخیره عکس

در عوض آنها میخواهند تولیدکنندگان نقش فعالتری ایفا کنند یکی از همین فعالین  میگوید : « ما سیاستهای شیمیایی و رویه هایی داریم که کاملا فراتر از رعایت مقررات است » ، یک استراتژی فعال ، رویکرد جامعی نسبت به مواد شیمیایی است که با شناسایی و آشکار سازی مواد شیمیایی در محصولات و زنجیره ی تامین روی میدهد، یعنی شناسایی مواد شیمیایی خطرناک و استفاده از جایگزین های ایمن تر .کارشناسان بهداشت مدت های مدیدی است که دریافته اند که مواد شیمیایی در مصالح ساختمانی مثل سرب، پنبه  نسوز، فرمالدئید، ترکیبات آلی فرار، جیوه، آرسنیک، فتال های خاص و مقاوم در برابر حرارت، میتوانند خطرات جدی برای سلامت ایجاد کنند که شامل سرطان، چاقی، آزبستوز، مسمومیت، اختلال غدد درون ریز و عصبانیت ناشی از مسمومیت است. 

انتخاب درست مصالح ساختمانی ، انتخاب محل ساخت و ساز، بهره برداری و تعمیر و نگهداری به برخی از نگرانی های کلیدی در بهداشت عمومی جامعه ی مدرن کمک میکند. به گفته ی  شورای ساختمان سبز ایالات متحده ساختمانها و جوامع  میتوانند محافظی قدرتمند و مروج سلامت و رفاه باشند.یک گزارش جدید از  Clean Production Action  نشان میدهد که ابزارهای شیمیایی ایمن تر که در LEED توصیه میشود، برای روشن کردن نقشی ست که مصالح سبز میتوانند در پروژه های ساخت و ساز پایدار ایفا کنند. صفحه ی سبز (GreenScreen   ) یک فرآیند 4 مرحله ای است که میتواند تمام تولیدکنندگان را برای استفاده از آن ترغیب کند .

ذخیره عکس

 

  • قدم1 : فهرست موجودی- شناسایی یک لیست جامع از مواد شیمیایی در محصولات . یک متخصص راهنما ، گزارش را برای گزینه های اعتباری  LEED v4 لیست میکند همچنین درباره محصول اطلاعات اختصاصی را جمع آوری میکند .
  • قدم2 : ارزیابی خطر مواد شیمیایی – استفاده از صفحه سبز برای تعیین خطرات ذاتی این مواد شیمیایی . صفحه سبز مزیتی دارد که تولیدکنندگان را قادر به شناسایی و گزارش خطرات اختصاصی و غیر اختصاصی عناصر شیمیایی میسازد . راهنما با دیدن گزینه LEED v4 نحوه استفاده از امتیازات مترجم فهرست صفحه سبز و نمرات معیار آن را مشخص میکند .
ذخیره عکس

 

  • قدم3 : گزارش – سپس نمونه های پیشنهادی راهنما برای چگونگی تحقق ثبتی موردنیاز LEED v4  به وسیله گزینه های اعتباری ، برای گزارش عناصر و بهینه سازی طبقه بندی میشوند .
  • قدم4 : گواهی سازگاری- در نهایت راهنما نحوه کسب گواهی از دایره خبرگی سبز (Green Circle Certified  ) یا ( Clean Production Action ) را آماده میکند که امکان بررسی انطباق با استاندارد LEED v4  را مقدور میسازد .

 شورای ساختمان سبز مجموعه ی جدیدی از استانداردها را برای بررسی مفهوم سلامت ساختمانی ایجاد کرد و LEED v4  در نوامبر 2013 منتشر شد .

نسخه 4 LEED  یک روش سیستماتیک برای ساختن جامعه و رسیدگی به نگرانی های زیاد مردم و محیط زیست در زمینه مواد شیمیایی ایجاد میکند . مصالح ساختمانی شامل 75% مواد خامی است که سالیانه در ایالات متحده استفاده میشود. با استفاده از ابزار صفحه سبز در مواد مورد استفاده برای ساخت خانه، مدرسه و محل کار، پیشرفت عظیمی در ایمنی بیشتر ، بازار پایدارتر، سم کمتر و جهان سالمتر به وجود خواهد آمد .

ذخیره عکس
مصالح ساختمانی سبز ، ساختمان سالم تر

ما بدون اینکه بدانیم هر روز در معرض آسیب هایی هستیم که از فرایند های صنعتی ساختمانی ، ما را تهدید میکند، این اقدامات از دیدگاه شما تا چه حد می تواند بر سلامت جامعه تاثیر بگذارد؟ دیدگاه های خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 8,617 بار

22 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 03:17