طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

naser movahedعلیرضا فخفوریناهیده تقویعلی رضا بندر ابادکسری سعادت جوبهرام شکوهیانحمید نادریشرکت رویا طرح داخلیامید حیدری پوریمهدی مصلحیطاها رضاییmostafa ahmadi
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

سیری در معماری سنتی شهر دزفول

شهری که به موزه‌ی آجری ایران شهرت دارد

بازدید : 40,540 بار

24 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

دزفول شهری در جنوب غرب ایران و گسترده در کنار رودخانه دز ‌است. این شهر در دامنه‌های زاگرس میانی جای دارد و پیشینه‌ی تاریخی آن به زمان ساسانیان باز می‌گردد ولی پیش از ساسانیان هم آباد بوده و بخشی از سرزمین‌های امپراتوری‌های ایلام و هخامنشیان به شمار می‌رفته‌است. حال با طراگاه همراه شوید تا به سیری در حال‌وهوای قدیم دزفول بپردازیم.

ذخیره عکس
معماری سنتی شهر دزفول

دزفول شهری با طرح و حال‌و‌هوای بومی بوده و دارای  نوعی معماری هماهنگ و موزون، که در رابطه‌ی مستقیم با شرایط آب‌و‌هوایی این اقلیم شکل گرفته است. شکست‌هایی در سطوح خارجی معماری این منطقه، ایجاد شده که هم از طرح و ترکیبی موزون برخوردار و هم با ایجاد سایه روشن‌ها به تعادل مطلوب هوا کمک می‌کند و در ضمن هیچ‌کدام از خانه‌ها در نگاه هم و مشرف به یکدیگر نیستند.

ذخیره عکس
معماری سنتی شهر دزفول

از جلوه‌های زیبای معماری دزفول، حرکت و گردش چشم ناظر از یک‌جا به جای دیگر و اتمام یافتن سکون به حرکت و حرکت به سکون، بحث حرکت انسان در بیرون و درون معماری یکی از دل‌خوشی‌های عمده معماری این شهر می‌باشد. اکثر بناهای این بافت آجری بوده و به همین دلیل این شهر به موزه‌ی آجری ایران شهرت دارد.

ذخیره عکس
معماری سنتی شهر دزفول

در دزفول خانه‌ها عموماً دارای زیرزمین و شبستان و سردابند که در گویش بومی شبادان گفته می‌شود. سطح حیاط خانه‌ها  40 تا  50 پله پایین می‌رود و در ساخت معماری درون این خانه‌ها، تمامی سعی بر آن بوده که سطوح یک‌دست و معمول با ایجاد شکست به فضاهای متنوع ومطبوع با کاربری مفید تبدیل شود. شکل طاق‌های هلالی درون اتاق‌ها، با ترکیب سطوح هم‌سان طاق‌نماها و ستون بیرونی می‌آمیزد و ترکیبی هماهنگ را پدید می‌آورد.

ذخیره عکس

 

 به شبستان و زیر‌زمین که می‌رویم، باز همان توازن و ترکیب را که نشانه هماهنگی و یکپارچگی بین تمام بخش‌های این فضای مسکونی، می‌بینیم. آنچه درباره تمامی این بناها و ترکیب اجزای درونی و بیرونی آن‌ها، می‌توان گفت استفاده درست وکاربرد مناسب مصالح به خصوص آجر در ارتباط با فضاهای ایجاد شده است. 

در گردشی از شبستان به حیاط و باغ این خانه‌ها، یکپارچگی وتوازن به چشم می‌خورد. 

خانه‌هایی که در عین هماهنگی و یک‌دستی و یک‌رنگی فضای درون، از شکستگی هم‌گون و دل‌پذیری در سطوح بیرونی برخوردارند و در مجموع بافتی به هم پیوسته و موزون را متناسب با شرایط و آب و هوای این اقلیم پدید آورده‌اند.  خانه‌هایی در منظر آسمان و رودی در گذر که رویاهای نهفته را با خود می‌برد. عناصر مهم، معماری دزفول به شرح زیر است.

ذخیره عکس

ورودی خانه‌ها
ورودی خانه‌ها به‌عنوان نقطه عطف و مکث در کوچه‌ها (که حالت حرکت را ایجاد می‌کند) عمل می‌کند، که با سکوهای طرفین درگاه شروع و با طاق‌نمای بالای در ورودی ادامه می‌یابد.


ایوان
با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، مسقف یا نیمه باز و در مجاورت حیاط و در جلوی اتاق‌ها ساخته می‌شود. 

ذخیره عکس

ساباط
ساباط محل سرپوشیده‌ای، که جهت ایجاد آسایش ساخته می‌شود و در بسیاری از موارد گسترش خانه بر روی کوچه نیز ادامه می‌یافت و یک یا چند اتاق بر روی گذر می‌ساختند. عبور و مرور از زیر این اتاق‌ها صورت می‌گرفت، که به آن‌ها ساباط می‌گفتند.

هشتی 
فضایی است تقسیم کننده در حرکت انسان، یکی از انواع شاخص فضای واسط برای رسیدن به یک فضای متفاوت که معمولاً همراه عواملی چون شکستن زاویه دید، ایجاد تنوع بصری بوسیله ایجاد پیچ‌و‌خم مناسب، ایجاد اختلاف سطح، تزئینات و …می‌باشد.

دوستان و علاقه‌مندان به معماری سنتی، هرگونه نظر و پیشنهادی مرتبط با مبحث ارائه شده را طراگاه به گوش جان می‌شنود و از هرگونه ایده و فکر خلاقانه استقبال می‌نماید.

 

کنال


بازدید : 40,540 بار

24 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هادزفولمعماریرودخانه دزشبستانسرداباقلیمشکستهشتیساسانیانزاگرسهخامنشیانایلام

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 03:35