طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سلیمانیصفورا شریعتینیما کیوانیفرزاد دلیری farzaddaliriسهیل براکMahnaz sharififinnwoodمحمد مهدی فخیمیامیررضا امیریفریناز رضویمرضیه مجدالاشرافیایمان رجبیان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

عمارت زیبا و سرگردان مسعودیه

عمارت مسعودیه از دربار تا سربار

بازدید : 27,750 بار

20 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مدتی بود که به تهران‌گردی مشغول بودم و رفتن را فراموش کرده بودم، به سبب آن‌که تهران هنوز هم دیدنی است. بادهای محلی مرا دست انداخته و متعجب شده از ماندن من و می‌گفتند باد صبا و ماندن؟ با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
عمارت زیبا و سرگردان مسعودیه

من باد صبا هم بی‌قراری را فراموش کرده بودم و تازه فهمیدم که چه خاک دامن‌گیری دارد تهران، که پای رفتن باد صبا، باد عاشقان را چنان سست کرده که فکر رفتن، غم غربت به جانم انداخته و به هر بهانه‌ای در رفتنم تاخیر انداخته و هم‌چنان تهرانگردی را ادامه داده‌ام. غرق درهمین افکار بودم که روز به آخر رسید و من سر از میدان بهارستان درآوردم. پشت میدان بهارستان در خیابان اکباتان حضور جمعی از هنرمندان سرشناس که فقط در فیلم‌ها می‌توانی آن‌ها را ببینی، همگی در یک ساختمان مهجور زیبا مرا به‌سوی خود جذب کرد. که بعداً فهمیدم پانزدهمین جشن خانه‌ی سینما بوده و آن ساختمان مهجور هم عمارت مسعودیه بوده است.

ذخیره عکس
عمارت زیبا و سرگردان مسعودیه

معماری و ساخت این بنا به فرمان "مسعود میرزا" ملقب به "ظل‌السلطان" فرزند "ناصرالدین شاه" و به سرکاری "رضاقلی‌خان" ملقب به "سراج‌الملک" در زمینی به وسعت ۴۰۰۰ متر مربع از اراضی باغ نظامیه انجام شد. در ضمن معمار این بنا استاد "شعبان معمار باشی" است.

ذخیره عکس

این عمارت در دوران پهلوی مدتی به‌عنوان وزارت معارف و صنایع مستظرفه مورد بهره‌برداری قرار گرفت، در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ تابلوی دانشکده‌ی افسری بر سردرش بالا رفت و بعد‌ها به مدت چند دهه به‌عنوان ساختمان وزارت آموزش و پرورش استفاده شد. و سرانجام  پس از آوارگی‌های بسیار و بلاتکلیفی در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۷۷ عمارت مسعودیه، بعداز عمر ۱۲۰ ساله‌ی خود‌، به شمارهی ۲۱۹۰ در فهرست آثار ملی ثبت و به میراث فرهنگی واگذار شد. میراث فرهنگی طی مدت بیش از یک دهه حضور مستقیم در این مجموعه، بخش‌هایی از آن از جمله "عمارت مشیرالملکی" که اکنون میزبان «کافه مسعودیه» است را مرمت کرد و در اواخر سال ۱۳۸۹ مجموعه را جهت بهره‌برداری در اختیار یک شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی قرار داد که ضمن مرمت این بنا تحت نظر میراث فرهنگی، مورد بهره‌برداری نیز قرار گیرد.

و پس از آن در عمارت به‌روی مردم گشوده شد. در این مجموعه کافه مسعودیه راه‌اندازی شد که به محلی دنج و آرام برای هنرمندان و مردم شناخته شد. بخش دیگری از این عمارت مورد بازسازی قرار گرفت و تبدیل به یک سالن جمع‌و‌جور نمایش شد و تئاترهای مختلفی نیز با حضور هنرمندان مختلف روی صحنه رفت‌. بخشی دیگر نیز برای بازدید عموم بود. محوطه‌ی بسیار زیبا و دلنشین این عمارت و آن حوض بزرگ دایره‌ای شکل و پیاده‌روهای سنگ‌فرش‌، فضایی آرامش‌بخش به دور از همه شلوغی‌ها و آلودگی‌های صوتی و تصویری‌، مرا وامی داشت که با شور و هیجان به هر گوشه‌ی آن سرک بکشم. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

یک نکته‌ی جالب‌، تناقض فضای خارج از ساختمان و محوطه‌ی عمارت با درون آن بود. با توجه به منطقه‌ای بسیار شلوغ و حجم انبوهی از موتور و ماشین و آلودگی‌های صوتی و تصویری بیرون ازعمارت‌، چنان روح و روان و جسم را پریشان می‌کند که اولا در باور نمی‌گنجد که در دل این فضای آشفته‌، فضایی به شدت منظم‌، زیبا و آرام وجود داشته باشد و هنگام ورود گویا وارد بهشت می‌شوی و این تناقض در ابتدا بیشتر به خیال می‌ماند و باور آن سخت است اما می‌بینی که واقعیت است. و سوالی بی‌جواب در ذهنت شکل می‌گیرد که علت این همه تناقض چیست؟ 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

و باز هم افسوس‌، محلی که  بنای بسیاری از ساختمان‌های فرهنگی از جمله نخستین "کتاب‌خانه‌ی ملی" و "موزه‌ی ملی ایران" در آن گذاشته شده همچنان بین میراث و فرهنگی و بخش خصوصی سرگردان بوده و بعد از این همه سال، هنوز برنامه‌ای مشخصی ندارد و هر کس از ظن خود، درباره‌ی این عمارت سخن می‌گوید‌. و من که دوره‌های تاریخی بسیار دیده و این سرزمین  و سرزمین‌های دیگر را بسیار گشته‌ام‌، به عمر خود ندیده‌ام در سرزمینی بعد از 130 سال گذران عمر، این‌گونه بلاتکلیف باشی و هر روز تورا به رنگی درآورند و ندیدم مردمی با تاریخ و فرهنگ و هنر خود چنین کنند و یا نسبت به آن چنین بی‌تفاوت باشند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

دوستان‌، نظرات خود را در مورد معماری‌های برتر ایران با طراگاه در میان گذارید.   


بازدید : 27,750 بار

20 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاعمارت مسعودیهمعماری ایرانعمارتمسعودیهتهران‌گردیتاریخیکاشی‌کاریگچ‌بریسفره‌خانهمیراث ملیمیراث فرهنگیباد صباکتاب‌خانه‌ی ملیموزه‌ی ملی ایران

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:31