طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

Mahnaz sharifiمنصور اجلینیما کیوانیآیدین صادقیhosein baharestaniSomayeh AhemehShaqayeq Abaszadeطاها رضاییشرکت رویا طرح داخلیشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)سحرناز سلیمانی پاکسیروس مهراندیش
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

اعلام فراخوان و کشف استعداد های برتر

سردر دانشگاه تهران ، نمادی ملی

بازدید : 153,370 بار

06 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

اعلام فراخوان و دعوت همگانی از هنرمندان به مشارکت در پروژه های ملی و بین المللی در زمینه معماری و اصولا به کار گیری خرد عمومی و تشویق هنرمندان به ارائه طرح های خلاقه در زمینه و موضوع مربوطه و استفاده از هنرمندان آکادمیک و دانشگاهی جهت طراحی فضاهای شهری اکثرا موفقیت آمیز بوده و در تاریخ معماری با نقاط درخشانی در طول تاریخ مواجه شده ایم که از جمله می توان به طراحی برج آزادی توسط جوانی دانشگاهی و یا پل طبیعت بدست خانمی بسیار جوان و همچنین سردر دانشگاه تهران به عنوان یک شاهکار معماری توسط یکی از فارق التحصیلان دانشکده هنرهای زیبا اشاره نمود.

با طراگاه همراه شوید

ذخیره عکس

بدون توجه به خرد جمعی و حضور استعدادهای درخشان و نخبگان گمنام در حوزه های هنری و معماری ، بازهم  چنین پروژه هایی را تنها به هنرمندانی معدود که خود شناخت ناقصی از میزان تخصص و دانش وی داشته سپرده شده ولذا ما در فضای شهری با آثاری بسیار سطحی و نازل روبرو هستیم که به هیچ وجه میزان هزینه کرد بیت المال با اثر ارائه شده همخوانی نداشته و شهروندان به ناچار میبایست چنین آثار سخیفی را تحمل کنند.

ذخیره عکس

و اما سردر دانشگاه تهران که توسط کوروش فرزامی فارغ‌التحصیل سال ۱۳۴۳ از دانشگاه تهران طراحی شده  همزمان با فارغ‌التحصیلی وی مورد تصویب قرار گرفت. که در واقع به دستور ریاست وقت دانشگاه مسابقه ای جهت حضور  دانشجویان برگزار شد که ازمیان طرح های رسیده طرح دانشجویی کورش فرزامی از دانشکده هنرهای زیبا به عنوان طرح برتر برگزیده می شود.

ذخیره عکس

سردر ورودی دانشگاه تهران، طرح کوروش فرزامی سادگی و زیبایی دو اصل زیربنای سبک  شاخص وی یعنی زمان و مکان را نمایش می‌دهد. در این بنا، یکی از شاخص‌ترین مصالح مدرن یعنی بتن به صورت نمایان اجرا شده است. در عین حال در شکل نما، یکی از برجسته ترین نمادهای معماری سنتی این سرزمین یعنی قوس جناغی، به صورت تکرار چهار قوس جناغی که از زوایای مختلف، متفاوت دیده می‌شوند، به نمایش گذاشته شده است. سردر دانشگاه تهران، نماد این دانشگاه و همچنین نماد آموزش عالی در کشور ما تلقی می‌شود. مفاهیم مورد نظر در این بنای ساده و بی‌پیرایه، به صورت روشن و واضح در شکل و فرم خود را آشکار ساخته  است. 

ذخیره عکس

سردر دانشگاه تهران به عنوان یک اثر ملی سالهاست که پشت اسکناس پنجاه تومانی خودنمایی می‌کند و البته در سالهای اخیر به اسکناس 5000 تومانی ارتقا یافته و فراتر از یک سمبل دانشگاهی، در ذهن مردم سراسر کشور به عنوان یکی از نمادهای شهر تهران و حتی ایران مطرح است.

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 153,370 بار

06 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاسردر دانشگاه تهرانمعماری معاصربتناسکناسمعماری سنتیقوس جناغینخبگان

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:28