طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ساربوک sarboukمحمد مهدی دودانگهاکبر تقی زادهامیرحسین امیریشروین حسینیالناز پائیزکمال کمونهبلوک سبک لیپراکوآرکفاطمه براتیسهند چوبانرضا نجفیان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی "خانه‌ی ضدآتش"، راه حلی برای غلبه بر خشم طبیعت

معماری متناسب با شرایط اقلیمی

بازدید : 131,884 بار

22 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

آب‌و‌هوای گرم و خشک غرب استرالیا باعث می‌شود که هر ساله آتش سوزی‌های متعددی به جان مناطق جنگلی بیفتد و خسارات مالی و جانی زیادی به ساکنین منطقه وارد کند. اما "خانه‌ی ضدآتش" طوری طراحی شده که بر این خشم مهارناپذیر طبیعت غلبه کند. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
معماری متناسب با شرایط اقلیمی

 همانطور که از اسمش پیداست، «خانه‌ی ضدآتش» در وهله‌ی نخست برای این طراحی شده که خطر آتش‌سوزی جنگلی را برای ساکنینش به حداقل برساند. اما علاوه بر آن، معماران این خانه هدف دیگری هم در سر داشتند، و آن این بود که معماری زیبا را جایگزین پاکسازی بی‌وقفه‌ی گیاهان در نواحی مستعد آتش‌سوزی کنند.
"خانه‌ی ضدآتش" مخصوص یک آتش‌نشان حرفه‌ای و خانواده‌اش طراحی شده و واقع در جنگل‌های اُکالیپتوس غرب استرالیاست. این خانه بر اساس استانداردها و قوانین مربوط به ساخت و ساز در نواحی مستعد آتش‌سوزی احداث شده است. نقطه‌ی قوت معماری این خانه این است که با تکیه بر علم معماری و طراحی استاندارد از حذف و پاکسازی غیرضروری پوشش گیاهی برای دور نگهداشتن آتش از خانه جلوگیری کرده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مشکل آتش‌سوزی جنگل‌های استرالیا به قدری جدی است که شیوه‌های سنتی معماری جواب‌گوی آن نیستند. در نتیجه رویکرد طراحی "خانه‌ی ضدآتش" یک رویکرد چند الگویی است شامل: طراحی محوطه، معماری، و طراحی صنعتی
مصالح ساختمانی با در نظر گرفتن قابلیت اشتعال کم و مقاومتشان در برابر آتش انتخاب شده‌اند. عامل دیگری که به درخواست مالک در انتخاب مواد و طراحی بنا دخیل بوده، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. 
مثل بیشتر مناطق مستعد آتش‌سوزی در استرالیا، این منطقه نیز در زمستان بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم است. در پاسخ به این شرایط آب و هوایی، بنا دارای دیوارهای سنگی توخالی ضدآتش و یک کفِ بتُنی معلق (با عایق‌کاری نسوز) است که توان ذخیره‌ی گرما را برای فصول سرد سال داشته باشد. حرارت و آفتاب شدید تابستان هم به کمک کرکره‌های بیرونی، سایبان جلوی خانه و از همه مهم‌تر، خود درختانِ جنگل اکالیپتوس کنترل می‌شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

دیوارهای سنگی محکم ساختمان نقش تکیه‌گاه را برای اسکلت فولادی آن ایفا می‌کنند. سقف و دیوارهای خارجی این اسکلت از جنس ورق گالوانیزه است که از نظر زیبایی شناسی با بافت گرانیتی منطقه و درختان اکالیپتوس هماهنگی دارد و علاوه بر آن، گرمای تابشیِ آتش را هم دفع می‌کند. ضمناً در زیر این سپر فولادی غلاف نسوزی از جنس لباس آتش‌نشانان کشیده شده است که نقش یک لایه‌ی محافظ دوم را در برابر آتش دارد.
کرکره‌های ضدآتش خانه از اجزای مهم بنا هستند. این کرکره‌ها بر روی پنجره‌های ضلع شمالی ساختمان (که بیشتر در معرض آتش است) قرار گرفته‌اند و علاوه بر محافظت از خانه در برابر آتش و خاکستر سوخته، از ورود حشرات و آفتاب شدید به داخل خانه هم جلوگیری می‌کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

طراحی "خانه‌ی ضدآتش" با برخورداری از پنل خورشیدی و سیستم پمپ حرارتی و عدم استفاده از وسایل گرمایشی یا سرمایشی مکانیکی، بسیاری از ویژگی‌های یک بنای پایا را در خود دارد. اما مهم‌ترین درسی که این خانه از لحاظ پایایی به ما می‌دهد، تمرکز آن بر حفظ تنوع زیستی در عین حفظ امنیت است. 

ذخیره عکس
معماری متناسب با شرایط اقلیمی

شما این راهکار را برای سکونت در جنگل‌های آتش‌خیز می‌پسندید یا فکر می‌کنید بهتر است این جنگل‌ها خالی از سکنه باشند؟ دیدگاه خود را در این زمینه با طراگاه در میان بگذارید.

 

    کانال


بازدید : 131,884 بار

22 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریآب و هواضدآتشانرژیجنگلمحیط زیستخانه عایقخانه جنگلی

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 03:31