طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

حمید عرفانیانفریناز رضویجلیل موسویروناک رافتندا عاشوریانFarzin Forouzanمحمد قديريامیر قاسمیmahmood Ghasemiایمان حسومیداوود آبادیسجاد اسدی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مصالح دانه ای

آیا ساخت و ساز در حال متحول شدن است؟

بازدید : 13,940 بار

13 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراگاه نگاهی دارد به آخرین روش های ساخت و ساز، روش هایی که ممکن است آینده ی سازه های امروزی باشند. این مدل ساخت و ساز، ساختمان هایی سبک، قابل جابه جایی و پاک را موجب میشود، سازه هایی که به راحتی باز می شوند و مقاومت فوق العاده ای در برابر بارهای وارده دارند.

ذخیره عکس

بشر برای هزاران سال از مواد دانه ای مانند سنگ، شن و ماسه، و یا خاک برای ساخت سازه ها استفاده کرده است. حتی امروزهم این تکنیک برای ساخت سد، موج شکن بندر و ساخت ریل راه آهن بر روی بستر شنی رایج است. اما این روزها طراحان در فکر استفاده از سازه هایی قابل باز و بسته شدن هستند، سازه هایی قابل جا به جا شدن که از مصالح جدید و عجیبی ساخته میشوند. این سازه های پیچیده دارای معیارهای پایداری و امنیت هستند. این مواد پس از انتقال به محل ساخت به شکلی پایدار به هم متصل می شوند. براساس این ایده ی جدید دیوارها، ستون ها و حتی طاق ها را می توان به سرعت ساخت و حتی جا به جا کرد.

ذخیره عکس

شاید مثل داستان های علمی تخیلی و افسانه ای بنظر می رسد ولی شان کلر( Sean Keller ) از موسسه فناوری ایلینوی ( Illinois Institute of Technology) وهاینریش یاگر (Heinrich Jaeger) از دانشگاه شیکاگو می توانند نحوه ی تحقق این نوع از معماری را توضیح دهند. این سازه ها از خواص ویژه ی مواد دانه ای مثل ماهیت متخلخل برای امکان زهکشی سریع و جابه جایی راحت و کم هزینه بهره می برند. اولین سازه ی مبتنی بر این سبک معماری در حال حاضر ساخته شده که رویکردی کلی در جهت معرفی راه های جدید برای تفکردرباره ی معماری و طراحی است.

نکته ی دیگردرخصوص نحوه ی عملکرد آنها به هنگام تحمل بار است. درساختارهای مرسوم استفاده از ستون ها و یا قوس ها ضروری است. اما در طراحی جدید زمانی که مواد دانه ای برای ساخت سازه ای متراکم می شوند برزنجیره های نیروی بین ذرات مجاور در داخل مواد تکیه می شود. بعلاوه زمانی که تراکمی وجود نداشته باشد این مواد می توانند حرکت داشته باشند.

ذخیره عکس

دراین روش ساخت، جنبه های منفی هم وجود دارد. شکل این سازه ها شدیدا به زاویه ی نشست یا زاویه ی بحرانی سکون طبیعی مواد ( natural angle of repose ) محدود شده است. بسیاری از خواص مواد دانه ای توسط شکل ذرات سازنده ی آنها تعیین می شود که تقریبا در بسیاری از موارد کروی هستند. در سال های اخی، دانشمندان علم مهندسی مواد، از ذراتی با اشکال عجیب و غریب ، مانند ستاره سه بعدی، X شکل، قلاب شکل و غیره استفاده می کنند؛ این مواد هنگام استفاده راحت تر متراکم یا فشرده می شوند و سازه های پایداری ایجاد می کنند که منجر به روش کاملا جدیدی در طراحی شده است.

در طراحی سنتی، معماران از کوچکترین اجزای ساختاری از قبیل ستون ها، قوس ها، دیوارها، و غیره شروع می کنند و با اتصال آنها به یکدیگر سازه های بزرگ تری مانند پل ها، خانه ها، و آسمان خراش ها را می سازند. ویژگی های مواد دانه ای جدید تغییراتی اساسی در این رویکرد ایجاد کرده است. با این مواد، معماران می توانند در ابتدا به شکل کلی سازه و پس از آن به چگونگی تحقق شکل دلخواه خود با ریختن مواد دانه ای درمحل فکر کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

یک روش، ریختن مواد در داخل محفظه های فابریک غیرقابل نفوذ بوسیله هوا است که می توانند وکیوم شوند. این کار منجر به تولید فشاری می شود که مواد را به شکل کوچک یا بزرگ یا هر شکل دلخواهی متراکم می کند. چند سال پیش، مهندسان در دانشگاه فنی دلفت ( Technical University of Delft ) موفق به ساخت پلی با استفاده از ایده ی "قابل باد کردن" شدند. هدف بلند پروازانه تر استفاده از یک ساختار کلی و سپس شکل دادن به آن در هنگام ریختن است. پس از تولید، این گرانولهای سه بعدی، به محلی منتقل می شوند، که قرار است مونتاژ شوند.

این روش تاثیر عمیقی بر روند طراحی خواهد داشت. از نظر کلر و یاگر، این سبک معماری سبب می شود که در زمان برنامه ریزی اولیه، نیازی به توجه به جزئیات ساختاری محل نباشد. در عوض، وظیفه اصلی تولید اشکال مناسب برای ذرات و همچنین شرایط پردازش کلی برای اطمینان از پایداری مکانیکی ساختار هدف مورد نظر است.

ذخیره عکس

در حال حاضر اولین گام های آزمایشی به سوی این نوع از ساخت و ساز با نتایج شگفت انگیزی همراه بوده است. بعید نیست خانه بعدی که شما به آن نقل مکان می کنید در ابتدا "ریخته شود " به جای اینکه در ابتدا ساخته شود. این بحث را با طراگاه دنبال کنید.


بازدید : 13,940 بار

13 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:10