طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

علیرضا فخفوریآیدین صادقیشروین حسینیهومن بالازادهشرکت رویا طرح داخلیداوود آبادیشهاب میرزاییانبلوک سبک لیپرایمان رجبیاننگار سریع الاطلاقانیتا  فضلیامید حیدری پوری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

بررسی معماری تئاتر شهر

بررسی یک ساختمان با معماری ویژه و خاص در تهران به عنوان یک مجموعه‌ی جذاب و دیدنی

بازدید : 62,138 بار

25 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

بنای تئاتر شهر و معماری آن یکی از زیباترین معماری‌های تهران است، اما متاسفانه توجه کافی به این مرکز فرهنگی نشده است. از آنجا که این بنای منحصربه‌فرد دارای طرحی بسیار زیبا و متناسب با فعالیت‌های تعریف شده در آن را دارد، هم‌چنین از منظر معماری هم در شکل و محتوی تناسب داشته است. لذا این بنای ارزشمند قابلیت جذب توریست ایرانی و خارجی را دارد. با طراگاه همراه باشید، تا این بنای خاص را بهتر بشناسیم.

ذخیره عکس
بررسی معماری تئاتر شهر

اگر گذرتان به چهارراه ولی‌عصر بیافتد و شلوغی آن فضا، ایستگاه مترو، خلاقیت‌های شهرداری و دست‌فروشان مانع نشوند، می‌توان بنای تئاتر شهر را در ضلع غربی پارک دانشجو با طول عمری بیش از 40 سال دید که مهمترین مجموعه‌ی تئاتری است و در واقع مرکز و ویترین تئاتر ایران است.  در سال 1346 مقدمات ساخت تئاتر شهر، توسط «شرکت مهندسان مشاور سردار افخمی» فراهم شد و نهایتاً بنا، در روز هفتم بهمن 1351 با یک سالن مدرن تئاتری آماده بهره برداری شد که از لحاظ فرم و سبک معماری، اثری بسیار زیبا و عظیم محسوب می‌شود.

ذخیره عکس

این بنای استوانه‌ای با پوششی از آجر و ستون‌های بسیار زیبا و به‌یاد ماندنی احاطه شده است. این بنا به لحاظ شکل و فرم بسیار زیبا و منحصربه‌فرد بوده و در ضمن بسیار کاربردی است. یکی از نکات جالب توجه، در این بنا حضور تزئینات سنتی ایرانی و کاشیکاری‌های بسیار زیبا بر روی بدنه استوانه‌ای شکل، که البته همین  فرم استوانه‌ای، به عنوان یک حجمی افلاطونی در معماری تلفیقی از سنت و مدرنیته را پدید آورده است. 

نکته بسیار مهم و قابل توجه دیگر این بنا، تناسب و هم‌سویی بین شکل و فرم و محتوا در این اثر فرهنگی می‌باشد. 

طراح و معمار متبحر، از معماری به عنوان نماد و نشانه هم بهره برده است. در نمایش ایرانی، صحنه همواره گرد و به شکل یک دایره بوده که این نکته در پلان این بنا به چشم می‌خورد. دیگر این‌که تئاتر همواره به عنوان هنری جمعی و گروهی، مطرح بوده و یک تئاتر با اتحاد و هم‌یاری و همراهی یک جمع شکل می‌گیرد و ما اگر در بنای زیبای تئاتر شهر دقت کنیم و اشکال را بررسی کنیم، با تعدادی ستون مواجه هستیم که اطراف این مجموعه را احاطه کرده و در واقع هر یک از این ستون‌ها، شکل و فرم انتزاعی یک انسان را القا می‌کند که با شکل طراحی بالای ستون‌ها گویی تعدادی از انسان‌ها به نحو زیبایی دست در دست یکدیگر داده و حلقه‌ای را پدید آورده‌اند.

ذخیره عکس

اینجا است که تلفیق اجزا، اشکالی را ساخته که بار معنایی داشته و فرم و محتوی هم‌سو شده و نهایتاً زیبایی خلق می‌شود. زیبایی نزد هر فردی از هر قوم و قبیله‌ای زیبا است و بر همین اساس این مکان فرهنگی به دلیل معماری خاص و ویژه خود قابلیت جذب توریست ایرانی و غیر ایرانی را دارد. در واقع شاید بتوان گفت، که معماری زیبای این بنا برای هر فرد ایرانی ضروری است و برای معماران جوان به لحاظ آموزشی می‌تواند بسیار موثر باشد. وحدت، همدلی و مشارکت گروهی به شکلی بسیار زیبا در معماری این مجموعه بروز یافته است. 

ذخیره عکس

این بنا در آغاز با یک سالن و کارگاه‌های ساخت دکور، آرشیو لباس و آکسسوار (وسایل و اثاثیه‌یی که در صحنه و دکور از آن استفاده می‌شود) افتتاح گردید و به‌تدریج فضاهای مجموعه، تغییر کاربری داده و به سالن‌های قشقایی، سایه، چهارسو، نو و خانه خورشید تبدیل شدند. سالن اصلی در طبقه همکف، به عنوان اولین سالن به منظور اجرای نمایش‌هایی با پرسوناژهای متعدد طراحی شده و از تمام تجهیزات فنی، صحنه گردان الکتریکی، آسانسور دکور، سیستم آویزهای بالا رونده برای دکور، دهانه‌ی متحرک صحنه، پرده و امکانات سینمایی و دستگاه‌های کنترل کننده برخوردار بوده، اما در حال حاضر قابل استفاده نیستند. گنجایش این سالن 571 نفر است.

ورودی سالن نمایش هم دارای 2 درب با پوشش آکوستیک است تا از ورود صدای سالن انتظار به سالن نمایش جلوگیری کند.امروزه فضاهای متعددی به مجموعه‌ی تئاتر این کشور افزوده شده، اما مجموعه تئاتر شهر با معماری خاص خود، هم‌چنان منحصر‌به‌فرد بوده و می‌تواند به عنوان الگویی بسیار مناسب برای همه معماران باشد، تا به‌جای تقلید از معماری غربی و طراحی بناهایی بی هویت، اثری با هویت ایرانی و برگرفته از سنت‌ها و با نگاهی به تجدد و مدرنیته را با توجه دقیق به معماری این بنا خلق نمایند.

ذخیره عکس
بررسی معماری تئاتر شهر

این بنا یکی از بسیار فضاهای ارزشمندی، که در اینجا عنوان شد اگر شما نیز فضاها و مکان‌های قابل توجه به لحاظ معماری را می‌شناسید با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 62,138 بار

25 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاسالنتئاترنمایشمعماریهنرفرممحتویدکورلباسستونطراحیفزهنگیکاشیکاریتزئیناتصحنهایرانتوریستسنتمدرنیتهوحدتمشارکت

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 22:55