طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

صفورا شریعتیzahra sadeghiپمپ ابارا اباراشرکت رویا طرح داخلیصادق صیدبیگیسیروس مهراندیشجمال احمدی شلحهمهراد رمضانیميثم ذکرياييشرکت رویا طرح داخلیسهند منشیابزار تونل جهان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

بزرگترین خانه تهران در کجای شهر واقع شده

پاسال موزه‌ای از هنر معاصر ایران

بازدید : 28,813 بار

01 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مرا که باد صبا می‌دانند و می‌خوانند چند روزی را بر فراز شهر تهران گذراندم زیرا شنیده بودم جاهای دیدنی بسیاری دارد و بخشی از تاریخ این سرزمین در کوچه پس کوچه‌های این شهر خاک می‌خورد و آدمیان این شهر از فرط گرفتاری و مشغله همه چیز را فراموش کرده و این تاریخ را به فراموشی سپرده و حتی در مواجه با آن، غرق در حساب و کتاب خود بی‌توجه و بی‌اعتنا می‌گذرند اما من به‌دنبال تاریخ و هنر این سرزمین بودم تا یک معماری خاص را یافتم. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
پاسال موزه‌ای از هنر معاصر ایران

روزی از روزها که بی‌هدف بر فراز این شهر بزرگ و درندشت پرسه میزدم خانه‌ای را دیدم که معمولی نبود و نسبت به خانه‌های اطراف خود تفاوت‌های بسیاری داشت. کنجکاو شدم و به سمت آن رفتم. در آن‌جا با یک باد خانگی مواجه شدم. بی‌حوصله بود  و به قول خودش دنبال دردسر نبود و می‌خواست این آخر عمری را در جایی آسوده خاطر بگذراند اما گویا آدمیان قصد تخریب آن مکان و بنا و ایجاد بنای تجاری  را دارند و او بسیار عصبانی بود. می‌گفت این بنا  با وسعت 11 هزار و 543 متر مربع یعنی بیش از یک هکتار، در یکی از گران‌ترین نقاط شهر یعنی خیابان جردن (آفریقا) به عنوان بزرگترین خانه‌ی تاریخی تهران شناخته می‌شود و اینان قصد تخریب دارند و بسیار کلافه بود. برخاستم تا در این بزرگترین خانه تهران گشتی بزنم و بیشتر این بنا را بشناسم.

ذخیره عکس
پاسال موزه‌ای از هنر معاصر ایران

همسایگان و محلی‌ها و حتی بادهای اطراف این بنا  را به دلیل دیوارهای سنگی ضخیمش به نام خانه سنگی می‌شناسند؛ خانه سنگی ملقب به بزرگترین خانه تهران، بنایی قلعه‌مانند  که در سال 1340  به سبک کاخ لوپتی تریانون از کاخ‌های جانبی کاخ ورسای فرانسه ساخته شده است. خانه‌ای که پیش از انقلاب محل ملاقات‌های مهم سیاسی و پس از آن، مدتی محل نگهداری بزه‌کاران اجتماعی و سپس اداره گذرنامه و هشت سالی نیز خالی از سکنه بوده است.

ذخیره عکس
پاسال موزه‌ای از هنر معاصر ایران

گویا این خانه از آن فردی بنام ثابت پاسال بوده که از متمولین تهران بوده و در تجارت بسیار قدرتمند بوده و برای ساخت این بنا  بهترین هنرمندان آن دوره را به کار گرفته و هزینه بسیاری نیز صرف آن کرده است. و حیرت من بی‌جا نبود از آن‌چه می‌دیدم. کاخ پاسال تهران اگر چه در ظاهر شبیه به قصرهای فرانسه است ولی در تزئینات آن هنرهای ایرانی بسیار ارزشمندی به‌کار گرفته شده و این ویژگی را هر موجودی می‌تواند تشخیص دهد . شنیدم که منبت کاری‌ها و گچ‌بری و ظریف کاری‌های  این بنا را افراد سرشناس ایرانی انجام داده‌اند و من خود دیدم منبتکاری‌های بسیار زیبای این کاخ را که روی چوب سرسخت بلوط کار کرده‌اند.

ذخیره عکس
پاسال موزه‌ای از هنر معاصر ایران

درضمن در این کاخ ستون‌هایی کار گذاشته شده که می‌گفتند کار سنگ‌تراشان ایرانی  بوده که سنگ‌ها را دایره‌وار می‌بریدند و با تیشه نقش می‌دادند و با چرثقیل روی ستون قرار می‌دادند . و از طرفی  چون سنگ نمای به‌کار رفته در این بنا هم دارای ارزش هنری بود هر ستون آن را ارزشمند می‌دانند. ساخت این بنا گویا 12 سال به طول می‌انجامد و در نهایت‌‌ این بنا در سه طبقه و با متراژ 1 هزار و 847 متر در خیابان جردن، تقاطع خیابان حمیده طاهری و محمد روانپور.

ذخیره عکس
پاسال موزه‌ای از هنر معاصر ایران

با پارکینگ، استخر روباز، سالن سینما و فضای اجرای نمایش و درختان کاج و سرو بسیار آماده شده و به دلیل متراژ بالای آن به "بزرگترین خانه‌ی تهران" ملقب شده و  گفته می‌شود اشیای به کار رفته در آن بسیار ارزشمند است، به حدی که قبل از انقلاب اسلامی به روایتی این بنا حدود «۱۵ میلیون دلار» قیمت‌گذاری شده وصاحب ملک پس از دو سال زندگی در آن با وقوع انقلاب کاخ را رها کرده و می‌گریزد و خانه متروکه می‌شود اما از آن‌جا که این بنا توسط هنرمندان ایرانی معاصر ساخته شده آن‌را همچون موزه هنرهای معاصر می‌دانند و متاسفانه این معماری عجیب و زیبا در حال حاضر به قصد ایجاد مرکز تجاری‌، امکان تخریبش بسیار است. و من خوشحالم که از آدمیان نیستم که با دست خود تاریخ وهنر و تمدن خود را به بهای سودی کلان نیست و نابود کنم و مدام پرسشی تمام ذهنم را فراگرفته که چگونه می‌شود در آدمی حساسیت را از بین برد وکور و کر و  بی‌اعتنا به زندگی ادامه داد؟

ذخیره عکس
پاسال موزه‌ای از هنر معاصر ایران

نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.

 

   کانال


بازدید : 28,813 بار

01 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاخانهپاسالمعماریهنرمعاصرموزهمنبتجردنفرانسهکاختاریخسبکقصر

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:21