طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سهند منشیحبیب الله نیکنامیامیر قاسمیبلوک سبک لیپرعلیرضا شرافتیسپیده بهروزیشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)مازیار فخرقاسمیرضا صیادیانهومن بالازادهامین قشقاییسپهر دانش
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مسکن مقرون به صرفه

بین مسکن مقرون به صرفه و مسکن ارزان تفاوت زیادی وجود دارد .

بازدید : 14,212 بار

20 آذر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مارک نورمن ( Marc Norman ) ، که اخیراٌ نمایشگاهی با این مضمون را در مرکز معماری شهر نیویورک برگزار کرده است می گوید مسکن ارزان ، خانه ای است که نیازمند یارانه ی دولتی است. اما خانه ی مقرون به صرفه بیانگر شیوه هایی است که معماران و مهندسان برای کاهش هزینه ی مالکیت خانه، اجاره خانه و یا ساخت یک خانه استفاده می کنند و به دلیل همین تفاوت است که ساختن آن همیشه ارزان نیست.

 نورمن در مقاله " مقرون به صرفگی در طراحی " میگوید: « بر خلاف آنچه که همه می پندارند، مسکن کارآمدتر، سریع تر و هوشمندتر، همیشه ایده آل مردم نیست. در شهرهای بزرگ ، این بحث ها بیشتر نزدیک به واقعیت می شوند. داده های آماری نشان می دهد که اجاره نشینان در نیویورک بیش از 30 درصد درآمد خود را صرف اجاره می کنند. همین امر در مورد ساکنان بسیاری از شهر های بزرگ دیگر نیز صدق می کند ».

نورمن در نمایشگاه خود، هفت روشی که طراحان می توانند از آن برای ایجاد خانه مقرون به صرفه استفاده کنند، رونمایی کرده و 23 نمونه را در کل کشور برای تشریح انجام این روش ها در دنیای واقعی ارائه می کند:

ذخیره عکس

بازنگری در مفهوم خانه

زندگی در خانه دیگر به معنی وجود یک خانواده در یک مسکن نیست. زندگی شهری موجب شده است تا ما بیش از پیش تغییر کنیم: ما بیشتر و بیشتر در حال کار در خانه می باشیم. پروژه هایی نظیر لوتک ( Lo-tek ) ، هتلی در شهر نیویورک که با ارائه ی فضاهایی کارآمد توانسته است عملکرد در حال گسترش را پاسخگو باشد مثال خوبی برای دیدگاه جدید انسان شهرنشین به مسکن است.

ذخیره عکس

زمین

زمین می تواند یکی از بزرگ ترین محرک ها و عوامل کاهش هزینه در ساختمان سازی باشد. به عنوان مثال در پروژه ی Alley Flat در تگزاس (Austin, Texas) خانه های دو طبقه ی سبک و ارزان در زمینی که قبلاً برای خانه سازی استفاده نشده بود ساخته شدند. استین یکی از بازارهای با ارزش مسکن در دنیا است.

فناوری

استفاده از تکنولوژی برای تبدیل ساختمان به واحدی مقرون به صرفه بسیار موثر است، به عنوان مثال آزمایشگاه رسانه ای ام ای تی (MIT’s Media Lab  )، روشی هوشمند برای راحتی بیشتر در نمونه آپارتمان های 18/5 متری را ارائه کرده است. این سیستم به ساکنین امکان می دهد تا از اشاره های دست و یا، دستورات صوتی برای جا به جایی مبلمان خانه استفاده کنند. نورمن می گوید: محصولات معماری میتواند بسیار کارآمد باشد با این حال مهم ، راحت بودن در فضای کوچک است.

مثالی دیگر پروژه ی لابیرا (La Brea housing complex  ) است، مجموعه مسکن لابیرا در لس انجلس با روش های مدل سازی کامپیوتری طراحی شده است که  از نظر محیط زیست نیز سازگار است و علاوه بر آن از نظر اقتصادی نیز به صرفه است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

 خانه را بر اساس مقیاس و مدولار بسازید

معماران اغلب ایده خانه مدولار را به مدت دهه ها پیش کشیده اند با این حال اکنون می بینیم که این ایده ها تجلی پیدا کرده اند. آپارتمان های مای میکرو ان وای (MY Micro NY  ) شامل واحد های 250 تا 370 متر مربعی در نیویورک که از قطعاتی پیش ساخته تشکیل شده اند، این قطعات با جرثقیل به محل ساخت منتقل می شوند .

ذخیره عکس

مسکن عمومی

بسیاری از پروژه های مسکن دولتی که طی دهه 1950 تا 1970 ایجاد شدند هنوز هم وجود دارند با این حال فضاهای پارکینگ در بسیاری از شهرها در میان این پروژه ها دیده می شوند که کم تر مورد استفاده هستند. نورمن می گوید: این یک فضای بایر است. به عنوان مثال پروژه ی 9 در 18 متری در نیویورک که در آن، این فضاهای بیهوده را به مغازه های خرده فروشی یا پارک های کوچک شهری تبدیل کرده اند. این تغییرات موجب بهبود وضعیت مسکن عمومی بدون نیاز به کار اضافی در آپارتمان ها می شود.

ساخت و ساز توسعه پذیر

نورمن می گوید مدل خانه ای که به صورت افزایشی می سازید نیاز به ایجاد فضایی دارد که سقف آن قابلیت اضافه کردن فضاهای جانبی را داشته باشد و البته ساکنین باید قادر به تامین هزینه ی انواع آن ها باشند. این روش در بسیاری از بافت های قدیمی قابل اجرا است. انجمن آثار شهری در سان فرانسیسکو به بررسی شیوه های توسعه ی خانه های سبک مارین ویکتوریان (Marina-style and Victorian homes) در محله ها می پردازد و از این روی خانواده ها می توانند بدون خرید ملک جدید در شهر با اجاره زیاد توسعه یابند.

ساده ساختن

ساده سازی خانه به معنی استفاده از روش های آزموده شده برای ایجاد خانه ها به شکلی ارزان است. نورمن به مجموعه ی ایکس هاوس در هوستون (XS Houses in Houston  ) اشاره می کند که از تیپ خانه سازی خاصی مربوط به قرن 20 در نیو ارلئان، تبعیت می کند. سبک خانه سازی مربوط به حوزه دریای کارائیب، دارای آرایش و چیدمانی که در جلویی را به در عقبی ارتباط می دهد و از این روی می تواند خو ، تهویه کننده ی هوا باشد. یک ایوان نیز وجود دارد که مالکان می توانند فضاهای آن را به زیر بنای خانه بیفزایند .

پروژه ی کاستینگ لاری سس (Larry Sass's Casting  )، در این پروژه با اسفاده از تکنولوژی های نوین ساخت، فرآیندهای ساختمانی ارزانتری صورت می گیرند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

همچنان نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.


بازدید : 14,212 بار

20 آذر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Tuesday , 30 May , 03:13