طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

الهام ضیاءآبادیمحمد احمدیهدی شکریانمحمد مرتجیبهرام شکوهیانmahmood Ghasemiامید ضرغامیایمان رجبیانامیر قاسمیاکوآرکسامسونگ samsungرضا مفاخر
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

نگرش متفاوت برای محیط های کاری

چگونگی الهام بخش نوآوری و خلاقیت از طریق طراحی محل کار برای کارکنان .

بازدید : 16,238 بار

04 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

بازدهی، رضایت شغلی و خلاقیت و نوآوری کارکنان با طراحی درست و خلاقانه محیط کار

با توجه به بسیاری از مطالعات، گزارش ها و نوشته های موجود در خصوص اثر طراحی بر روی بازدهی، رضایت شغلی و خلاقیت و نوآوری، امروزه ارتباط بین محیط طراحی شده و رفتار بر همه آشکار و عیان است. نظر سنجی ملی از کارکنان اداری که توسط گروه طراحی اسپیس ورک ( Spaceworks Design Group ) در آوریل 1915 صورت گرفت، نشان داد که 81 درصد کارکنان بخش اداری نیوزیلند معتقدند که محیط طبیعی و فیزیکی در محل کار آن ها بر میزان شادمانی و رضایت شغلی آن ها موثر بوده و 9 نفر از 10 نفر کارمند بر این باور بودند که در محل کار خوشحال بوده و بازدهی کاری بیشتری دارند.

ذخیره عکس
خلاقیت محیط کار

لیزی هینس (Lizzi Hines) مدیرعامل اسپیس ورک اظهار کرده است که: این نتیجه  ثابت می کند که کارکنان، ارتباط مستقیم بین محیط کاری خود و بازدهی و رضایت کارفردی را به خوبی درک می کنند. بازدهی کاری کارکنان ارتباط مستقیمی با سود آوری کل شرکت داشته و این که نبود یک محل یا دفتر کار الهام بخش به مانند عدم داشتن فرصتی برای دست یابی به بهترین کارکنان است.

ذخیره عکس
محل کار امروزی از نگاهی دیگر

 در وزارت کسب و کار، نوآوری و اشتغال (MBIE) در ولینگتون(Wellington )، وارن و ماهونی، یک طبقه همکف را ایجاد کرده اند: مکانی بسیار فعال برای تعامل کارکنان با مشتریان و همکاران در شرایط غیر رسمی که به نوبه خود موجب افزایش تعامل و نقش تک تک کارکنان می شود زیرا کارکنان دور از محل هم کار می کنند.

هنگام بحث در رابطه با یک محیط خلاق و نوآورانه، ناخودآگاه چندین نکته به ذهن خطور می کند. شاید مهم ترین نکته، توانایی ایجاد  فضاهای کاری مطمئن است طوری که کارکنان بتوانند تحرک کافی داشته و انواع فضاهای های مختلفی بر اساس فعالیت ها و نیاز ها در زمان های مختلف روز در دسترس خود داشته باشند.

ذخیره عکس
مکانی بسیار فعال برای تعامل کارکنان با مشتریان در شرایط غیر رسمی

جو مونگان (Jo Monaghan)  مدیر طراحی و تحویل محل کار در BNZ، در رابطه با این موضوع موافق است که کلید تقویت و توسعه نوآوری، ارایه فضاهای انعطاف پذیر و کافی می باشد زیرا با  دادن حق انتخاب به کارکنان، آن ها قادرند تا فضای کاری خود را دقیقا آن طور که دوست دارند به طور سفارشی طراحی کنند.

بذر خلاقیت در محل کار، از طریق  ترکیبی پیچیده از ساختار و تحرک و سیالیت پاشیده می شود. این به معنی ایجاد مجموعه ای از مناطق باز، مشارکتی برای گروه ها، محل ایده یابی استراحت برای حریم خصوصی افراد، آشپز خانه های بزرگ که در آن کارکنان ایده های خود را ترکیب کرده و به اشتراک می گذارند و سیستم  های مبلمان و میز و صندلی تاشو که می توان آن ها را بر اساس نیاز های کارکنان به شکل یک شرکت در آورد  می باشد.

ذخیره عکس
آشپز خانه های بزرگ در محل کار و مکانی برای اشتراک ایده های کارکنان

افراد در آینده خواهان توازن بیشتر کار و زندگی بوده و شرکت ها توجه خود را بیشتر بر سلامتی معطوف می کنند. اگرچه فناوری روز بروزانتظارات ما را کار برآورده می کند، با این حال نوآوری نیز توسعه یافته و محل کار به عنوان محیطی که افراد را  به غیر از کار محض، برای ارتباط چهره به چهره دور هم گرد آوری می کند روز به روز ارزشمند تر می شود.

ذخیره عکس
طرحی از محل کار به صورت چهره به چهره

آینده محل کار بیشتر در مورد کارکنان و آن چه آن ها را در محیط کار خوش حال تر و سالم تر می کند که این موارد نیز به نوبه خود منجر به بهبود بازدهی، مشارکت و نوآوری می شوند خواهد بود. انعطاف پذیری در مکان، زمان و شیوه کار در طراحی یک فضای نوآوری که کارکنان را ترغیب به انجام وظایفشان به بهترین نحو کنند بسیار مهم است.

جو مونگان Jo Monagha( )  مدیر طراحی و تحویل محل کار در BNZ  به طور خلاصه می افزاید که: شرکت ها برای این که بتوانند امروزه استعداد های مورد نیاز خود را جذب کنند باید رقابت کنند، آن ها باید  به فکر محیط کار جدید و نوینی باشند. حق انتخاب بسیار کلیدی است زیرا ارایه فضاهای بزرگ برای فعالیت های مختلف موجب ایده پردازی، تمرکز کاری و همکاری گروهی می شود.

ذخیره عکس
ترکیبی پیچیده از ساختار و تحرک

شما هم ایده های خلاقانه ی خود را در محیط کار خود با ما در میان بگذارید.


بازدید : 16,238 بار

04 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 22:52