طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سوگند عندليبامین جعفری منشعباس اقسامینادیا خوشخویبهرام قربانیzahra sadeghiسهراب رفعتmostafa ahmadiسپیده بهروزیمهدی علیرضاییشیرین دریاباریندا عاشوریان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

ساختمان مولد

ساختمان هایی که واحد هایی مستقل در چرخه ی تولید انرژی هستند

بازدید : 31,738 بار

30 آذر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

ساختمان های مولد دسته ای از ساختمان های پایدار و سبز هستند که علاوه بر بهره وری مطلوب انرژی ،خود به تولید انرژی به شیوه ای پاک می پردازند. با طراگاه با این ساختمان های مولد آشنا بشوید.

ذخیره عکس
از ساختمان های پایدار

رقابتی با عنوان تازه های جهانی معماری پایدار  2015(World Architecture News awards) برگزار شد که جایگاه اول در این دوره به شرکت اسنوهتا (Snøhetta) برای پروژه ی (Plus House Larvik) رسید. این پروژه با رعایت استانداردZEB   ساخته شده که یکی از سخت گیرانه ترین استاندارهای تعریف شده در حوزه ی معماری پایدار است. استانداردهای دیگر جهانی در این حوزه نیز وجود دارند مثل Passive House که حدودی را برای مصرف انرژی ساختمان تعریف می کند ولی توجه چندانی به خراج از ساختمان ندارد.

ذخیره عکس
یک ساختمان پایدار در واقع یک خرده اقلیم مصنوع و زیبا است.

 بسیاری از تمهیدات در مورد این پروژه شامل عایق بندی ها میشود .ZEB مقادیر مربوط به بازدهی عایق ها و مواد را با دقت بالایی بررسی و تعیین می کند و مراحل پیش از بهره برداری ساختمان را نیز در تعیین نرخ مصرف انرژی در نظر میگیرد.

در این پروژه ، ساختمان نه تنها بازدهی بالایی در مصرف انرژی دارد بلکه خود بنا تولید کننده ی انرژی است بطوریکه انرژی تولیدی از میزان انرژی مصرفی بیشتر است به عنوان مثال در این خانه ماشین الکتریکی شما میتواند در پارکینگ شارژ شود.

این استاندارد ها در روشنایی، دید، منظر و نوع تقسیم بندی فضاها تاثیر به سزایی دارند. با جایگذاری صحیح سطوح شیشه ای، جهت گیری بنا و هندسه ی ساختمان میتوان سرمایش و گرمایش ساختمان را به شیوه ی بهینه ای تامین نمود.

ذخیره عکس
ساختمان هایی که واحد هایی مستقل در چرخه ی تولید انرژی هستند

برنده ی قبلی این جایزه شرکت هایSERA Architects  و Cutler Anderson Architects بودند که برای بهسازی یک عمارت قدیمی در پرتلند و تجهیز آن به یک سیستم انرژی خورشیدی بزرگ، تقدیر شدند. در گزارش های اولیه از این پروژه، آن را یک دیوار بزرگ و سبز توصیف کردند که سایه های مطلوبی را ایجاد میکند اما عده ای از مدیران و سیاستمداران آن را دور ریختن پول تعبیر کردند. بودجه ای133 میلیون دلاری که حساسیت ها را در مورد چنین پروژه هایی بالا میبرد. اما واقعیت این است که بهسازی یک بنا در اغلب موارد از بازسازی آن کم هزینه تر و به صرفه تر است همانطور که این بنا نیز به نمادی از بهره وری و صرفه جویی بدل شد.

ریک کچرین (Ric Cochrane) از پژوهشکده ی بهره وری گرین لب (Preservation Green Lab) در این باره میگوید: «وقتی میتوان حیات دوباره ای به کالبد های شهری بخشید، این امید زنده میشود که مردم مثال های بیشتری از راهکارهای پایدار و بهبود ساخت و ساز را شاهد باشند بطوریکه چالش های کالبدی شهر تبدیل به عناصری قابل بازیابی بشوند».

ذخیره عکس
نمای ساختاری با سیستم خورشیدی

با ما همراه باشید.


بازدید : 31,738 بار

30 آذر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 01:00