طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امین جعفری منشامین قشقاییAbolfazl Nabaviلیلا عراقیانایزدیار اهینیلپر info@nilper.irمهدی مصلحیآیدین صادقیاکوآرکhosein baharestaniشهاب میرزاییانسهیل براک
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

رویکرد معماری با محتوای مدرن اما در فرم سنتی

آشتی با سنت ها

بازدید : 159,710 بار

08 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در منطقه ای واقع در جنوب کرمان روستایی با عنوان رمشک جهت خانه سازی دست به ابداع زده و با امکانات موجود در محیط خانه هایی زیبا شبیه به توپ وجود داشت که به مرورزمان جای خود را به مسکن روستایی داده و از توپ های رمشکی روز به روز کاسته شد.

با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس

خانه های رمشک که در واقع کپرهایی با فرم خاص بوده که مردم منطقه با استفاده از مصالح بومی و کم هزینه ﺑﺮﺍﯼ خود خانه ای ساخته و در آن زندگی می کردند. ﺳﺎﺧﺖ ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺑﻪ 25 ﺳﺮﺷﺎﮎ ‏( ﭼﻮﺏ ﺩﺭﺧﺖ ﺧﺮﻣﺎ ‏) ﻭ 10 ﭘﯽ ﻭُﺭ ‏( ﺷﺎﺧﻪ ﺩﺭﺧﺘﭽﻪ ﺩﺍﺯ ‏) ﭘَﭽﻮﮎ ﻭ ﭼﯽ ﻟﮏ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﺧﺮﻣﺎ ﺗﻬﯿﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ، ﻧﯿﺎﺯ بود. البته ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺍﺑﻌﺪﺍﺩ 2 ﺗﺎ 6 ﻣﺘﺮ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺷدﻧﺪ و توسط 10 ﻧﻔﺮ از ساکنان با تجربه روستا ﺩﺭ ﻣﺪﺕ 5 ﺭﻭﺯ این خانه ها ساخته می‌شد.

ذخیره عکس

پس از گذشت زمان ،بر اساس طرحی جالب توجه ، با رجوع به سنت ها و با استفاده از قواعد و مصالح و فرم توپ های رمشکی ، نخستین مجموعه هتل کپری ایران در منطقه قلعه گنج جنوب استان کرمان برگرفته از مصالح بومی منطقه و با بهره گیری از الگوهای معماری منطقه شبیه همان کپرها در جنوب کرمان طراحی و اجرا شد.

این هتل دارای 30 اتاق و همچنین دارای تجهیزاتی چون رستوران، سالن همایش، لاترینگ وکافی شاپ می باشد.

ذخیره عکس

در بسیاری موارد و در نقاط مختلف کشور سنت ها به فراموشی سپرده شده و جایی در دنیای مدرن ندارند اما نکته ارزشمند و قابل توجه که می تواند مانند یک الگو در کشور استفاده شود  بکارگیری و بهره برداری از ظرفیت ارزشمند سنتها و استفاده از آنها در دنیای مدرن بوده است.لذا در حال حاضر هم این سنت خانه سازی حفظ شده و آیندگان نیز می توانند از آن استفاده نمایند و هم اینکه با هزینه ای بسیار پایین و به صرفه صنعت بسیار مهم گردشگری رونق یافته و از هزینه کرد چندین ده میلیاردی نیز جلوگیری شده  و همانطور که می دانید  امروزه در دنیا نیز به سمت ایجاد و راه اندازی هتلهایی با هزینه های متوسط رفته و کمتر کسی به هتلهای بسیار لوکس فکر می کند.  

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در حال حاضر بنیاد مستضعفان به کمک مردم بومی منطقه هتل سنتی پارسیان را بر اساس معماری سنتی و مدرن جنوب کرمان اولین هتلهای کپری ایران و جهان را راه اندازی کرده و در اختیار گردشگران می گذارند. لازم به ذکر است که این سازه ها بر خلاف ساختمان های مدرن هیچ گونه آلودگی زیست محیطی نداشته وکاملا منطبق با اصول صنعت گردشگری سبز و دوستدار محیط زیست هستند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

امیدواریم که این پروژه به عنوان الگویی در جهت آشتی سنت ها و فرهنگ و طبیعت  بکر و جریان مدرنیسم باشد.

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 159,710 بار

08 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاهتل های کپریمدرنیسمهتل سنتی پارسیانمعماری سنتیصنعت گردشگریرمشک

مطالب محبوب »

Saturday , 24 June , 11:42