طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

رزیتا فتاحیشرکت رویا طرح داخلیانیتا  فضلیایزدیار اهیبابک مجدپورامیررضا امیریشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)پمپ ابارا ابارارضا قره داغیkaveh maleknejadحمید عرفانیانحسین نوروزی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

رود ، شهر ، زندگی

نگاهی به نمونه ای از طراحی شهری در بافت های کنار رودخانه ای

بازدید : 8,091 بار

06 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی بافت های شهری وآسیب هایی که ممکن است سکونت گاه های بشری به طبیعت وارد کند، بخشی ازنگرانی های امروز دوستداران محیط زیست است، طراگاه نگاهی میاندازد به تولد یک شهر در کناررودخانه ای در کانادا که طراحی آن همسو با ارزش های زیست محیطی باشد .

رودخانه ها ازخصوصیت برجسته اتاوا می باشند، میتوان بافت های سکونتی در حاشیه ی این رودخانه ها را از دیگر ویژگی های این منطقه دانست. مثل کانال زیبی (Zibi  )، منطقه ای به وسعت 150 هکتارکه شرکت وایندمیل (Windmill Development Group  ) و دریم انلیمیتد ( Dream Unlimited Corp ) پروژه ی موسوم به زیبی را در آن اجرا کرده اند .

ذخیره عکس
تولد یک شهر در کنار رودخانه

زیبی درزبان محلی این منطقه به معنی رودخانه است، در این فضا ساختمان های مسکونی، تجاری و خرده فروشی با فضای عمومی گسترده از جمله پارک ها، معابر و فضای سبز دیده می شود و چنین مجموعه ای اولین بار در این منطقه ساخته خواهد شد. اولین فاز این پروژه، بهار گذشته درمنطقه کبک (Quebec  ) بهره برداری شد.  بیش از نیمی از 66 بلوک در منطقه فروخته شده و دومین فاز که شامل 75 واحد است، بهار بعدی افتتاح می شود. 1200  واحد نیز در ده سال بعدی ساخته خواهد شد .

زیبایی و پایداری از شاخصه های مهم این پروژه است، ساختمان ها طوری ساخته می شوند که بر اساس استانداردهای LEED باشند که بالاترین سطح برنامه ی طراحی زیست محیطی است واین سیستم رتبه بندی صنعتی برای ساختمان های سبز در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال برای گرمایش مجموعه از سیستم لوپ آب گرم  برای جذب حرارت استفاده می شود .

ذخیره عکس
زیبایی در پایداری

اولین فاز این پروژه، بهار گذشته درمنطقه کبک (Quebec  ) بهره برداری شد.  بیش از نیمی از66 بلوک در منطقه فروخته شده ودومین فاز که شامل 75 واحد است، بهار بعدی افتتاح می شود. 1200واحد نیز در ده سال بعدی ساخته خواهد شد. کانال Gatineau طراحی شده توسط معمار  Barry Hobinبخشی از طرح این شرکت است، باریکه ای ازآب که دو بخش ازجلوآمدگی های خشکی را از هم جدا میکند. این مجموعه به فضاهای عمومی باز می شود، فضاهایی مثل میدان عمومی به سبک اروپایی که شامل ساختمان های صنعتی با فضای تجاری و خرده فروشی است .

یکی ازمسئولین پروژه می گوید : « این یک ساختمان منحصر به فرد است. خصوصیت برجسته ی آن این است که در سمت جنوبی واقع شده است و می توانید بر روی تراس خود و یا پاسیو نشسته و چشم انداز خوبی را داشته باشید » . این واحدها در دو نوع180 مترمربعی یک خوابه و 524 متری دو خوابه ساخته شده اند. شرکت سازنده، این واحد های مسکونی را ارزان و دلپذیر توصیف میکند. این ساختمان ها طوری طراحی می شوند که حداکثر  ظرفیت را داشته باشند. در همین راستا، اپارتمان ها کمی به عقب رفته اند تا تراس ها  مشرف به آب باشند. پلان کف در داخل ساختمان ها از جمله پنتاوس هایی که کمی به عقب  نشسته اند، واحد را به سمت نورهدایت کرده و جریان هوا به خوبی  وارد می شود. به این ترتیب شما می توانید تهویه مطبوع را به طور پیوسته انجام دهید .

ذخیره عکس
یک ساختمان منحصر به فرد

ویژگی های سبز در این ساختمان ها شامل استفاده از در های صنعتی در لابی است. در ضمن آشپز خانه ی این واحد ها آلودگی کمتری تولید می کند. سقف های چوبی نیز از چوب های مجاز و مدیریت شده ساخته می شوند. خریداران این واحدها ظاهرا از انتخاب خود راضی هستند، یکی از آنها معتقد است که این ساخت و ساز مقرون به صرفه بوده و این ساختمان ها از جهت پایداری محیطی جذاب می باشند. محیط زیبا و آینده ی روشن این منطقه ساکنین را به زندگی در این مجموعه امیدوار میسازد .

ذخیره عکس
ویژگی های سبز در ساختمان ها

این پروژه قرار است خطوط ساحلی را به اراضی طبیعی برگرداند. این طرح توسط One Planet Community پشتبیانی شده است که یک شبکه جهانی در حال رشد برای محله های پایدار است.

ذخیره عکس
برنامه ی طراحی زیست محیطی است

این پروژه نشان میدهد که انسان امروزی هوشمند تر از گذشته، قادر است تا بدون آسیب به محیط زیست خود ازمواهب طبیعت استفاده کند و زندگی خود را با محیط اطرافش همساز کند. اگر شما هم در جایی شبیه به این مکان زندگی میکنید و یا ایده ی در این زمینه دارید نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 8,091 بار

06 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 01:14