طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امیررضا امیریابزار تونل جهانرضا مفاخرجمال احمدی شلحهمحمد غفاریشهاب میرزاییانحمید عرفانیانمحمدحسین صفاریاناکبر تقی زادهمحمد مهدی فخیمیبهرام قربانیآزاده شاهچراغی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

ساختمان‌هایی منحصر به‌فرد با نماهایی متحرک

چگونه می‌توان به یک ساختمان جلوه‌ای دینامیک بخشید؟

بازدید : 17,560 بار

17 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نماهای متحرک جلوه‌ای زنده و تماشایی دارند و اغلب وابسته به محیط اطراف و دل‌خواه سازندگان به شکل‌ها یا رنگ‌های گوناگونی در می‌آیند. همه‌ی طراحی نماهای متحرک به یک شکل خودنمایی نمی‌کنند. برخی از طرح‌ها خود را محدود به المان‌های دکوراتیو و زیباشناسانه کرده در‌حالی که برخی دیگر با پیکربندی خود ساختمان و محیط اطراف در تعامل هستند. طراگاه در این مطلب چند نمونه از این نماهای شگفت‌انگیز را بررسی می‌کند.

ذخیره عکس
ساختمان‌هایی با نماهایی متحرک

اولین نمونه، بیمارستانی در شهر ایندیاناپولیس است که برای نوسازی آن یک نمای دینامیک در نظر گرفته شده است. این نما از مجموع هفت هزار پنل فلزی زاویه‌دار ساخته شده که رنگ‌های آن در هر جهت تغییر می‌کند. اگر یک راننده یا عابر پیاده در امتداد طولی این بیمارستان حرکت کند، متوجه می‌شود که با تغییر جهت پنل‌ها و به تبع آن تغییر رنگ‌ها، نما چقدر متحرک است. رنگ‌ها از زرد به‌ ذغالی و بالعکس تغییر کرده و همزمان طرح‌های متفاوتی در نما پدیدار می‌شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

اما بعضی از نماهای متحرک هیچ قسمت متحرکی ندارند! مثل این ساختمان در شانگ‌های چین که طراحان کانادایی آن برای خلق جلوه‌ای دینامیک، از دو نوع متفاوت از بلوک‌های شیشه‌ای استفاده کرده و نتیجه‌ی تأثیری سه بعدی در نما است. نما در طول روز نور خورشید را انعکاس می‌دهد در‌حالی که به‌هنگام شب وقتی که LED های جاسازی شده روشن می‌شوند، با نورافشانی خیابان، نما ظاهری لرزان و تپنده به‌خود می‌گیرد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شاید شگفت‌انگیزتر از همه این کتاب‌خانه‌ی رنگارنگ با فرم منحنی‌اش باشد. این ساختمان که برسر تقاطع دو خیابان واقع شده از دور شبیه قفسه کتابی با کتاب‌های رنگارنگ به‌نظر می‌رسد. این‌ها واقعا پنل‌هایی رنگی هستند که به‌صورت گردان حول یک محور نصب شده‌اند. ضمنا یک سری جعبه‌های رنگارنگ نیز از نما بیرون زده که در واقع همان بالکن‌ها هستند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نماها متناسب با شرایط آب‌و‌هوایی یا نوری نیز ‌وانند تغییر کنند. نمای این سالن نمایشگاه می‌تواند به تناسب شرایط دلخواه در درون یا بیرون ساختمان تغییر کند. پوسته‌ی بیرونی متشکل از صفحات خورشیدی پوشیده با پلاستر سفیدرنگ که با عمل‌گرهای الکترونیکی باز و بسته می‌شوند، نمای ساختمان را به‌کلی تغییر می‌دهد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

اما ‌به‌عنوان آخرین نمونه‌ی یک پروژه‌ی مسکونی را در‌نظر گرفته‌ایم؛ آن‌هم از نوع ایرانی‌اش! خانه شریفی‌ها در تهران که ساکنانش از یک سیستم گرداننده برای چرخش طبقات بهره می‌برند. هرگاه بخواهند از چشم‌انداز بیرون لذت ببرند یا این‌که برعکس، بخواهند در حریم داخلی خانه محفوظ بمانند چاره‌اش فقط زدن یک کلید الکتریکی است! این نوع انعطاف‌پذیری کاملا مناسب خانه‌هایی است که می‌خواهند خود را با تعییرات آب‌و‌هوایی سازگار کنند.

ذخیره عکس
ساختمان‌هایی با نماهایی متحرک

شما هم ایده‌های خود را در زمینه‌ی طراحی نماهای متحرک و دینامیک با طراگاه به اشتراک بگذارید.


بازدید : 17,560 بار

17 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هانمای متحرکجلوه دینامیکمدرننمابیمارستانمسکونی

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:19