طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

وحید حمزه پورویدا لطفیسینا علیزادهعلیرضا شرافتیابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)قالیکده iran carpetبلوک سبک لیپرامیر دیزانینادیا خوشخویندا عاشوریانسوگند عندليبآیدین صادقی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

الهام از ساختمان‌های فرسوده برای طراحی خانه‌ای نو

استفاده از درب‌ها و پنجره‌های کهنه در نمای «خانه‌ی کلاژ»

بازدید : 30,980 بار

29 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

درب‌ها و پنجره‌های قدیمی، ستون‌های چوبی آنتیک و ناودان‌های فلزی باعث شده تا "خانه‌ی کلاژ" (Collage House) در شهر بمبئی تبدیل به خانه‌ای منحصربه‌فرد شود. خانه‌ای که طراحی معماری، آن الهام گرفته از ساختمان‌های فرسوده‌ی این شهر است. در طراگاه با معماری این خانه آشنا شوید.

ذخیره عکس
طراحی خانه‌ای نو

استودیوی محلی S+PS "خانه‌ی کلاژ" را برای سکونت چهار نسل از یک خانواده طراحی کرده است. این خانه بر روی تپه‌ای بر فراز شهر بمبئی واقع شده، مطابق سبک معماری سنتی هندوستان یعنی حول محور یک حیاط مرکزی طراحی شده، تا از نگاه‌های کنجکاو همسایه‌ها در امان بماند.

ذخیره عکس
طراحی خانه‌ای نو

بسیاری از ساکنین بمبئی از هر متریالی که در گوشه و کنار شهرشان پیدا کنند، در ساخت خانه‌ استفاده می‌کنند. معماران بنا، با الهام از این شیوه، از متریال باقیمانده از ساختمان‌های قدیمی در طراحی "خانه‌ی کلاژ" بهره گرفتند و به رویکردی متفاوت در خصوص مسأله‌ی بازیافت رسیدند. در جلوی خانه، درب‌ها و پنجره‌های قدیمی باقیمانده از ساختمان‌های خراب شده‌ی شهر، باهم ترکیب شده‌اند و نمای خارجی خانه را تشکیل داده‌اند که از داخل هم دو طرف دیوار اتاق‌نشیمن را در برمی‌گیرد. بعضی از این درب‌ها و پنجره‌ها قابل گشودن هستند، تا نور و تهویه‌ی طبیعی خانه را فراهم کنند. اتاق‌خواب در طبقه‌ی بالا دارای یک بالکن، که از شیشه‌ی آبی‌رنگ ساخته شده و از نمای ساختمان بیرون زده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در سمت خیابان یک پارکینگ سنگ‌فرش شده در کنار ورودی خانه قرار دارد. در گوشه‌ای از این پارکینگ و پشت یک دیوار شیشه‌ای سبز رنگ، اتاقی مخصوص دعا و نیایش تعبیه شده است. به‌علاوه، این طبقه چند اتاق مخصوص مستخدمین خانه، یک آسانسور، و یک تانکر پنجاه هزار لیتری برای جمع‌آوری آب باران را نیز در خود جای داده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

یکی از دیوارهای حیاط مرکزی خانه متشکل از ورقه‌های فلزی زنگ‌زده‌ای است که روی هم پرچ شده‌اند. دیوار دیگری هم از باریکه‌های سنگیِ به دست آمده از یک کارگاه سنگتراشی ساخته شده است. در این حیاط یک باغچه‌ی کوچک هم وجود دارد که دیوار کوتاهی از کاشی‌های رنگارنگ دارد. پشت این باغچه لوله‌های بلند فلزی با قطرهای مختلف طوری کنار هم قرار گرفته‌اند که شبیه به یک دسته بامبو به نظر می‌رسند. زیر این لوله‌ها ناودانی طراحی شده که آب باران را در فصل بارش به یک استخر کوچک هدایت می‌کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

معماران بنا قصد داشتند، بین متریال کهنه و متریال مدرن نوعی تضاد ایجاد کنند. به همین دلیل دورتادور نمای خارجی ساختمان را با بتن پوشاندند تا از ساختمان‌های اطرافش متمایز شود. نمای بتنی از بیرون خشن و از درون صاف و صیقلی است، تا مفهوم تضاد را بیشتر به نمایش بگذارد. همین متریال در داخل خانه در سقف اتاق‌نشیمن و غذاخوری مورد استفاده قرار گرفته است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

روی بام با استفاده از فولاد و شیشه یک آلاچیق کوچک ساخته شده، که روی سقف آن پنل‌های خورشیدی نصب و ستون‌های چوبی 100 ساله‌ی یک خانه‌ی قدیمی در تزئین آن به کار گرفته شده‌اند. دیگر متریالی که در این خانه یافت می‌شوند عبارتند از: الوارهای ساج کهنه‌ی برمه‌ای برای کف‌پوش‌ها، مبلمان سلطنتی آنتیک، کاشی‌های سیمانی قدیمی، تزئینات چوبی تراش‌خورده و انواع اشیاء سنتی دیگر که به مصارف جدید رسیده‌اند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

دیدگاه خود را در خصوص طراحی "خانه‌‌ی کلاژ" با طراگاه در میان بگذارید.

 

     کانال


بازدید : 30,980 بار

29 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحیمعماریمتریالمتریال بازیافتیبازیافتبتنناودانکاشیستوناتاق‌نشیمنپارکینگسنگفرشتانکر آب

مطالب محبوب »

Tuesday , 27 June , 08:14