طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مرتضی صادقیمهرداد زواره محمدیBabak Abbasiمازیار فخرقاسمیساغر صادقیسهیل براکشهاب میرزاییانجلیل موسویبابک مجدپورصفورا شریعتیحامد شکریانعلیرضا شریفان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

گذری بر موزه‌ی هنرهای معاصر

معماری موزه هنرهای معاصر تلفیقی از سنتی و مدرن

بازدید : 32,059 بار

02 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مرا که باد صبا می‌خوانند، خسته و کلافه از بهم ریختگی و شلوغی تهران‌، سردر‌گم و کلافه بر فراز خیابان‌ها و انبوه ماشین و ساختمان‌های بی‌قواره و از طرفی سخت دل‌تنگ کویر و آبادی‌های اطراف کویر بودم که ناگهان چیزی دیدم که مرا میخکوب کرد‌. مگر امکان دارد؟ با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
موزه‌ی هنرهای معاصر

بادگیر روی ساختمان آن‌هم در تهران؟ خب در کویر اکثر خانه‌ها دارای بادگیر بودند، اما در تهران هرگز ندیده و نشنیده بودم. جستی زده و در یک چشم بهم زدن در مقابل ساختمان بودم. از رهگذری در مورد ساختمان مذکور پرسیدم و گفتند اینجا موزه‌ی هنرهای معاصر است، یکی از پروژه‌های معماری موفق و برتر ایران. که در ضلع شمالی بلوار كشاورز و غرب پارك لاله واقع شده است و درسال 1356، فعالیت فرهنگی و هنری خود را آغاز كرده است. این موزه در زمینی به وسعت 2000 مترمربع و پیرامون آن فضایی سبز و زیبا موسوم به پارك مجسمه با تندیس‌هایی ارزشمند از هنرمندان پر آوازه معاصر ایران و جهان قرار گرفته ‌است‌.

ذخیره عکس
موزه‌ی هنرهای معاصر

وقتی بیشتر پرسیدم، فهمیدم که ساختمان موزه‌، یكی از نمونه‌های با ارزش و كم‌نظیر معماری نوین ایران است‌ و با الهام از معماری سنتی ایران و مفاهیم فلسفی آن بنا شده است‌.  طراحی و معماری این بنا به دست «كامران دیبا» انجام گرفته است‌. هشتی‌، چهارسو، معبر و گذرگاه از جمله عناصر چشم‌نوازی هستند كه بازدیدكنندگان هنر دوست را به تأمل در هنر و فرهنگ ایران زمین وا می‌دارد. موزه‌ی هنرهای معاصر مركز فعالیت‌ها و رویدادهای مهم هنری ایران در زمینه هنرهای تجسمی به شمار می‌آید. گالری موزه مكان برگزاری نمایشگاه‌های مختلف هنری است‌. به هنگام برپایی هر نمایشگاه‌، یک یا دو گالری نیز به نمایش گنجینه‌هایی از هنرمندان بزرگ جهان اختصاص می‌یابد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

ساختمان موزه‌ تلفیقی از معماری مدرن و سنتی است كه با الهام از بادگیرهای مناطق حاشیه كویر ایران ساخته شده است‌. تندیس‌هایی زیبا و با ارزش از هنرمندان معاصر همچون «هنری مور»، «آلبرتو جیاكومتی» و «پرویز تناولی» فضای سبز اطراف را به پارک مجسمه بدل ساخته است‌. بیننده مسیری چرخشی را در پیرامون فضای اصلی موزه می‌پیماید و پس از تماشای نگارخانه‌ها به هشتی می‌رسد در دل هشتی‌ اثر زیبا و نوین ماده و فكر، كه بدست هنرمند ژاپنی‌ «نوریوكی هاراگوچی»‌، از روغن و پولاد ساخته شده  خود نمایی می‌كند.

ذخیره عکس
موزه‌ی هنرهای معاصر

پرس‌و‌جو کردم و فهمیدم که مجموعه‌ی دایمی موزه‌ی هنرهای معاصر تهران نزدیک به 3000 اثر ارزشمند و یكتا دارد كه به نخبگان دیروز و امروز هنرهای تجسمی ایران و جهان تعلق دارد و در مالكیت موزه است‌. آثاری از هنرمندان پرآوازه مانند «رنوار»، «لوترک‌»، «گوگن‌»، «پیكاسو»، «ماكس ارنست» و «ماگریت» از آن جمله‌ هستند. موزه مجموعه‌ای است متشكل و نظام یافته از بخش‌های امور هنری‌، امور اداری‌، روابط‌عمومی‌، كتاب‌خانه تخصصی‌، روابط بین‌الملل‌، سینما تک‌، سمعی و بصری‌، خدمات نمایشگاهی‌، راهنمایان هنری‌، مراقبان‌، حراست‌، آرشیو آثار هنری‌، دبیرخانه دایمی نمایشگاه‌ها، فروشگاه كتاب و همچنین كافی‌شاپ‌. در كتاب‌خانه‌ی تخصصی موزه هزاران عنوان كتاب فارسی و غیر فارسی در زمینه‌های معماری‌، نقاشی‌، طراحی‌، ارتباط تصویری‌، عكاسی‌، صنعت سینما و دیگر زمینه‌های هنری گرد آمده است‌.

ذخیره عکس
موزه‌ی هنرهای معاصر

دیدن این موزه و وجود نشانه‌ی معماری‌های سنتی ایران خصوصا معماری کویر، باز انرژی رفته را به من باز گرداند‌. از موزه بیرون آمدم‌. خورشید درحا‌ل غروب بود و زیبایی‌اش دو چندان شده بود. به بادگیرها نگاهی انداختم و دیدم که چقدر دلم هوای کویر و بادگیرهایش را کرده‌، چقدر دلم می‌خواست در این لحظه به جای وزیدن بر سر و صورت  این شهر و مردمش بر صورت‌های چین خورده و درد کشیده مردمان ساده کویر نسیم‌وار بوزم. 

ذخیره عکس
موزه‌ی هنرهای معاصر

در صورت تمایل نظرات خود را با طراگاه درمیان بگذارید.   

 

   کانال


بازدید : 32,059 بار

02 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاگالریمعاصرتوسعهبادگیرکویرموزهسینماعکاسیارتباط تصویرینقاشیطراحیکتاب

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:25