طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

علی رضا بندر ابادقالیکده iran carpetرضا نجفیانمهرداد زواره محمدیMahnaz sharifiفرامرز گشایشیامیرحسین صرامیبهرام شکوهیانهومن بالازادهسحرناز سلیمانی پاکافشین قربانیرزیتا فتاحی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

پنجره ی خانه ی ما

راهنمای انتخاب پنجره مناسب برای خانه

بازدید : 419,166 بار

23 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

 

دريچه اي که خانه ي ما را به دنياي بيرون باز ميکند . پنجره بخش مهمي از دکوراسیون داخلی محل زندگي ماست، اهميت پنجره و تغييرات ايجاد شده در ساختار آن که متاثر از مدرن شدن تمام اسباب حيات بشر است ، موجب مي شود تا لازم بدانيم در مورد پنجره و انواع آن بيشتر بدانيم. با طراگاه در راهنمایی برای انتخاب پنجره مناسب برای خانه تان همراه باشید.

ذخیره عکس
پنجره های مدرن

انتخاب پنجره با ويژگي هايي از قبيل قيمت،صرفه جويي در انرژي ، دوام و زيبايي ، انجام ميپذيرد. آلومينيوم یا فايبر گلاس مصالحي است که ما در ساختن پنجره از آنها استفاده ميکنيم. از سويی ساختار پنجره ها با يراق آلات جديد در راستای افزايش بهره وری متحول شده است. مزايا و معايب پنجره های جديد و راهکارهای مناسب جهت رفع ايرادات ، هدف اين مقاله است.

يکي از ويزگي های سودبخش معماری مدرن وفور انواع پنجره های مفيد و کارآمد است .نور طبيعي ، هواي تازه و ديد مناسب روحيه ی سلامت و شادابي را در ما تقويت ميکنند.طراحي و مکان يابی درست پنجره ها  نيازمند آشنايی با محصولات موجود در حال حاضر و ارتباط خوب بين سازندگان و علاوه بر آن اطلاعات فني  از ساخت و مهمتر از همه ارتباط شفاف بين معمار و مشتریاست.

 کليد جمع اوری تمام اين عوامل در کنار هم  ، فهم ويژگي های بنيادين پنجره و نقش بنيادی آن در خانه های امروز است.گروه بيلد (BUILD) پروژه ای تحت عنوان خانه ي 2014 را تکميل کرده است که در آن برخي از بهترين نمونه هاي ساخت پنجره لحاظ شده است.

هندسه و اجزا

پنجره ها در معماری مدرن به سوی بزرگ تر شدن رفتند و اين موضوع بر ترکيب ساخت آنها تاثير گذاشته است به طوری که نيازمند قاب بزرگتر و يراق های جداکننده ی بيشتری مي باشد.اين قسمت های تفکيک شده می توانند ترکيبي از هر دو حالت ثابت و باز شونده  ی پنجره باشند. نمودار زير بخش های اساسی اين ترکيب را مشخص می کند.

در يکي از موارد بررسي شده در پروژه ي ياد شده(CSH2014) پنجره از جنس آلومينيوم روکش شده و سه لامپ ثابت در زير زه هاي تحتاني  و يک لامپ بزرگ و قابل باز شدن در زه فوقاني  ديده شده است.يک پنجره ي سفارشي مثل اين ميتواند در اندازه ها و مدل هاي مختلف ساخته شود.

ذخیره عکس

پنجره هاي بزرگتر  نيازمند زه هاي پهن تر بر اي افزايش توان مهار تنش هاي جانبي در ساختار پنجره مي باشد. در اينجا يک زه اضافي باعث توان بيشتر سازه ي پنجره شده است و هر بخش از اين زه مثل شناژ عمل ميکند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

انواع و محدويت هاي طراحي

مطالعات نشان ميدهد که سه نوع از پنجره ها در بيشتر شرايط کارکرد موفق تري داشته اند. پنجره هاي قاب عکسي(picture windows ) رايج ترين نوع پنجره است ولي ثابت بودن قاب جدا کننده ها را حذف نموده و تنها امکان استفاده از نور و ديد را فراهم ميکند.پنجره با لت عمودي(Casement windows) بهترين حالت براي پنجره هاي بازشو هستند.

اين پنجره ها بدون اينکه در ديد و نور مشکلي ايجاد کنند تهويه ي مناسبي را فراهم ميکنند.پنجره ها با لت افقي (Awing windows)اين دقيقا همان چيزي است که به عنوان پنجره هاي باز شو و نزديک به کف مي پسنديم.اين بازشو ها تهويه ي بسيار خوبي ايجاد ميکنند و اگر تصادفا به هنگام بارندگي باز بمانند،ساختار تعبيه شده در داخل آنها مانع از نفوذ آب به داخل خانه ميشود.

ذخیره عکس

طراحي ساخت و طراحي فروش يک محصول با هم متفاوت است.از همين جهت لازم است تا پنجره ها به شکل ديگري نيز نشان داده شوند. به طور قراردادي  خط نقطه ها و محل تلاقي آنها جهت باز شدن پنجره را نشان ميدهد.

گونه هاي ديگري از پنجره هاي بازشو نيز وجود دارد که برخي از انها در شکل زير نشان داده شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

آلومينيوم و ديگر جنس ها

آنچه که از معماري مدرن انتظار ميرود، مصالح بادوام،داراي بازدهي انرژي کافي،عملکرد مناسب و مقرون به صرفه است. به همين دلايل است که ما پنجره هاي آلومينيومي را براي خانه هايمان انتخاب ميکنيم.به ياد داشته باشيد که پنجره هاي الومينيومي  تک جداره ي دهه ي 70 تنها گونه ي اين نوع پنجره نيست بلکه پنجره هاي آلومينيومي مدرن دو و سه جداره با عايق هاي دمايي براي تامين بازده انرژي مناسب وجود دارند .

امروزه پنجره ها به عملکرد منعطف تري دارند و روکش هاي ترکيبي ، جلوه ي زيبا تر و تميزتري به پنجره ها داده است.

ذخیره عکس

همانطور که گفته شد جنس هاي متفاوت و گسترده اي از پنجره ها وجود دارد و ما فهرستي از مفيد ترين ها را در اختيار شما ميگذاريم.

چوب

قيمتي پايين تر از آلومينيوم دارد ولي دوام ان کمتر است ، به علاوه بازده انرژي خوبي دارد و از نظر بصري گرما را القا مي کند.

فولاد

بسيار ظريف و زيبا ست ولي به شدت گران قيمت است و بازده انرژي مناسبي ندارد.

مواد پليمري

بازده انرژي قابل قبولي دارند ولي ظاهر پلاستيکي و نا خوشايند ، نقطه ضعف اين جنس است.

فايبر گلاس

بازده انرژي فوق العاده اي دارد ، مقرون به صرفه است و کيفيت بصري بهتري نسبت به پليمر دارد.

کامپورزيت

ترکيبي از مصالح براي کار در قسمت بيروني و داخلي خانه است.چوب براي بخش داخلي توصيه ميشود اما دوام چوب براي بخش بيروني ، مناسب نيست.

ذخیره عکس

ضخامت و اجزا

پنجره هاي بازشو مي توانند توسط صفحات محافظ تجهيز شوند(مثل توري) تا حشرات از محيط خانه دور نگه داشته شوند،فرقي نميکند که مايل به استفاده از اين صفحات هستيد يا نه ، همواره آنها را در انبار خود داشته باشيد. مجموعه ي يک پنجره ي مدرن شامل صفحات ظريف و پنهان است که در قاب پنجره ادغام شده اند. قطعاتي در هر گوشه صفحه ها را چنانکه در تصوير ميبينيد محکم نگه داشته اند.

 

ذخیره عکس

در حاليکه ميزان نامحدودي از اجزا و تجهيزات پنجره در بازار موجود است،دو ويژگي اصلي را براي يک پنجره ي آلومينيومي بازشو بايد برشمرد.

شکل اجزا و يراق آلات چنان که در شکل ها نشان داده شده است ، باعث ايجاز و زيبايي در طراحي پنجره شده است . به دليل وجود دستگيره که به شکل مکانيکي پنجره را به بيرون هل مي دهد دليلي براي اعمال نيرو به ساختار خود پنجره وجود ندارد و اين باعث دوام بيشتر لولا ها ميشود.

ويژگي ديگري که اين پنجره ها دارند قفل شدن به چهار چوب است، بطوريکه در آن يک اهرم در هر طرف قاب وجود دارد.

زماني که نخواهيم توري يا هر بخش اضافي ديگري استفاده کنيم قطعات لولا هاي اهرمي به شکل جايگزين چنان که در شکل ميبينيد تعبيه شده اند. اين لولا ها با شکل مختصر و ظاهر ظريفشان به شدت کاربردي هستند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

ضخامت پنجره ها و شفافيت

همانطور که اشاره شد،پنجره هاي تک جداره امروز جايگاهي ندارند.مجموعه ي پنجره ي مدرن ،دوجداره و داراي فضاي محبوس بين دو جداره است که براي افزايش کارآمدي با گاز آرگون پر ميشود.در حاليکه بهره ورري انرژي بسيار مهم است

دو نقيصه ي برجسته در پنجره هاي چند جداره وجود دارد . در ابتدا وزن بالاي اين پنجره ها مورد بحث است و دوما طيفي که از عبور نور از چند لايه شيشه ايجاد ميشود،به رنگ سبز يا آبي ديده ميشود.به منظور مقابله با هدر رفت انرژي مي توان به وسيله ي جداکننده ها  قطعات شيشه را کوچک تر نمود تا طيف رنگي نا مطلوب کمتر به چشم بيايد و يا از پنجره هاي دو جداره استفاده کرد که در آن عبور نور به صورت عادي رخ ميدهد.

ذخیره عکس

يکي ديگر از ويژگي هاي پنجره هاي جديد ،شيشه هاي مات است. نور از اين شيشه ها وارد ميشود  ولي ديد را محدود ميکند واين راه حل خوبي براي فضاهايي است که نور طبيعي به اندازه ي حريم شخصي اهميت دارد ، مثل حمام.در مثال بالا از شيشه ي شفاف در بالاي جداکننده استفاده شده است و شيشه ي مات در زير ان به کار رفته است تا کمد پنهان باشد و حريم شخصي لازم براي اتاق خواب فراهم شود. با داشتن اطلاعات فوق شما قادر به بحث در مورد يک پنجره در خانه اي مدرن هستيد شرايط و روش هاي بيشتري در ارتباط با مجموعه ي پنجره ها وجود دارد . بنابراين نظرات خود را در اين زمينه با طراگاه در ميان بگذاريد.


بازدید : 419,166 بار

23 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Saturday , 24 June , 11:22