طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

بهرام شکوهیانمحمد قديريجواد خداییامید ضرغامیمحمد داوریشرکت رویا طرح داخلیابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)سوگند عندليبوحید حمزه پورشیرین دریاباریسجاد اسدیایمان حسومی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی و ساخت استادیوم ورزشی در کانادا

ساخت استادیوم ورزشی در محله‌ای مسکونی

بازدید : 108,447 بار

25 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

فضاهای ورزشی در تمام دنیا طرفداران خاص خودش را دارد. امروزه در طراحی و ساخت استادیوم‌های ورزشی طراحان به چیزی فراتر از مکانی ساده برای ورزش فکر می‌کنند. در کانادا طراحی و ساخت استادیوم ورزشی، با در نظر گرفتن محدودیت‌های محوطه‌ی اطراف و رابطه بین محتوا و عملکرد ورزشگاه، ورزش و درخواست‌های مشتریان انجام شده است. با طراگاه همراه باشید تا به بررسی طراحی و ساخت استادیوم ورزشی بپردازیم.

ذخیره عکس
طراحی و ساخت استادیوم ورزشی

طراحی و ساخت این استادیوم در مکانی تعبیه شده که قبلاً محل دفن زباله و معدن بوده است و حال  قرار است  به بزرگ‌ترین پارک شهر تبدیل شود. سقف این استادیوم فوتبال در مونترال کانادا، یک سازه‌ی غول آسای چند وجهی است که بر فراز یک زمین بازی شکل تاخورده به خود گرفته است و آن‌‌را سرپوشیده کرده است. صندلی‌های تماشاگران اطراف زمین باز قرار دارند. این استادیوم فوتبال با همکاری بین دو شرکت طراحی و اجرا شده است.

ذخیره عکس
طراحی و ساخت استادیوم ورزشی

برجسته‌ترین ویژگی این ورزشگاه، سقف چند وجهی آن است که با الهام از تاریخچه‌ی زمین که قبلاً یک معدن بوده ساخته شده است. معماران این استادیوم عقیده دارند: " این مرکز فوتبال جدید که از توپوگرافی مصنوعی پارک ظهور کرده است، با شبیه بودن به لایه‌های سنگ‌های رسوبی بازگوکننده‌ی ماهیت جغرافیایی زمین می‌باشد." این سقف با ادامه یافتن همچون لایه‌های سنگ‌های رسوبی، بر فراز سالن ورودی قرار دارد و با تا خوردن در بالای زمین فوتبال سرپوشیده کمی پایین آمده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

همچنین طراحان می‌گویند: " اندازه‌ی بزرگ این پارک‌، با معماری مقیاس بزرگ طراحی شده است که یک حرکت منحصر به فرد در شهر می‌باشد." سقف این ساختمان از جنس یک ماده‌ی خاص مهندسی ساز است، که در نوبه‌ی خودش منحصر به فرد است. معمولا از لایه‌های نازک چوب فشرده ساخته می‌شود، که در طراحی و ساخت این استادیوم از چوب بومی منطقه، که صنوبر سیاه است استفاده شده است. نام این ماده "‌CLT‌" است، که بسیار سبک، مقرون‌ به صرفه و سازگار با محیط زیست است.  از دیگر قابلیت‌هایی این ماده این است که امکانات جدیدی در طراحی به‌وجود آورده است و ساخت سازه‌هایی با ظااهری طبیعی و با خلاقیت بالا را ممکن می‌سازد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

با همکاری شرکتی مهندسی در کانادا، طراحی سقف این استادیوم با 13 تیر متقاطع که 69 متر طول دارند نگه داشته شده است. این تیرها از زیر در معرض دید قرار دارند و در آن‌ها لامپ‌های نواری برای روشن‌ شدن زمین سرپوشیده نصب شده است. در طراحی داخلی استادیوم، در اطراف راهروی اصلی دو طبقه طراحی شده که زمین سرپوشیده‌ی داخلی و زمین باز بیرونی را به هم مرتبط می‌سازد.

ذخیره عکس
طراحی و ساخت استادیوم ورزشی

در راهرو طبقه‌ی همکف چند اتاق شیشه‌ای قرار دارد که این اتاق‌ها برای فضای مصاحبه، رستوران و دفاتر اداری طراحی شده‌اند و قبل از اینکه افراد به جایگاه تماشاگران هدایت شوند آن‌ها را می‌بینند. در ضمن اتاق رخت‌کن و فیزیوتراپی و باشگاه بدنسازی هم در طبقه‌ی بالا تعبیه شده است. یکی از نکات جالب در طراحی داخلی این استادیوم استفاده از رنگ نارنجی است که برای جلوه‌ی بیشتر ورودی استادیوم به کار رفته است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

علیرغم بزرگی این ساختمان با استفاده از عناصر نورانی و پوشش گیاهی حفاظت شده در طراحی استادیوم، به منطقه‌ی مسکونی اطراف استادیوم احترام گذاشته شده است. شفافیت این ساختمان نیز حس باز بودن فضا را القا می‌کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

دو بازوی منشعب شده از سازه‌ی چند وجهی اصلی، سرپناهی را در اطراف زمین باز ایجاد کرده است. این بازوها به لبه‌هایی چسبیده‌اند که به منظور حفاظت از درختان در کنار ساختمان ساخته شده‌اند.

ذخیره عکس
طراحی و ساخت استادیوم ورزشی

ما می‌توانیم این نوع طراحی را در مقیاس کوچک‌تر در کشور ایران برای فضاهای ورزشی به‌کار ببریم. آیا ایده‌ای در این زمینه دارید؟ طراگاه منتظر شنیدن نظرات شما است.

      کانال


بازدید : 108,447 بار

25 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

LEED چیست؟

LEED چیست؟

19,361 بازدید
پروژه مسکونی سپه

پروژه مسکونی سپه

18,135 بازدید
خانه ی Sosnowski

خانه ی Sosnowski

20,434 بازدید
ساختمان دانشکده ی  Balvatnick

ساختمان دانشکده ی Balvatnick

61,908 بازدید

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحی داخلی استادیومسازگار با محیط زیستطراحی و ساخت استادیومطراحی استادیومساخت استادیوم

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 22:53