طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

naser movahedسوگند عندليبميثم ذکرياييشیرین دریاباریsina kamali tabriziامید ضرغامیانیتا  فضلیرضا جعفری نژادعباس اقسامیعلی رضا بندر ابادساربوک sarboukایزدیار اهی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

معرفی پروژه‌های اسطوره‌ی معماری «زاها حدید»

بررسی و معرفی پروژه‌های «زاها حدید»

بازدید : 35,694 بار

01 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

زاها حدید در سال 1950 در بغداد متولد شده بود، قبل از ثبت‌نام در انجمن معماری لندن در سال 1972، در دانشگاه آمریکایی بیروت ریاضیات خوانده بود. در سال 1979 دفتر لندن خود را تاسیس کرد و برای آثار نظری خلاقانه و پیشگام خود که الهام گرفته از سازه‌های روسی بود به شهرت جهانی دست یافت. با طراگاه همراه باشید تا به معرفی پروژه‌های اسطوره معماری زاها حدید بپردازیم 

ذخیره عکس
معرفی پروژه‌های زاها حدید

اولین سازه‌ی مهم طراحی شده توسط زاها حدید، که موجب شهرت بین‌المللی وی شد، طراحی ایستگاه آتش نشانی ویترا (vitra) در راین وایل (weil am rhein) آلمان در سال 1993 بود. در ابتدا از این ساختمان به‌عنوان ایستگاه آتش نشانی استفاده می‌شود، اما در حال حاضر فضایی برای نمایشگاه‌ها و رویدادها و همچنین نماد فاخری از معماری معاصر در محوطه‌ی دانشگاهی است.

ذخیره عکس
معرفی پروژه‌های زاها حدید

طراحی پروژه‌ی سال 2002  زاها حدید در کوه برگیسل (bergisel) شامل یک سطح شیب‌دار اسکی و امکانات ورزشی، در کنار فضاهای عمومی که شامل یک کافه در بالای برج و یک تراس برای مشاهده‌ی مناظر اطراف است.

ذخیره عکس
معرفی پروژه‌های زاها حدید

از میان 25 شرکت بین المللی معماری، شرکت BMW پیشنهاد زاها حدید را برای طراحی بخش نهایی کارخانه خودف در لایپزیک (leipzig) آلمان انتخاب کرد. ‌او با خلق تصاویری شامل یک سری از سطوح متداخل و به هم پیوسته که جدایی بخش‌های مختلف این مجتمع را محو کرده و یک سطح همکف را برای کارکنان، بازدید‌کنندگان و اتومبیل‌ها ایجاد کرده است، طراحی خود را انجام داد.

ذخیره عکس
معرفی پروژه‌های زاها حدید

پیش از رونمایی از phaeno در سال 2005، زاها حدید این سازه را چنین توصیف کرد: "تصویری بلندپروازانه و کامل از تصور ما از فضاهای پیچیده، پویا و سیال".

هم‌چنین توضیح داد که تحقق طرح پیشرو و خاص او نیازمند روش‌ها و موادی دور از دسترس نسبت به روش‌های ساخت‌و‌ساز معمولی بوده: "این پروژه ترکیبی از پیچیدگی رسمی و هندسی با جسارتی در ساختار و اصالت مواد است. وقت و انرژی زیادی برای دستیابی به این نتیجه متمرکز شده است."

ذخیره عکس
معرفی پروژه‌های زاها حدید

در سال 2007 طراحی ایستگاهی را با معماری منحصر به فرد و الهام گرفته از شکل‌های طبیعی یخ انجام داد. سازه‌هایی با سقف بسیار سبک بر روی ستون بتنی با اشکال و خطوط نرم و انحنادار ساخته شدو یک چشم انداز مصنوعی که بیانگر جنبش و گردش در درون آن بود را به زیبایی خلق کرده است.

ذخیره عکس
معرفی پروژه‌های زاها حدید

طراحی موزه‌ی ملی " MAXXI " رم از هنر قرن بیست و یکم،  در سال 2009  افتتاح شد و جایزه 2010 استرلینگ را از آن خود کرد. طراحی پیاده‌روی بیرونی در امتداد شکل ساختمان، به‌همراه شیبی زیر حجم معلق آن است، که به یک میدان بزرگ منتهی می شود. طراحی یک راهروی مرتفع، بازدیدکنندگان را به فضاهای پذیرش موزه، کافه تریا، کتابفروشی، سالن و گالری که در دور فضا آماده‌ی پذیرایی هستند هدایت می‌کند. طراحی با مصالحی چون شیشه، فولاد و بتن به فضای نمایشگاه ظاهری ساده داده، در حالی که پانل‌های متحرک موجب طرح بندی، فضای نمایشگاه شده است. 

ذخیره عکس
معرفی پروژه‌های زاها حدید

دنیای معماری همیشه به حضور این چنین معمارانی نیاز داشته است. امید داریم که معماران دیگر ادامه دهنده راه این معمار برجسته و توانمند در راستای خدمت در حوزه معماری باشند. با طراگاه همراه باشید.

 

     کانال


بازدید : 35,694 بار

01 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هازاها حدیدطراحیدنیای معماریطراحی فضاهای پذیرش موزه، کافه تریا، کتابفروشیسالن و گالریطراحی ایستگاه آتش نشانیمعرفی پروژه‌های اسطوره معماری

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 23:42