طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

شیرین دریاباریساربوک sarboukنازنین سادات ملکوتیساغر صادقیکسری سعادت جوداوود آبادینیما کیوانیقالیکده iran carpetحسین نوروزیحامد شکریانجمال احمدی شلحهامیر قاسمی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

هشتمین مورد از عجایب هفت‌گانه

کبوترخانه‌، معجزه‌ای در معماری

بازدید : 22,693 بار

29 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

همراه با بادهای دیگر در دشت‌ها در حال تاخت‌و‌تاز بودیم و هر باد سعی می‌کرد که از دیگر بادها جلوتر رفته و برسرعت خود بنازد اما من بیشتر می‌خواستم که دشت‌ها و مناظر را ببینم و آن‌ها مرا مورد تمسخر قرار داده ومی‌گفتند باد صبا تکلیفش روشن است‌، او مجنون است و باد عاشقان است اما من بی‌توجه به آن‌ها به‌کار خود مشغول بودم و ناگهان بنایی عجیب و غریب مرابه سمت خود جذب کرد و وقتی به خود آمدم دیگر خبری از دوستان و همراهان نبود و من تنها بر فراز بنایی می‌گشتم که به آن کبوتر خانه می‌گفتند. محلی که کبوتران سرگردان و بی خانمان شب‌ها در آن‌جا به‌سر می‌بردند. و در امنیت کامل از هر شکارچی‌، آسوده روزگار می‌گذراندند و دست هر حیوان و جانوری مانند گرگ و شغال و قوش و پرندگان شکاری دیگر از سر پناه آن‌ها کوتاه بود و تنها موجودی که به آن‌ها دسترسی داشته انسان بود و البته آنان که انسان بودند هیچگاه محل امن و پناه کبوتران را نا امن نمی‌کردند و آن آدمیانی که چنین خبطی می‌کردند دیگر انسان نبودند و در دسته‌ی جانوران ناشناخته قرار داشتند. کم کم از حفره‌ای وارد شدم و با بهت و حیرت از زیبایی و کاربردی بنا و اندیشه آدمیان برای لحظاتی مبهوت و حیران مانده بودم. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
کبوترخانه‌

 انسان‌ها این بنا را با تفکر حفاظت از کبوتران و منافع خود ساخته و این ساخته دست آنان بسیار عجیب و دیدنی است زیرا از ترکیب علومی همچون ریاضیات‌، جانورشناسی‌، روانشناسی‌، اقتصاد‌، معماری و زیبایی‌شناسی پدید آمده و این از همان عجایبی است که جا دارد عجایب هفت‌گانه را هشت‌گانه کرد  و این بنای حیرت‌انگیز را در لیست عجایب وارد کرد. معماری در این بنا هم کاربردی بوده و جنبه زیباشناختی داشته‌، بنایی عظیم و شامل هزاران حفره در دل خود به‌عنوان آشیان امن کبوتران  که هیچ پرنده‌ی دیگری به آن راه نداشت و از آن‌جا که این حفره‌ها در ارتفاع بوده هیچ جانوری به آن‌ها دسترسی نداشته و مصالح این بنا از کاه‌گل بوده و طوری طراحی شده که در تابستان محلی خنک و در زمستان محلی گرم و راحت برای کبوتران بود. در ضمن با استفاده از هندسه و ریاضیات به خاطر به حداكثر رساندن سطح در حجمی ثابت و ایجاد مقاومت در بنا در مقابل ارتعاشات ایجاد شده توسط کبوتران در هنگام خروج ناگهانی و همزمان بیست هزار پرنده از دیگر عجایب این معماری است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

و بعد دیگر این بنا بعد اقتصادی است‌. کارکرد اقتصادی این بنا برای انسا‌ن‌ها درواقع محلی برای تولید مرغوب‌ترین کود جهان بوده که آدمیان سالانه کود ایجاد شده در آن را خارج کرده و در میان کشاورزان تقسیم می‌شد تا کشاورزان این کود مرغوب را جهت تقویت زمین و محصولات کشاورزی و باغداری به کار برده و در مقابل بهترین میوه‌ها را برداشت کنند. کبوترخانه‌ها از لحاظ فرم و شکل یا شبیه استوانه بوده و یا مکعبی با سطح و سقفی ذوزنقه و بسیار مرتفع ‌ دارای ظرفیت بیست الی بیست‌و‌پنج هزار کبوتر و درب کوچکی برای ورود و خروج و راه‌پله‌ایی که دسترسی به سقف را جهت تعمیرات و موارد ضروری ایجاد می‌کرد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

البته امروز این بناها نیز مانند بسیاری از گذشته‌گان و گذشته‌ها به دست فراموشی سپرده شده و نسل جدید هیچگونه آشنایی با آن‌ها نداشته و در بسیاری از نقاط ایران این بناهای عجیب و زیبا تخریب شده و تعداد اندکی از آن‌ها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اما تلاشی در جهت شناساندن آن‌ها به نسل جدید صورت نگرفته و این بناها که بیشتر در کناره‌های روستاها بنا شده در غربت کامل روزگار گذرانده و هیچگونه بهره‌برداری از آنان صورت نمی‌گیرد و بلا استفاده در لاک تنهایی خویش فرو‌رفته و هراز‌گاهی شاید میزبان تعداد انگشت شماری کبوتر بوده و با حسرت نسبت به گذشته‌ی خود و زمانی که میزبانی بیست‌هزار کبوتر را بر‌عهده داشته عمر را سپری می‌کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

و من‌، باد صبا‌، باد عاشقان که فکر می‌کردم تنهاترینم در جهان امروز‌، اما این بنای زیبا و ارزشمند را تنها‌تر از خود یافته و تجسم تنهایی و غربت را در چهره گرد گرفته کبوترخانه‌ها دیدم و فراموش‌کاری آدمیان را بیشتر از پیش دیدم و یافتم که دنیا محل فراموشی و تنهایی است.... نقطه نظرات خود را با طراگاه درمیان گذارید.


بازدید : 22,693 بار

29 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاکبوترخانهمعماری سنتیزیبایی شناسیروانشناسیریاضیاتهندسهاقتصادکشاورزیمرمت

مطالب محبوب »

Thursday , 22 June , 22:55