طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

Mahnaz sharififinnwoodرضا نجفیانhosein baharestaniشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)شرکت رویا طرح داخلیفریناز رضویامید ضرغامیپرهام شکوهیامین جعفری منشسیروس مهراندیشmostafa ahmadi
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

شاهکار کاشی‌کاری ایرانی در مجله CELL

تزئین روی جلد یکی از معتبرترین مجلات زیست سلولی جهان با تصویری از مسجد شیخ لطف الله

بازدید : 133,389 بار

04 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

درج تصویر شاهکار معماری ایران روی جلد یکی از معتبرترین مجلات خارجی مجالی شد، تا ما نیز نسبت به این معماری بی‌نظیر ادای دین نموده و در طراگاه مطلبی به آن اختصاص دهیم. 

ذخیره عکس
تصویری از مسجد شیخ لطف الله

نوشتن درباره‌ی مسجد شیخ لطف الله در اصفهان کاری بسیار دشوار است زیرا هرآنچه گفتنی بود توسط دانشمندان، ریاضی‌دانان، معماران، ایران‌شناسان و علاقه‌مندان به این بنای تاریخی  گفته شده و قطعا  بسیاری می‌دانند که  مسجد شیخ لطف‌الله یکی از مسجدهای تاریخی شهر اصفهان بوده  که در دوران صفویه بنا شده ‌است. این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد امام واقع شده‌ و معمار این مسجد "استاد محمدرضا اصفهانی"، پسر استاد "حسین بنا اصفهانی" بوده‌ و کتیبه سر در آن به خط ثلث "علیرضا عباسی" و مورخ به سال ۱۰۱۲ هجری است، و سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

دراین بنا‌، فضای گنبد خانه نسبت به میدان‌، چرخش 45 درجه دارد تا رو به سوی قبله قرار گیرد. خلاصه این بنای زیبا  توافقی است بین یک دنیا شور و هیجان و یک سکوت و آرامش با شکوهی که نماینده ذوق سرشار یک  زیبا‌شناس بوده است. "پرفسور پوپ"  نیز راجع به عظمت معماری و زیبایی  تزیینات این مسجد  چنین نوشته است : "‌مسجدی که در سمت مشرق میدان شاه و مقابل ساختمان عالی‌قاپو قرار دارد یکی از شاهکارهای بی‌نظیر معماری است که در سراسر آسیا خود نمائی می‌کند".

ذخیره عکس
تصویری از مسجد شیخ لطف الله

اما ضرورت تاکید بر برخی نکات از جهات مختلف دارای اهمیت است زیرا معماری و بنای این مسجد در عصری که همه مساجد دارای حیاط و مناره و... بوده معماری این مسجد غیر متعارف بوده و در عصر خود یک‌جور سنت‌شکنی محسوب می‌شده و معمار آن دست به یک ساختارشکنی زده و بسیاری از مرزها را در هنر سنتی برداشته و شاید بتوان گفت که این اثر در زمانه خود اثری آوانگارد بوده در عین حال که قواعد زیبایی‌شناسی کاملا رعایت شده است. معمار هنرمند‌، مخاطب را با گذر دادن از یک راهروی 28 متری نیمه تاریک  وارد فضای اصلی می‌کند و با توجه به کاشی‌کاری‌های بی‌نهایت زیبا و با طراحی یک مکانیسم نورپردازی شامل مهار نور‌، تلطیف نور، انعکاس و جذب نور  و هماهنگ کردن قدرت بینایی با نور و همچنین با  طراحی طاووسی در مرکز داخلی گنبد که پرهای آن به وسیله‌ی نور وارد شده از طاق بالای در ورودی مسجد‌، نمایش خیره کننده‌ی نور را به صورت چرخشی زیبا در فضای درونی زیر گنبد در برابر دیدگان مخاطب اجرا می کند. و دیدگاه معمار برجسته‌ی جهانی،  لوییس ای کان در وصف این بنا چنین بوده است:
" من فقط در عالم خیال و با جوهری از طلا و نقره می‌توانم چنین اثری را تصور کنم "

ذخیره عکس
تصویری از مسجد شیخ لطف الله

زیبایی این بنا هر بازدیدکننده‌ای را به ورطه وهم و خیال می‌کشاند و به سختی می‌توان این زیبایی را در عالمی جز خیال یافت‌. حتی در عالم خیال نیز تصور کاشی‌کاری این مسجد بسیار دشوار بوده و هر فردی چنین قدرتی در خیال‌پردازی ندارد. تجسم یک طاووس در چندین قرن پیش به‌واسطه نور نهایت خلاقیت بوده است. و بعد از گذشتن چندین قرن‌،  تازه در کشورهای اروپایی نمایش‌هایی با تکیه بر نور پردازی و طراحی نور دیده می‌شود‌.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

ونکته آخر اینکه این مسجد بر خرابه‌های مسجدی که قبلاً در آن محل بوده ساخته شده و ساختن این بنا بر روی بنای مسجدی دیگر‌، مرگ ققنوس پیر‌، سوختنش و پدیداری ققنوسی جدید از دل خاکسترهای ققنوس پیر را در ذهن پدید می‌آورد‌. 

ذخیره عکس
تصویری از مسجد شیخ لطف الله

لازم به ذکر است که مسجد شیخ لطف الله نه تنها در ایران بلکه در جهان امروز بسیار مورد توجه بوده و بنظر می‌رسد که  حتی متفکران غربی به این بنا توجه بیشتری داشته و بر این باورند که در این بنا از علوم مکانیک‌، فراکتال و ریاضی و... استفاده شده و همچنان به‌دنبال ظرایف و کشف ابعاد پنهان این معماری را بوده و  گواه این مدعی مجله (CELL  سلول ) است  که یکی از معتبرترین مجلات زیست سلولی جهان محسوب می‌شود. جلد این ماه (ژوئن ۲۰۱۶) این مجله‌ی خارجی، سقف مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان را به تصویر کشیده و گل کاشی‌ها را به شبکه‌ی عصبی تشبیه کرده است. با طراگاه همراه باشید.


بازدید : 133,389 بار

04 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامسجدشیخ لطف اللهمعماریریاضیخیالطاووسهنرسنتیاصفهانمکانیکفراکتالساختارشکنی

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:36