طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ویستابست vista bestمهدی علیرضاییفاطمه براتیرضا صیادیانآرش غلامعلی طهرانیبهمن احمدیمهرداد زواره محمدیحمید نادریآذران پلاستیک azaran-plasticمیلاد نصرالهیشهاب میرزاییانرضا جلیلی مدیر فروش و مشاور اجرایی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

قدیمی‌ترین سازه‌های آبی جهان در دزفول

آسیاب‌های آبی در دزفول مربوط به دوره‌ی ساسانی

بازدید : 50,823 بار

21 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

لطف بی‌کران طبیعت به شهر دزفول و جاری بودن آب در بستر رودخانه دز و درخشش زیبای آب فراوان این رودخانه سبب پدیداری‌ آسیاب‌های آبی به دست انسان شده و انسان‌ها قدیمی‌ترین سازه‌های آبی جهان را در این منطقه بنا نهادند، که به دوره ساسانی بر می‌گردد. حال دَمی با طراگاه همراه شوید، تا کنکاشی دیگر در ایران امروز و دیروز را داشته باشیم. 

ذخیره عکس
سازه‌های آبی جهان در دزفول

باشد که با دانش مردمان دیروز سرزمین‌مان بیشتر آشنا شویم، این دانایی و آگاهی از تجارب گذشتگان مسیر پیشرفت را هرچند اندک، کوتاه‌تر نماید. آسیاب‌های آبی دزفول عمری طولانی داشته، دارای هزار و 700 سال قدمت بوده و بر همین اساس، این آسیاب‌ها به عنوان قدیمی‌ترین سازه‌های آبی جهان محسوب شده و  تا اواخر قرن 19 میلادی هم هم‌چنان مورد استفاده آدمیان بوده و این سازه‌های هم عصر مردم ساسانی در فهرست آثار ملّی به ثبت رسيده‌اند.

ذخیره عکس
سازه‌های آبی جهان در دزفول

مجموعه آسياب‌های شهر دزفول، بر حاشيه رودخانه "دز"  بين دو پل باستانی و پل دوم اين شهرستان و در منطقه‌ای به نام رعنا واقع شده است.  و در ضمن يکی از اين  آسياب‌ها به همين نام ( رَعنا ) موسوم است. در زمان‌های گذشته با  هدایت و انتقال آب رودخانه به داخل مخازن آسياب‌ها و با  استفاده از قدرت و نیروی آب و  سرعت بخشيدن به آن از طريق هدایت و عبورش از مسيرهای باریک،  سبب چرخيدن پره و سنگ آسياب‌ها می‌شد وآسیاب،  غلات مختلف را به آرد تبديل می‌کرد. از آنجا که میزان مقاومت بنای آسیاب در آب و رطوبت از اهمیت بسیاری برخوردار بود با استفاده از مصالح مناسب و هم‌خوان با شرایط رودخانه، نهایت تلاش و دقت را در مقاوم‌سازی آن می‌کردند. از اين رو، عمده مصالح به کار رفته در ساخت اين آسياب‌ها، سنگ‌های موجود در رودخانه و آجر و ملات ساروج بود. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

بارون دوبد (Baron deBode) هم درباره آسياب‌های دزفول در صفحه 371 سفرنامه خود به لرستان و خوزستان چنين می‌نويسد: " تعدادی آسياب آبی در داخل رودخانه و بر روی صخره‌های داخل آب، آنجا كه جريان آن خيلی تند است بنا شده است. اين جزيره‌های كوچك توسّط پلّه‌های باريكی، به هم راه دارند و با فرا رسيدن شب و هنگامی كه آسيابان‌ها فانوس‌ها را روشن می‌كنند، رودخانه كاملاً منوّر می‌شود."

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نخستین آسیاب آبی دزفول هم‌زمان با ساخت پل باستانی این شهر، یعنی یک هزار و 700 سال پیش در دوران ساسانی با توجه به نیاز مردم در بستر رودخانه دز ساخته شد. بسیاری از این آسیاب‌ها تا اوایل دوره پهلوی دوم فعال بوده و نیاز مردم برای تامین آرد را برطرف می‌کرد، اما با ساخت و ایجاد کارخانه‌های تولید آرد، این آسیاب‌ها جایگاه نخستین خود را از دست دادند و نقش آن‌ها در زندگی انسان به کارخانه‌ها واگذار شد و به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شدند و لذا این فضاها که بیانگر تمدن و فرهنگ جامعه گذشته بوده، تبدیل به فضایی متروکه گشته و متاسفانه دچار مرگ تدریجی شده‌اند، مگر این‌که برخی آدمیان هم‌چنان معرفت و حساسیت خود نسبت به تاریخ و فرهنگ را حفظ کرده باشند و از مرگ این نشان‌های تمدن ایرانی جلوگیری نمایند.

ذخیره عکس
سازه‌های آبی جهان در دزفول

دوستان و علاقه‌مندان به مباحث مذکور، اگر پیشنهاد و یا نظراتی در این باب در ذهن دارید، خوشحال می‌شویم با طراگاه در میان بگذارید.

 

کانال    


بازدید : 50,823 بار

21 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هادزفولرودخانه دزآسیابغلاتمنطقه

مطالب محبوب »

Tuesday , 30 May , 03:16