طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

تینا شاه محمدیافشین قربانیمحمد مهدی دودانگهبهرام شکوهیانانیتا  فضلیاستیل البرز pr@steelalborz.comرضا جلیلی مدیر فروش و مشاور اجراییzahra sadeghiسپهر دانشابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)حمید نادریمهدی مصلحی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

هم‌دلی معماری و طبیعت در بناهای ایرانی

حضور طبیعت در معماری

بازدید : 16,712 بار

14 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در معماری سنتی ایران، طراحان و معماران همواره به طبیعت و استفاده از آن در معماری توجه ویژه داشته و با توجه به نمونه‌های متفاوت و مختلف معماری‌های سنتی موجود‌، طبیعت به‌عنوان عنصری ثابت و ساختاری در معماری به شکل سنتی خود را بروز داده و با قاطعیت می‌توان از تاثیر طبیعت بر معماری ایرانی سخن گفت و از آثار متفاوت و متعدد در دوره‌های مختلف تاریخ می‌توان  به‌عنوان مستندات و شواهد جهت اثبات این ویژگی در معماری ایرانی استفاده نمود. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
عمارت هشت بهشت

با توجه به اشارات فراوان در کتب و روایات دینی به طبیعت و اجزای آن از جمله گل‌و‌گیاه و استفاده تمثیلی از این عناصر در جهت ارائه تصویری محسوس و ملموس از بهشت برای انسان‌، همواره در معماری ایرانی طبیعت به‌عنوان عنصری ساختاری و بنیادی حضور داشته و به طرق مختلف تجلی یافته  است. به‌عنوان مثال در این زمینه می‌توان به "عمارت هشت بهشت" در اصفهان به‌عنوان نمونه‌ای معتبر اشاره کرد. به‌طوری‌که هر گاه شما از سطوح مختلف آن گذر کنید با برشی از آسمان و طبیعت در زوایای مختلف مواجه خواهید شد و نکته‌ی جالب توجه تضادی است که بین فضای داخلی و خارجی عمارت قابل مشاهده و محسوس است.

ذخیره عکس
عمارت هشت بهشت

در عمارت هشت بهشت، با اتصال فضاهای کوچک اطراف کاملا از کانون‌بندی معماری ایرانی برخوردار بوده و به‌نوعی مارا از کثرت به وحدت می‌رساند‌. ما در عمارت هشت بهشت از فضایی نیمه بسته و داخلی به سمت طبیعت حرکت کرده و به نقطه‌ای می‌رسیم که در آن‌جا افق و بی‌نهایت را می‌توان درک و تصور نمود. در ضمن نکته‌ی قابل توجه این است که طبیعت و اجزای آن در معماری سنتی طوری چیدمان شده که به‌تدریج تبدیل به یک عنصر اساسی و ساختاری شده و به‌عنوان جزئی جدایی ناپذیر از معماری ایرانی مورد قبول معماران واقع شده است که البته  یکی از علل بسیار اساسی و مهم این تفکر و رویکرد‌، یعنی بروز طبیعت در معماری ایرانی همانطور که گفته شد آموزه‌های دینی‌، اجتماعی و فرهنگی بوده و این هم‌دلی و هم‌جواری معماری و طبیعت انسان را از منافع بسیاری بهره‌مند ساخته است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

لازم به ذکر است که فرم هندسی استفاده شده در عمارت هشت بهشت، باعث شده که فضاهای طبقات فوقانی در حول‌و‌حوش فضای مرکزی شکل گرفته و تصویرسازی طبیعت در جزء و کل معماری و بنا حضور داشته باشد. نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 16,712 بار

14 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاعمارت هشت بهشتاصفهانمعماری ایرانیکثرت به وحدت

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:13