طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

نگار محمدیپرهام شکوهیمهدی مصلحیویدا لطفیبهرام قربانیصفورا شریعتیمحمد قديريميثم ذکريايياسماعیل سحاب رحمن پناهzahra sadeghiمحمد احمدیامیر قاسمی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

معماری نخستین دانشگاه در عصر مدرن

دانشگاهی که موسسش را ندید

بازدید : 17,726 بار

15 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

امروزه وقتی در ناصرخسرو قدم میزنی متوجه افرادی میشوی که گویا داروخانه متحرک هستند و هر نوع داروی نایاب را از جاساز خود به مشتری بی‌نوا می‌دهند و هرگز تصور نمیکنی اولین دانشگاه عصر مدرن در این خیابان بنا شده است. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
معماری دانشگاه دارالفنون

گفتیم خیابانی  که روزی محل گذر افراد نخبه، تحصیل کرده، روشنفکر و دانشگاهی بوده امروز تبدیل به محل عرضه غیرقانونی دارو شده و این جادوی زمان است که با زمین و هرچه در آن هست چنین می‌کند و هرگز چنین تغییر و تحولاتی، روزی به ذهن امیرکبیر خطور نمی‌کرد، چون از قدرت و جادوی زمان بی‌خبر بود.
در دوران ناصرالدین شاه و صدارت امیرکبیر بنای ایجاد دانشگاهی در تهران گذاشته می‌شود و البته این فکر پس از سفر امیرکبیر به روسیه در او ایجاد شد و به این نتیجه رسید که تاسیس دانشگاه یکی از نیازهای فوری ایران است. لذا نخستین دانشگاه ایران سیزده روز پیش از قتل امیرکبیر و با حضور ناصرالدین شاه، آقاخان نوری صدراعظم جدید و گروهی از دانشمندان و معلمین ایرانی و اروپایی با 30 نفر شاگرد رسما گشایش یافت.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

ساختمان دارالفنون هشتاد سال پابرجا ماند و در سال 1308 خورشیدی، "میرزا یحیی‌خان اعتمادالدوله قراگزلو"، وزیر معارف وقت ساختمان اولیه را در هم کوبید و با نقشه و نظارت مارکف، مهندس روسی، ساختمان فعلی را به‌جای آن ساخت. علی اصغر حکمت وزیر فرهنگ وقت نیز در سال 1313 خورشیدی در شمال و جنوب، عمارتی را بر آن افزود.

ذخیره عکس

 

در حال حاضر درب ورودی بنا در شمال‌شرقی مدرسه و رو‌به خیابان ناصر خسرو باز می‌شود. این دروازه به شیوه‌ی معماری سنتی دارای طاق زنجیره‌ای بلندی است. در دوسوی درگاه دوستون استوانه‌ای نقره‌ای رنگ، طاق این دروازه را نگاه داشته ‌است.

ساختمان کنونی سی‌و‌دو کلاس درس دارد، دوازده کلاس در دو طبقه ضلع شرقی و به همان اندازه در ضلع غربی و هشت کلاس در دو طبقه ضلع شمالی واقع شده است. سالن‌های نمایش و غذاخوری نیز در ضلع جنوبی ساخته شده‌اند. احتمالا این دو سالن باید از همان بناهای اولیه دارالفنون باشد‌.

در این دانشگاه رشته‌های تحصیلی پیاده‌نظام، سواره‌نظام، توپ‌خانه، مهندسی، پزشکی و جراحی، داروسازی و کانی‌شناسی تدریس می‌شد. زبان فرانسه، علوم طبیعی، ریاضی، تاریخ و جغرافیا دروس مشترک همه رشته‌ها بود، بعدها زبان انگلیسی، روسی، نقاشی و موسیقی به این درس‌ها افزوده شد. هرچند که دارالفنون مخالفان بسیاری در دربار و همچنین در نزد انگلیسی‌های مستقر در ایران داشت و جالب‌تر آن‌که طرفداران نظام پزشکی سنتی از آن‌جا که دارالفنون را برای موقعیت شغلی خود بسیار خطرناک می‌دانستند به‌شدت مخالفت می‌کردند اما زمان به ما ثابت کرده که علم در بند نخواهد ماند و بالاخره مانند آب راه خود را پیدا می‌کند. و این بنا یادگار فردی برای ایرانیان است که خود آن‌را ندید و به اندازه سیزده روز مهلت نیافت تا حاصل دسترنج خود را به چشم ببیند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 17,726 بار

15 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاامیر کبیردارالفنونآقاخان نوریناصرالدین شاهناصرخسروعلی اصغر حکمتروشنفکر

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:21