طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

بیژن شجاعیسحرناز سلیمانی پاکمهدی مصلحیایرج اعتصامSomayeh Ahemehمحمد غفاریمرتضی سیاسرمصطفی اذریmahmood Ghasemiمحمد مهدی دودانگهاسماعیل سحاب رحمن پناهفاطمه براتی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

ساخت پل

مهندسی و طراحی مدرن بر فراز دره ها و رودخانه ها

بازدید : 26,501 بار

20 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

پیشرفت های مهندسی و طراحی که بر مشکلات حمل و نقل و جا به جایی بر روی دره ها و رودخانه ها فائق آمده اند، امروزه موجب ایجاد طیف وسیعی از پل های طراحی شده و شاهکارهای معماری با زیبایی وصف ناپذیر شده اند. این پیشرفت های مهندسی مدرن ترکیبی از کارکرد بالا و طراحی الهام بخش می باشند. با طراگاه می پردازیم به  ایده هایی که به دور از سود گرایی، ساختار هایی شاخص را پدید می آورند.

ذخیره عکس

وجود مناطق ناهموار و رودخانه های بسیار در نیوزیلند به معنی نیاز جدی به پل است. در سال 2009 ، 2174 پل  راه آهن، بیش از 15500  پل جاده ای و 150 تونل ریلی در این کشور وجود داشت. همه پل ها برای اهداف خاصی ساخته شده  و طراحی آن ها بر اساس نوع عملکرد آن هاف زمینی گه بر روی آن پل ساخته می شود،  مصالح استفاده شده و بودجه تخصیص داده شده متغیر است.

ذخیره عکس

پل 265 متری لاورهاتئا (Lower Hatea) یک نمونه اولیه از پلی است که حس تعلق و تاریخ فرهنگی را به هم گره می زند. این پل 14 جایزه ملی و بین المللی را جمع آوری کرده است که نشان می دهد این طرح در سرتاسر دنیا مورد تحسین قرار گرفته است. پل لاور هاتئا که بر روی یک رودخانه ساخته شده است، بخش جدیدی از شبکه بزرگ راه با کاهش ترافیک در مرکز شهر و بهبود دسترسی به فرودگاه و شاهراه های شهری است. این پل که توسط نایت ارشیتکت (Knight Architects) ، شرکت معمارمتخصص پل در بریتانیا، در 2011 ساخته شد یکی از تنها پل های متحرک در نیوزیلند است و می تواند هر روز 8000 خودرو را از خود عبوردهد.

پل تی روا روا (Te Rewa Rewa) در نیو پلیاموث ( New Plymouth ) یک طرح نمادین برای جامعه در نظر گرفته شده است. پل عابر پیاده یا دوچرخه سواری توسط شرکت مهندسی عمران ویتاکر(Whitaker Civil Engineering ) در سال 2008 طراحی  شده و در سال 2010  افتتاح شد. این پل که بر روی رودخانه ویوهاکیلو( ( Waiwhakaiho قرار گرفته است متشکل از سه لوله فولادی و دو لوله در زیر عرشه بوده و یکی همراه با 19 دنده تشکیل یک قوس مجزا را داده است.

پل ، قوسی بسته دارای طول تقریباً 70 متر بوده و بخشی از معبر ساحلی نیو پلایموث می باشد. شکل پل با الهام از وجود رابطه مقدس بین باد، دریا و خاک در فرهنگ قبلیه ی ناگاتی تاوهیرکورا (Ngati Tawhirikura ) است. طراحی آن در سطح ملی و بین المللی جشن گرفته شده و  تی راوا روا برنده چندین جایزه  شده است از جمله جایزه فوت بریج (Footbridge Award  ) بین المللی در 2011 در زمینه زیبایی.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

 

پل پیاده روی و ریلی 1930 میلادی تاماکی درایو (Tamaki Drive ) را به پارنل ( Parnell ) متصل می کند که این پل باید به دلیل  خستگی ساختاری و لزوم بالا بردن پل تعویض شود. وارن و ماهونی (Warren and Mahoney )  اذعان کردند که بر اساس دستورالعمل شواری اکلند این پل قابل تایید است. 

 

پل معاصر پوینت رزولوشن (Point Resolution  ) در 2013 کامل شد. این پل که  دید و چشم انداز منحصر به فردی را نسبت به جزیره  رانگیتوتو ( Rangitoto Island ) دارد و یک سازه تماماً سفید می باشد دارای یک  عرشه شبیه بدنه کشتی است که متشکل از تیرهای بتونی شکل ساده بوده و برای قایق سواران و درطول اسلکه جذاب به نظر می رسد. هنریاتا نیکولاس (Henriata Nicholas  ) یک طرح سفارشی را بر روی  پایه و طارمی ایجاد کرد که اشاره به امواج آب دارد. تیر های عمودی در اسکله یک بستر دید جدید را ایجاد کرد و موجب بهبود کارکرد پل های ساده ولی زیبا می شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

پل اسلینگی اسپرینگ (Slinky Springs) در ابرهازن (Oberhausen) آلمان  توسط تابیاس رهبگر(Tobias Rehberger ) در 2011 با همکاری شرکت شالیخ برکرمن وهمکاران (Schlaich Bergermann and Partner ) ساخته شد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

 

 

پل دوچرخه سواری و عابر پیاده بریزبن (Brisbane) توسط شرکت معماران کاکس (Cox Architects ) در 2009 طراحی شد. بر اساس اصول  سازه های کششی، این یک سازه سبک است که  مقاومت باور نکردنی دارد.

ذخیره عکس

 

 

پل باوریور (Bow River Bridge) در بانف کانادا (Banff, Canada ) یکی از طولانی ترین پل ها در نوع خود به طول 113 متر است. این پل توسط  شرکت استراکچر کرافت (StructureCraft) و مهندسان سازه Fast+Epp  در 2013 ساخته شد. 

 

ذخیره عکس

 

 

 پل برزیلی  جاسکلینو کبیستچک (Juscelino Kubitschek) در 2002 کامل شده و توسط الکساندر چان (Alexandre Chan ) طراحی شد. سه قوس فولادی از دوطرف برای پشتیبانی از  خرپا در پل به طول 1188 متر قرار داده شد.

ذخیره عکس

 

 

 پل میلاوو ویادوکت (Millau viaduct  ) در فرانسه توسط  نرمن فوستر (Norman Foster  ) در 2004 طراحی شد. این پل که از روی رودخانه ی تارن (Tarn)  می گذرد، یک پل کابلی است که بزرگ ترین پل دنیا بوده و ارتفاع آن 342 متر است. 

ذخیره عکس

 

 

پل فوت بریج  پیتنبرگ (Pythonbrug footbridge  ) در امستردام توسط  شرکت  West 8 طراحی شده و در 2001  افتتاح شد. این پل به شکل سینوسی بوده و مار مانند است.

ذخیره عکس

 

 پل میلینیوم تیلت بریج (Millennium tilt-bridge) در انگلیس توسط ویلکینسون ایر (Wilkinson Eyre) در 2001 طراحی شد. سیستمی از شش محور هیدرولیکی و معبر پل در زاویه 40 درجه  برای عبور قایق ها وجود دارد. پل معلق لندن توسط  استودیوی هیترویک (Heatherwick Studio  ) در 2004 ساخته شد. یک سیستم هیدرولیکی ساخته شده در پل امکان منبسط و منقبض شدن آن را می دهد.

با ما در مطالب دیگر همراه باشید.


بازدید : 26,501 بار

20 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:23