طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

بهرام قربانیرضا قره داغیشیرین دریاباریمحمد مهدی دودانگهmahmood Ghasemiکسری سعادت جوساغر صادقینیما کیوانیboshra javaheriفرهاد علیزاده افشارBabak Abbasiمصطفی اذری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی داخلی فضای کار

مصاحبه با کلی رابینسون، طراح داخلی با سابقه ی طراحی فضای شرکت های معتبر

بازدید : 6,906 بار

14 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی داخلی فضاهای کار یکی از اصلی ترین دغدغه های طراحان داخلی است، کلی رابینسون در این مصاحبه به چالش های یک طراح در طراحی فضای کار می پردازد. طراگاه به بازتاب این مصاحبه پرداخته است.

ذخیره عکس
کلی رابینسون

کلی رابینسون که تمرکزش روی طراحی دفاتر اداری فنی است، روی سه اصل کلیدی تاکید کرد که شامل : بهداشت، سلامتی و واکنش متقابل معنی دار می باشد. رویکرد او توسعه ی فضاهایی است که با روش فنگ شویی و یوگا آنها را برای شرکت های ایر بی ان بی ، کوچ سور فینگ ( couchsurfing ) و سوند کلود ( soundcloud ) ترسیم کرد و او خواستار این بود که فرایند خلاقانه او برای درک توازن ایده آل عناصر در هر فضای داخلی اعمال شود. در مصاحبه با این طراح مکان های اداری از او پرسیده شده که چرا فکر می کند یک دفتر اداری با پلان باز مهمتر از فرم وشکل می باشد و چرا احساس می کند که اجزاءکلیدی موجب رضایت کارکنان می شوند.فضای سالن خصوصی در ایر بی ان بی جایی که افراد میتوانند در مورد پروژه های کاری خود در یک محیط راحت بحث کنند. شما تعدادی دفاتر اداری را برای تعدادی شرکت ها جهانی مثل ایر بی ان بی ، کوتچ سور فینگ و سوند کلود طراحی کردید. موفقیت هرکدام از این شرکت ها ی تجاری به شدت متکی بر تعامل اجتماعی ، باز خورد و اثرمتقابل کاربران خود انها می باشند.

ذخیره عکس
دفتر اداری بی ان بی

تکنولوژی چقدر به عنوان یک گزینه در طراحی محیط کاری شما نقش بازی می کند؟ صادقانه من احساس میکنم در ذات همه، تکنولوژی ارتباط انسانی وجود دارد. من از برگترین طرفداران ارتباطات انسانی از طریق ارتباط تکنولوژیک هستم. من معتقد به خلق فضایی هستم که مردم خواهان وارد شدن به آن هستند، زیرا مکانی صمیمی، عمیق و با ارتباطات انسانی صحیح  می باشد. البته تکنولوژی یک پیشرفت شگفت انگیز است که قطعاٌ می تواند ارتباطات را پشتیبانی کند. اما در بسیاری موارد من فکر می کنم تکنولوژی از طریق ارتباط عمیق انسانی می تواند یک زندگی خاص را بسازد و گاهی اوقات من فکر می کنم ما تکنولوژی را فقط برای نو آوری می خواهیم بیشتر از اینکه به تاثیر مثبت آن بر جهان توجه کنیم. من تمایل دارم فضاها را در طراحی خودم ترکیب کنم، جایی که تکنولوژی مورد نیاز نیست، مثل فضاهای مدیتیشن و مکان خواب همچنین به طور ویژه به فضاهای اطراف غذاخوری پرداختم. غذا خوردن با یکدیگر یک بخش مهم و کهن در زندگی است وقتی فضاهای رستورانی به خوبی طراحی شودند مردم بیشتر ترجیح می دهند در این فضاها با یکدیگر باشند تا اینکه در خانه های خود باشند.

ذخیره عکس
گنبد قارچ مانند با پوسته محافظت شده در دفتر اداری بی ان بی

چطور شما متوجه شدید که مبلمان و ارگونومی آن در طول سال های گذشته به واسطه پیشرفت تکنولوژی تغییر کرده است؟

به طور آشکاری این تغییر بزرگ از تبدیل نشستن به ایستادن به وجود آمده است. تفکر در بسیاری موارد خیلی کمک می کند اما چیزی که بی نهایت تاثیر گذار است انطباق سبک کاری با حرکات مردم است. من فکر میکنم مبلمان و ارگونومی آنها دومین مسئله می باشند چرا که مطابق با بدن ما طراحی نشده اند که یک زمان طولانی روی آن بنشینیم. مبلمان خوب آسیب کمتری را در حالت نشستن برای بدن ایجاد می کند و این انتخاب درست مبلمان بسیار مهم است. که تمرکزش بر روی ایجاد حرکات طبیعی در کار ایستاده  است که توسط یک سطح متحرک ایجاد می شود.

ذخیره عکس
فضای کاری باز درمرکز سوند کلود

به عنوان یک طراح چگونه به تکامل فضای اداری باز در طرح های خود پاسخگو بودید؟

به نظرم منافع دفاتر اداری با پلان باز بسیار زیاد است، به خصوص برای کارفرماهای من که معمولاً شرکت های فنی با سرعت رشد بالا هستند. پاسخ مهمتر برای این تحول که من آن را اموخته ام و اجرای آن را نیز ادامه خواهم داد، آکوستیک بودن این دفاتر اداری باز است. ما سطح دسیبل را اندازه گیری می کنیم و یک محیط آکوستیک را ایجاد می کنیم تا سبک کاری خودرا تقویت کنیم. واقعاً جای تعمق دارد که مردم در یک فضای پر سرو صدا ناشی از حرکت چه حالی دارند و من همیشه به جای توجه به منتظر ماندن مردم در ترافیک های سنگین، به احساس پریشانی و اغتشاش ذهنی که در آنها ایجاد می شود توجه می کنم.دفاتر اداری با پلان باز چشم انداز رفتاری از یک فرهنگ را نشان می دهند. در سوند کلود، ما یک محل خاص برای  تعاملات برون گرا ایجاد کردیم. ما یک رستوران برای کل سه طبقه طراحی کردیم تا همیشه یک محیط  سرزنده وجود داشته باشد. ایجاد این فضاها محیط های کاری را به طور طبیعی ساکت می کند زیرا هرشخصی که به فضای برونگرا نیاز دارد این فضاها به طور عمدی برایشان ساخته شده است.

ذخیره عکس

بزرگترین چالش در طراحی فضای کاری چیست؟ شما چه کاری انجام دادید که مطمئنید هم فعالیت های فردی و هم گروهی در همان یک فضا انجام می شود؟ من فکر میکنم سخت ترین بخش طراحی، همین مشخص کردن فعالیت هایی است که باید با هم منطبق شوند. ما چگونه مرزهای فضاها را اولویت بندی کنیم؟ روش من در فرایند طراحی بررسی کردن و خواسته ی گروهی از مردم است که من برایشان طراحی میکنم. در نتیجه ممکن است درصد کمی از مردم  در مورد یک فعالیت خاص حساس باشند و درصد بیشتری روی موارد دیگر حساس باشند. واقعیت این است که شما گاهی اوقات نه را می گویید. شما نمی توانید همه چیز را مطابقت بدهید. 

من در این موارد تمایل به یک دموکراسی خوب دارم و سعی میکنم  فضاها را با فعالیت های اصلی که مردم در طول روز بیشترین منفعت را از آن می برند مطابقت دهم. مهمترین چیزی که من عمیقا به ان فکر میکنم این است که ما همه یکسان هستیم انسان ها اساسا منحصر به فرد و در عین حال متفاوت هستند.گروهی از مردم درونگرا و گروهی دیگر برونگرا می باشند.من خودم شبیه پرنده هستم و دوست دارم در اطراف شناور باشم و چشم اندازم در هنگام کار تغییر کند.اما تعدادی مردم مانند خرس هستند و محیط ارام  و غار مانند بهینه ای را ترجیح می دهند .ایجاد فضایی که همه این مشخصه هارا داشته باشد این احساس را ایجاد می کند که در خانه هستید.

ذخیره عکس

با توجه به فعالیت های گروهی من معتقدم ایجاد فضایی که انواع فعالیت ها در آن می تواند انجام شود واقعا مهم است.در سوند کلود یک میز پینگ پونگ بسیار خواسته داشت اما من میدانستم به یک فضایی فراتر از پینگ پونگ نیاز است بنابراین اتاق بازی برای کلاس های یوگا در نظر گرفتم . فضاهایی با مبلمان انعطاف پذیر  و دارای روش های مختلف برای نشستن که راهکاری برای تعامل کلیدی هستند.در مرکز یاسالن اجتماعات که من برای شرکت لا طراحی کردم شما می توانید روی صندلی های محکم و ارگونومیک بنشینید. شما می توانید روی میز یا روی کف سالن بنشینید یا می توانید محل نشستن خودر ا بالاتر ببرید تا کل صحنه را ببینید.یک فضای منعطف تر و پویاتر می تواند با فعالیت ها  و اهداف  مختلف مطابقت یابد.

ذخیره عکس
اتاقهای کار کوچکتر برای پروژه های گروهی

شما فکر میکنید اجزاء کلیدی برای رضایت کارکنان در دفتر اداری چیست؟

این سوال خوبی است.من برای ان دو پاسخ دارم یکی از دید طراحی و دیگری از بعد فلسفی می باشد.اولویت اول با ازادی است.مردم آزادی بیشتر را می توانند در دفتر اداری ، بهتر حس کنند.چطور مردم می توانند ازادنه تر به فضا دسترسی داشته باشند؟ایا انها مجبورند کنترل کنند یا می توانند به راحتی مثل انکه در خانه هستند گردش کنند؟چگونه به راحتی می توانند مهمان و اعضا ی خانواده خود را بیاورند؟به طور ایده الی مردم قادرند ازادانه در کل فضا حرکت و کار کنند بدون  اینکه هیچ  مانعی داشته باشند.هنگامی که انها می خواهند غذا بخورند برای انتخاب غذا می توانند آزادانه گردش کنند.وقتی می خواهند بخوابند فضایی برای ان وجود دارد.هنگامی که می خواهند کار را با تمرکز انجام دهند فضایی وجود دارد که می توانند سر خود را پایین قرار دهند و تمرکز کنند.تمیز کردن و بازیافت کار اسان و بدون زحمتی است.ازادی یک کلید است و طراحی می تواند روی ان تاکید کند.جزء کلیدی دیگری که از همه مهمتر است و کمتر در طراحی به کار گرفته می شود و ان در مورد مدیریت فضا می باشد.

ذخیره عکس

چه کسی اداره کننده فضا است؟کسی که فضا را مدیریت می کند مردم چه انرژی و نگرشی را از ان انتظار دارند؟ایا انها متمایل به خدمات دهی هستند؟ایا انها مهربان هستند؟تعاملات انسانی در یک فضا بین همکاران ، مدیرا ن و مهمانان چگونه است؟اگر سیستم مدیریتی درست نباشد به کل سازمان رسوخ خواهد کرد و بدون توجه به طراحی خوب فضارا خراب خواهد کرد.اگر شما در هرجهتی به کارکنان خدمات دهید یک واکنش مثبت ایجاد می شود و این اثر مثبت در کل سازمان پخش خواهد شد.شما یک فضایی را خلق می کنید که همه می خواهند به یکدیگر کمک کنندو تبدیل به محیطی می شود که  مورد رضایت عموم است و همه خواستار کار کردن در ان می باشند.در سوند کلود رابینسون فضاهای مختلفی را ترکیب کرد که فعالیت های مختلفی  در ان می تواند انجام شود.

رایج ترین در خواست کارفرماها که برای طراحی محیط های کاری از شما می خواهند چیست؟

در نهایت همه انها چیزهای مختلفی را می خواهند ولی یک چیز اساسی که همه خواستار ان می باشند ایجاد یک خانه ای است  که حس خوبی به ما بدهد.ایجاد فضایی متناسب با  احساس فرهنگی کسی که در ان زندگی می کند.این بدان معناست که انها در حال کارکردن روی طراحی هسته ای محصولات می باشند ، طراحی هسته ای برای گروه هایی از مردم که پیش از این می زیستند و برای انهایی که در اینده قصد دارند تکامل یابند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

آیا شما می توانید روز خود را با عادات کار خود تنظیم کنیدو اینکه محل کارتان با اطمینان از بهره وری طراحی شده است؟

من در مهمترین روزها بر طبق عادت کاری روزانه در ابتدای صبح ورزش یوگا انجام می دهم.انجام این ورزش ذهنم و بدنم را کاملا برای کار و شروع یک روزم اماده می کند و به من کمک می کند روی کارم تمرکز کنم ، دیدم وسیعتر شود و برای سرزنده شدن تصاویر بزرگی را به خاطر اورم و فرصتی دیگر برای خدمت فراهم اورم.من ترجیح می دهم در کارم بیشتر چهره به چهره ملاقات کنم تا اینکه از طریق ایمیل و تماس تلفنی در ارتباط باشم.همچنین نشستنم کاملا متناسب با شرایط فیزیکی بدنم می باشد.من دوست دارم در فضاهایی که در حال طراحی شدن می باشند حضور پیدا کنم و از نزدیک با فضاهای داخلی و خارجی اشنا باشم.من طراحی هستم که بسیار وابسته به حس لامسه است.من دوست دارم در حین کار کردن هم با مردم و هم با فضاهایی که در حال طراحی کردنشان هستم ارتباط  حضوری داشته باشم. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

فضای کاری خودم را چگونه طراحی کردم؟این سوال جالبی است من خیلی کم در ان مکان کار کردم.من واقعا در محیط کاری خودم احساس ازادی می کنم.من گاهی اوقات در یک کافه ، گاهی اوقات در فضاهای مشترک با همکاران در برلین ، گاهی اوقات روی صندلی در دفتر کارفرما می نشینم تا ببینم مردم چه کارهایی انجام می دهند.بخش مهم در کارم این است که من دائما در طول روز در حرکت هستم و هیچوقت ساعت های زیادی را در یک مکان نمی گذرانم زیرا من به حرکت ، تغییر و الهام بخشی نیاز دارم.محیط های به خصوصی وجود دارد که به شما کمک می کند کار خاصی را انجام دهید و من انواع مختلفی از کارها را تمام وقت انجام می دهم.

ذخیره عکس

نظر شما در مورد آینده ی فضاهای کاری چیست؟

من یک فرد خوشبین هستم و معتقدم جهان در حال بهتر شدن می باشد.یک تکامل اگاهی در جریان است که مردم به نیازما به ارتیاط با یکدیگر و دیگر سیارات اگاهتر می شوند.من معتقدم در اینده کاری سلسله مراتبی کم می شود شفاف تر می شود و هیئت مدیره بیشتر وابسته به جامعه می شوند . اتحاد و یکپارچگی در میان تیم ها بیشتر می شود و شکاف های بزرگ در دستمزد کمتر می شود و انعطاف پذیری بیشتری از لحاظ جغرافیایی وجود خواهد داشت که این مورد در حال حاضر اتفاق افتاده اما مردم می خواهند حس ازادی را در اینکه چطور ، کی و کجا انها می خواهند کار کنند داشته باشند.

پوشیدن لباس فرم یک چیزی مربوط به گذشته هست من در تعجب هستم که چرا هنوز شرکت ها انها را دارند.من معتقدم فضاهای کاری روی خوش رویی و مهمان نوازی نسبت به مهمانانی که به انجا می ایند و یا کارمندانی که هر روز در انجا هستندتمرکز دارند .من معتقدم رؤسای جدید نه برای اینکه چقدر کار کردند بلکه به خاطر توانمندبودنشان در حال ترقی هستند.به اعتقاد من بهتر شدن وضعیت اینده کاری به انتخاب یک رهبری که بتواند فضارا برای مردم طوری فراهم کند که کارها به خوبی انجام شود وابسته است.من اینده را بدون قضاوت ، بدون ترس  و با مسئولیت اجتماعی در کار پیش بینی می کنم.

ذخیره عکس
طراحی داخلی فضای کار

تجربه ی خود از فضاهای کاری را با معیارهای مطرح شده در این مصاحبه مقایسه کنید و نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 6,906 بار

14 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 09:43