طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

شرکت رویا طرح داخلیقالیکده iran carpetفرامرز گشایشیروزبه عالمیانالهام ضیاءآبادیعلیرضا شریفانایمان رجبیانمهدی مصلحیروناک رافتboshra javaheriرضا صیادیانامیررضا امیری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

نگاهی از منظر معماری به بنای سقاخانه

سقاخانه بنایی سرشار از نمادها و نشانه‌ها است

بازدید : 118,795 بار

03 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

آب در سقاخانه عنصری مقدس بوده و شفابخش دردهای جسمانی و دورکننده پریشانی افکار بوده است. حال با طراگاه همراه شوید تا بیشتر با این مکان مقدس آشنا شویم.

ذخیره عکس
معماری بنای سقاخانه

در فرهنگ اسلامی، سقا فردی است که آب به تشنگان داده و عطش را از آنان دور می‌سازد و بدیهی است که سقاخانه جایی باشد که در آن آب می‌توان یافت. سنگاب ظرف بزرگی،  که از سنگ ساخته شده و در حیاط مساجد و امامزاده‌ها گذاشته شده تا مردم تشنگی را از خود دور سازند. سقاخانه‌ها در نزد مسلمانان به ویژه اهل تشیع از اماکن مقدس محسوب شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

از منظر معماری و شکل و فرم و بنا، سقاخانه‌های تهران و بسیاری از مناطق را می‌توان در سه گروه کلی جای داد. گروه اول شامل سقاخانه‌هایی است ‌که ساختمان آن‌ها با بناهای اطراف خود پیوند نداشته و به تعبیری‌، مستقل هستند. این بناها معمولاً مکعبی شکل بوده و گاهی نیز به‌صورت  بنایی استوانه‌ای  و یا هشت گوش ساخته می‌شد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

گروه دوم که در تهران کم نیستند سقاخانه‌های دکانی شکل می‌باشند. نمای کلی این سقاخانه‌ها به گونه دکانی نیم‌باب یا یک‌باب، ‌ که در کنار مجموعه‌ای از مغازه‌ها‌، منازل و بناهای اطراف قرار گرفته‌اند. 
گروه سوم‌، سقاخانه‌های رفی شکل می‌باشند. این گونه سقاخانه‌ها در شکل کلی‌، کاملا به بنای همراه خود وابسته‌ هستند. و از نظر تملک نیز جزئی از بنای خانه و یا اماکن مقدس مجاور خود محسوب می‌شوند. این سقاخانه‌ها غالباً کوچک و محقر بوده و به صورت فرورفتگی مختصر رف مانند یا تاقچه مانندی‌، در دیوار بنای پشتی خود است‌. این گونه سقاخانه‌ها بیشتر در معابر فرعی و کوی‌ها قرار گرفته  و فاقد وقف‌نامه مستقل هستند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

پیتر لمبورن ویلسون (Peter Llamborn Wilson) در مقاله‌ای تحت عنوان "سقاخانه" چنین بیان می‌کند: " هنگامی که در ایران از بازارچه‌ای می‌گذرید و یا از کوچه یا محله‌ای قدیمی رد می‌شوید، به یک تورفتگی بر می‌خورید که در دیواری تعبیه شده است و پنجره‌ی مشبک آهنی‌، قسمتی از دیوار را می‌پوشاند.... از دیوار تورفتگی‌، شمایل‌هایی به رنگ‌های درخشان آویزان هستند و دور و بر مخزن آب‌، شمع‌هایی گذاشته‌اند که بعضی روشن هستند و بعضی سوخته‌اند. همچنین نوارهایی از پارچه‌های رنگی به‌ویژه سبز به میله‌های پنجره مشبک بسته‌اند." 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در بنای این سقاخانه‌ها‌، شبکه و پنجره‌ی  مشبک فلزی اغلب به رنگ طلایی و نقره‌ای‌، یادآور مزار اولیا است. و قبه‌های روی مخزن آب، بقعه و آرامگاه شهدا را به خاطر می‌آورد و دست افراشته بر افراز هر قبه، نشانه پنج تن آل‌عبا و نشان مخصوص دست و پنجه مبارک حضرت عباس (ع) است. دوستان عزیز‌، اگر بناهایی از این قبیل معماری را می‌شناسید با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 118,795 بار

03 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریسقاسقاخانهبازارشبکهفرهنگاسلامینمادنشانهتشیعمقدس

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 03:24