طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

عباس اقسامیسهراب رفعتبیژن شجاعیعلیرضا فخفوریمرتضی صادقیسحرناز سلیمانی پاکمازیار فخرقاسمیروناک رافتسیروس مهراندیشBabak Abbasiرضا نجفیانانیتا  فضلی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

کیارستمی هرگز نمی‌میرد

معماری، شاعرانگی در آثار عباس کیارستمی

بازدید : 60,297 بار

20 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

جادو‌ی هنر را از دومنظر می‌توان بررسی نمود. یک‌سو  به مخاطب مرتبط شده و یک‌سو به هنرمند. هنرمند زمانی می‌میرد که اثرش تبدیل به اثری تاریخ مصرف‌دار شده و کارکردش را از دست داده باشد. حال در صورت علاقه‌مند بودن به این مبحث با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
کیارستمی هرگز نمی‌میرد

هنرمند و هنر وی، هر چه باشد و دارای  هر سبک و سیاقی باشد، برای مخاطبش قابی ساخته و دنیایی جدید را در قاب به مخاطب عرضه کرده و در این مرحله، بخشی از جادوی هنر که جلب توجه مخاطب و جذب او است فعال شده و با تاثیر بر دل مخاطب، اورا مسحور خود کرده و مخاطب برای لحظاتی دنیای بیرون را فراموش کرده و در خیال به طی العرض می‌پردازد و با تاثیر و تاثراتی که از اثر هنری گرفته به دنیای واقعی بر می گردد. اما سویه دیگر هنر، جاودانگی او و جاودانه ساختن خالق او است. 

ذخیره عکس

کیارستمی دارای سبک و سیاقی خاص درهنر فیلم‌سازی بود و تمام تلاشش حذف کارگردان بود و هدفش دیده شدن برهه‌ای از زندگی آدمی بود، اما باور‌پذیر و به دور از هیاهوی رایج در سینما که توسط بسیاری از کارگردانان در ساخت یک اثر ایجاد می‌شود. اهمیت از این جهت که بخش اعظم  یک فیلم و تاثیر و تاثراتش بر مخاطب و باور‌پذیری آن اثر بستگی به لوکیشن و صحنه‌آرایی فیلم دارد. به گفته خودش "در فیلم‌های من لوكیشن اهمیت بسیاری دارد و اهمیت لوكیشن كمتر از بازیگر نیست. یك بازیگر مناسب در یك لوكیشن مناسب فیلم خوبی را رقم می‌زند." 

کیارستمی قبل از آن‌که یک فیلم‌ساز خوبی باشدف یک عکاس متبحر بود و لذا قبل از ساخت فیلم از لوکیشن‌های مدنظرش در زمان‌های مختلف روز و در شرایط مختلف نوری عکاسی کرده و همواره بهترین لحظات را انتخاب می‌کرد. به عنوان مثال کیارستمی برای ساخت  فیلم " ‌نان و کوچه"‌،  برای یافتن پسرک فیلم و خانه مورد نظر و نیز کوچه پس‌کوچه‌های به هم پیوسته‌،  روزهای متوالی را به  جست‌وجو می‌پردازد  تا سرانجام در حوالی امامزاده صالح در منطقه شمیران آن را می‌یابد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

 از این‌رو است که معماری در آثار کیارستمی با تمام سادگی و بی‌پیرایگی، نقشی اساسی و بسیار موثر در فضاسازی داشت.  بدون هیچ صحنه‌آرایی مشخص، ما در آثار وی با معماری و تصاویری شاعرانه مواجه هستیم. کیا رستمی با استادی تمام، از معماری جهت تلطیف فضا استفاده نموده و با کاهش پرسپکتیو در صحنه، مارا با تصویرهایی بسیار نزدیک به مینیاتور ایرانی مواجه کرده و در نهایت اثری ساده و بی‌پیرایه، صمیمی و بسیار شاعرانه به مخاطب عرضه می‌کند. 

ذخیره عکس
کیارستمی هرگز نمی‌میرد

فدریکو بابینا معمار ایتالیایی،  مجموعه‌ای از پوسترهایش را  که به تعدادی از کارگردانان شاخص سینمای جهان اختصاص داشت به اشتراک گذاشت. این پوسترها که در آرک دیلی "arcdaily"  رسانه تخصصی معماری، به نمایش درآمده است. تجسم فدریکو بابینا از شهری خیالی، حاصل طراحی سینماگران نامدار جهان است. بابینا با این مجموعه در حقیقت نشان می‌دهد، که اگر کارگردانان مطرح سینمای جهان معمار بودند، با چه سبک و سیاقی طراحی می‌کردند و حضور عباس کیارستمی در این فهرست هم نکته ای جالب‌توجه بود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

بابینا این مجموعه را "ARCHIDIRECTOR" یعنی ترکیبی از کلمه‌های معمار و کارگردان نام‌گذاری کرده و معتقد است کارگردانان در حقیقت معماران سینما هستند و سکانس‌های فیلم‌ها معماری، فیلم‌نامه‌ها ساختمان و ساکنان آن‌ها همان کاراکترهای فیلم‌ها هستند. بابینا در این طرح نمایی مشهور از فیلم "خانه دوست کجاست" را به‌عنوان یکی از المان‌های شاخص سینمای کیارستمی ،  در راه‌پله ساختمان،  بازنمایی کرده است..در پایان لازم به ذکر، که  تا زمانی که " خانه دوست کجاست" و یا" زندگی و دیگر هیچ" و یا "طعم گیلاس" و" باد مارا باخود خواهد برد" و " نان و کوچه " در ذهن و روح مخاطب جاری است. عباس کیارستمی زنده است وهرگز نخواهد مرد.

ذخیره عکس
کیارستمی هرگز نمی‌میرد

دوستان وعلاقه‌مندان عزیز و گرامی اگر پیشنهاد و یا نکته‌ای در ارتباط با این مبحث دارید حتما با طراگاه در میان گذارید.

 

   کانال


بازدید : 60,297 بار

20 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 1 )

پوریا
خدا رحمتش کنه
خیلی کاراشون خوب بود و باهاشون کلی خاطره دارم.

ممنون از طراگاه بابت این مقاله خوب
پاسخ مدیریت
درود بر شما
این کم‌ترین کار برای گرامیداشت هنرمند بزرگ ایران زمین بوده.
ممنون از همراهی شما.
11 ماه پیش

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریسینماعباس کیارستمیفیلمبابیناپوسترخانه دوستلوکیشنهنرجادوسبکabbas kiarostami

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:35