طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

Shaqayeq Abaszadeامیررضا امیریویدا لطفیصادق صیدبیگیعباس اقسامیاسماعیل سحاب رحمن پناهآرش غلامعلی طهرانیمحمد فخری داریانsina kamali tabriziسهراب رفعتسیروس مهراندیشامير احمدي نيا
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

معماری کندوان ، معماری صخره ای

تنها معماری صخره ای زنده در جهان

بازدید : 158,142 بار

10 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

انسان همواره باطبیعت دچار کشمکش بوده و در برخی مواقع طبیعت بر انسان چیره شده ودر بعضی موارد نیز انسان توانسته طبیعت را مهار کرده و در راستای نیاز خود از آن بهره برداری نماید.و روستای کندوان یکی از چالشهای بین ایندو بوده که انسان  از طبیعت نهایت بهره را برده و سالها در کنار هم به آشتی رسیده اند.

با طراگاه همره ما شوید.

ذخیره عکس

آذربایجان شرقی یکی از مناطقی در ایران است که دارای طبیعتی بسیار بکر و زیبا بوده و همواره مارا با شگفتی هایی در معماری مواجه کرده که پیش از آن در هیچ تقطه ای در ایران با چنین مناظر و معماریهایی روبرو نشده ایم.

ذخیره عکس

روستای کندوان به عنوان یکی از شگفتیهای برتر جهان در معماری در 22 کیلومتری اسکو و 62 کیلومتری تبریز واقع شده است, شیوه بنای خانه های این روستا از نوع معماری صخره ای و به شکل مخروطی یا کله قندی است که احتمالا مربوط به قرن هفتم هجری بوده  هر چند که  برخی از باستان شناسان قدمت این روستا را به دوره های پیش از اسلام نسبت میدهند.

ذخیره عکس

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی و یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده است .همانطور که گفتیم این نوع معماری در سه نقطه از جهان دیده شده اما  آنچه به كندوان هويت باستاني داده و این روستا را از دیگر معماریهای صخره ای مانند خود متمایز کرده و جذابیتی ویژه به آن بخشیده وجود 117 خانوار و منزل مسكوني در درون این  توده هاي مخروطي و هرمي شكل صخره اي است. روستاييان كندوان داخل اين توده ها براي خود خانه مسكوني، آغل، انبار و كارگاه ايجاد كرده اند. دیگر معماری‌های صخره ای جهان خالی از سکنه بوده و تبذیل به فضای مرده گشته اما روستای کندوان به دلیل زندگی مردمی که در این خانه ها در جریان است آن را ویژه کرده است. 

ذخیره عکس

اصل سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. سنگ‌هایی که حاصل فعالیت آتشفشانی کوه‌های اطراف بوده که به شکل مخروط یا کله قند ایجاد شده و مردم با کنده کاری در درون این سنگها و خالی کردن ،  فضایی مناسب جهت سکونت خود ایجاد نموده و با توجه به حجم مخروط فضاها کوچک یا بزرگ بوده و حتی در برخی موارد فضاهایی شامل چند طبقه مشاهده می شود.  بنابر شکل و فرم این سنگها  ، خانه‌ها نیز  هرمی ‌شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده است.

ذخیره عکس

کندوان نمونه ای عینی از مواجهه انسان و طبیعت بوده  ومی بینیم که انسان چگونه از طبیعت به نفع خد بهره برده و همانند انسان غارنشین طبیعت بخشی از هویت و زنگی او را شکل داده و آن را  با نیاز خود همسو کرده و شاید بهترین نمونه جضور طبیعت در زندگی بوده است. بطوریکه روستای کندوان شیوه ای مسالمت آمیز از کنارهم قرار گرفتن طبیعت و انسان است.

 

ذخیره عکس

نظرات خود را با طراگاه در میان گذلرید.


بازدید : 158,142 بار

10 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاروستای کندوانمعماری صخره ایهویت باستانیطبیعتحفرهمخروطیکله قندی

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 09:43