طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

پمپ ابارا ابارارضا جعفری نژادافشین قربانیمحمد مهدی فخیمیBabak Abbasiهومن بالازادهاکبر تقی زادهمهدی مصلحیرضا مفاخرفرهاد علیزاده افشارایرج اعتصاماستیل البرز pr@steelalborz.com
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

نمای رومی چیست ؟

ساختمان های رومی چه سبکی هستند؟

بازدید : 13,902 بار

07 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

شما احتمالا اصطلاح "خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماعت شو" را شنیده اید. طی قرن 19 میلادی، معماران از مفهوم "ساختمان های خود را همانند ساختمان های رومی بسازید" تبعیت می کردند. در این نوشتار شما همراه با طراگاه در مورد معماری سبک ریچاردسونی یا احیای رومی وار (Romanesque revival) یاد خواهید گرفت. 

ذخیره عکس
ساختمان با نمای رومی

معنی معماری رومی وار چیست؟ در صورتی که شما کلمه را به دو قسمت ریشه و پسوند تقسیم کنید، به دو کلمه roman و esque می رسد. لغت اصلی را به آسانی می توان دریافت. رومی به معنی چیز متعلق به روم است ولی بخش esque چه معنی می دهد؟ این پسوند به معنی "به سبک..." است.

از این رو طی احیای سبک رومی، معماران ساختمان ها را بر اساس سبک روم باستان طراحی کردند.

طی 1800 میلادی اروپا هنوز تاثیر زیادی بر فرهنگ آمریکا داشت. آمریکایی ها همه چیز را از اروپا کپی می کردند، این سبک در اروپا رایج شده و راه خود را به امریکا در 1840 میلادی باز کرد. تعدادی از ساختمان های سبک رومی در این کشور سر برآورده اند

ذخیره عکس
ذخیره عکس

احیای سبک رومی تا 1870 میلادی  به کمال  خود تا زمانی که هنری هوبسون ریچارد سون ( Hobson Richardson ) آن را پایه گذاری کرد نرسیده بود . ریچارد سون یک معمار زاده اهل بوستون بود که به مطالعه طرح های اروپایی در پاریس پرداخت. طرح های او آن قدر محبوب بودند که سایر معماران از سبک معماری او در امریکا کپی می کردند.

ذخیره عکس

چه چیزی باعث می شود تا یک ساختمان، سبک رومی نامیده شود؟ ساختمان های سبک رومی با خصوصیات طراحی رومی به خصوص استفاده از قوس ها و ستون ها ساخته می شوند. ساختمان های سبک رومی دارای عناصر کلیدی زیر هستند :

  • قوس های  گرد و عریض
  •  ستون های کوتاه و عریض
  • دیوار های ستون نما که به صورت ستون های تزیینی عمل می کنند
  •  برج های نقطه ای
ذخیره عکس
ذخیره عکس

همانند ساختمان های رومی باستان، ساختمان های رومی معمولا با سنگ های بریده شده و گرد ساخته می شوند. ساختمان های رومی همانند قلعه های بزرگ عمل می کنند. به دو دلیل ساخت ساختمان های سبک رومی به شدت هزینه بردار است . اولاً ، بنایی یا ساخت با سنگ و آجر که بسیار پر هزینه است. دوماً به دلیل ماهیت ساخت و ساز آن ها.ساختمان های رومی نیاز به کارگرانماهری دارند. در نتیجه بسیاری از ساختمان های ساخته شده طی احیای سبک رومی به عنوان کلیسا، ایستگاه قطار، ساختمان دانشگاه و دادگاهاستفاده می شدند. تعداد بسیار کمی از شهروندان می توانند هزینه ی ساخت یک خانه به سبک رومی را بپردازند.

ذخیره عکس

آنچه خواندید هویت واقعی سبک رومی و به طبع آن نماهای رومی بود، حال نگاهی به خیابان ها و کوچه های اطرافمان بیاندازیم. هر روز یک نمونه ی ناقص از این سبک در کنارمان قد میکشد و مالکان بدون اینکه بدانند در حال تقلید از چه فرهنگی هستند ، تنها به دنبال شکوه و تجمل می گرندند. واقعیت این است که موتیف های هنر ایرانی پر است از شکوه و بزرگنمایی که نمونه های آن را در بناهای بازمانده از اعصار پیشین می توانیم مشاهده کنیم. ولی ترجمه نشدن این دستمایه های هنری به زبان مردم و غریبگی ما با آنچه که داریمف سیمای شهرهای بزرگ ایران دچار تب نمای رومی کرده است . شاید وقت آن رسیده لحظه ای تامل کنیم که چه بر سر هویت و شکوه ایرانی خود آورده ایم.


بازدید : 13,902 بار

07 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Saturday , 24 June , 11:39