طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

Somayeh Ahemehرضا جلیلی مدیر فروش و مشاور اجراییفرزاد دلیری farzaddaliriسهند چوبانمهراد رمضانیسپیده بهروزیسپهر دانشامیر قاسمیمهدی جعفری منشساغر صادقیلیلا عراقیانپمپ ابارا ابارا
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

معماری و راهکارهای اجتماعی

بررسی راهکارهای معمارانه ی ارائه شده برای فقر و شکاف های اجتماعی

بازدید : 9,763 بار

05 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در اینجا طراگاه شما را با راهکارهای معمارانه برای رفع مشکلات اجتماعی جامعه آشنا میکند. در ادامه شما را با چند مثال همراهی میکنیم.

ذخیره عکس
افست هاوس ( Offset House ) به عنوان یک باز تعریف در طراحی قلمداد میشود .

معماران اغلب نام های خود را به دلیل طراحی خانه های بزرگ وعمارت ها بر سر زبان ها می اندازند با این حال یک نمایشگاه در شیکاگو نشان داده است که چگونه خلاقیت آن ها  می تواند برای از بین بردن تعصبات و پیش داوری ها، بهبود پایداری و تغییر جوامع استفاده شود. مسلما ساکنین آپارتمان های دلگیراطراف و درون شهر که در دهه ی 60 و 70 ساخته شده اند معمولا بیشترین آسیب را از بافت نامناسب این محله ها میبینند با این حال معماران خلاق در نمایشگاه هنر و معماری شیکاگو که توسط امانوئل رهم (Emanuel Rahm ) برگزار شده بود، شرکت کرده و راه حل های بسیار مناسبی  برای تبدیل محله های قدیمی و بی روح به بافت های پویای شهری پیشنهاد نموده اند. به طور مثال با اضافه کردن کنسول های سقفی سه تا چهار متری پیش ساخته بر روی آپارتمان ها و سپس برداشتن دیواره های خاکستری با پنجره های کوچک، آپارتمان ها از نو ساخته می شوند.

ذخیره عکس

ساکنین زمانی که با فضاهای جدید و دکوراسیون داخلی موسوم به هوزوز ( housos ) مواجه می شوند گزارش می کنند که زندگی آن ها به شدت متحول شده است . فضاهای آن ها با چشم انداز های جدیدی ترکیب شده است . آن ها هیچ گونه اتاق آفتاب گیر و فضای سبز و یا مناطق تفرجگاهی ندارند.

در برخی از پیکر بندی ها، اتاق خواب، حمام، آشپزخانه و فضاهای نشمین به شکل متراکم کنار هم جای گرفته است . نیاز به ارائه ی راهکارهایی برای تهویه مطبوع بهتر و روشنایی داخلی بیشتر لازم است زیرا استفاده از لامپ برای تمام روزکار به صرفه ای نیست .

مفاهیمی از این دست در بوردوی فرانسه آزموده شده است که در آن معماران، مقامات را متقاعد کرده اند تا به بازسازی ساختمان های قدیمی اقدام کنند. این پروژه هزینه 98/2 میلیارد یورو را برای تخریب 113200 واحد مسکونی بر دولت تحمیل کرد و سیاست مداران بر این باورند که واحد های ساختمانی فرسوده موجب تضعیف سیمای شهر شده و باید منهدم شوند. معماران، مقرون به صرفگی ایده ی خود را با ارائه ی یک فهرست و ارزیابی جامع از  خانه ها و مسکن های عمومی، اثبات کردند که نیاز مبرمی به ارزیابی مهندسی دقیق و بازرسی خاص از فضاهای داخلی احساس می شود. صرفه جویی در هزینه موجب شده است تا بهبود واحد های مسکونی و بازیافت به یک عامل اصلی تبدیل شود. اختلافات نژادی و تنش های مرتبط با آن در استنفورد فلوریدا موجب خلق ایده ای خلاقانه در جهت کاهش تنش هایی از این دست شد. بیگانگی بین جوامع سیاه از پلیس نژاد پرست در امریکا نشان می دهد که با ایجاد یک سری فضاهای معماری، پیش داوری های هر دو طرف را می توان کاهش داد. استودیوی معماری گانگ ( Architects Studio Gang ) در شیکاکو و نیویورک، مجموعه ای از مراکز پلیسی را در مراکز مختلف در کنارکافه ها، مکان های ورزشی و تفرجگاهی، ایجاد کرده است که نیرو های پلیس را تشویق به تعامل و برنامه های آموزشی ترویجی می کند.

ذخیره عکس
نقش محوری خانه ها از طریق بازیافت

 با جلسه اجلاس سران در خصوص تغییرات اقلیمی ، بسیاری از برگزار کننده های نمایشگاه شیکاکو در خصوص توسعه پایدار محیطی و استفاده از آن در معماری تاکید کردند. این مسئله به خصوص در رابطه با جوامع فقیر بیشتر صدق می کند. گروه معماری Bangkok architects مجموعه ای ازتصاویر و ویدئوها را به نمایش گذاشتند که در آن مردم تایلند در ساختمان های پوشیده از  سازه ها و پوشش های سفید زندگی میکنند و در عین حال از سازه های پیش ساخته ی بتونی در پارکینگ ماشین ها بهره برده شده است. در بمبئی، فقر موجب نوآوری شده است . مردم محلی گرد هم آمده و به خانواده ها کمک می کنند تا در بهبود فضای ساختمان ها دست به کار شوند . آن ها سعی می کنند تا با ساخت بتون دستی سقف های ضد آب بسازند . افراد بسیاری به طور داوطلبانه در این فعالیت شرکت می کنند و این موجب می شود تا ساکنین احساس امنیت  کنند.

ذخیره عکس

هیچ گونه ملک موروثی در فاولا وجود ندارد و درحقیقت، هیچ مالکیتی وجود ندارد که حق اجتماعی را برای زندگی در آن جا محدود کند. به جز برخی موارد در فضاهای غیر مجاز، حق استفاده از فضا به عموم مردم اعطا می شود. معماران یک برج داربستی را با پلت فرم شاه تیر به عنوان الگو طراحی کرده اند که در همه مراکز فرهنگی وآموزشی دیده می شود وازدورقابل تشخیص است. طراحی مجدد خانه های چوبی ییلاقی و حومه شهری موجب شده است تا دو طراح استرالیایی جوان در کانون توجه قرار گیرند.

 طراحی مجدد خانه های چوبی ییلاقی و حومه شهری موجب شده است تا دو طراح استرالیایی جوان در کانون توجه قرار گیرند. افست هاوس (Offset House) در فهرست 500 اثر برتر دنیا قرار گرفته است و به عنوان یک  باز تعریف در طراحی قلمداد میشود. برای طراحان اغلب طرح های داخلی تجدید شده وجود دارند و افست هاوس در حال تجربه ی یک تغییر است.

هر روز به محبوبیت خانه هایی با پوشش آجری همراه با داربست های فلزی افزوده میشود. این الگوی خانه ها غالبا دارای 2 تا 3 جای پارک و فضاهای کافی برای زندگی افراد با چند اتاق خواب، اتاق بازی، گلخانه با تهویه هوای عالی است. گروه معماری موترلک و نستین (Mortlock and Neustein) زمان زیادی را در کلیویل سیدنی صرف کرده اند تا خانه ها را به سبک خود طراحی کنند. آن ها در نمایشگاه هنر معماری استرالیا ، استاندارد های طراحی خانه های نماآجری در بازار را تغییر داده اند .

چالش آن ها تکامل و اصلاح فریم های چوبی برای اصلاح فضاهای بزرگ برای حفاظت انرژی و افزایش زیبایی خانه ها است. این در مورد شهر های مبلورن، بریزبن و پرت با آپارتمان های سر به فلک کشیده صدق می کند. آن ها می گویند که راهبردشان ساختن مجموعه ی جدیدی از ساختمان ها با انتقال پوشش خارجی به داخلی، ایجاد سایه، تهویه، انعطاف پذیری با مصرف انرژِی کم است. خانه می تواند  جهت مخالف با خیابان داشته باشد ومناطق مشترک به صورت چشم انداز های زیبا، باغچه ها و تفرجگاه ها طراحی شوند .

ذخیره عکس
موترلک و نستین (Mortlock and Neustein) زمان زیادی را در کلیویل سیدنی صرف کرده اند تا خانه ها را به سبک خود طراحی کنند.

امیدواریم با همراهی طراگاه با این قبیل از راهکارها آشنا بشوید.


بازدید : 9,763 بار

05 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

یک دهه پس از کاترینا

یک دهه پس از کاترینا

15,402 بازدید
هر که بامش بیش...

هر که بامش بیش...

26,924 بازدید
احیای کلیسا

احیای کلیسا

32,057 بازدید
چرخ های غول پیکر Vegas

چرخ های غول پیکر Vegas

4,114,867 بازدید

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Tuesday , 27 June , 07:56