طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

فرامرز گشایشیمحمد داوریبیژن شجاعیشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)مصطفی اذریافشین قربانیسینا علیزادهاستیل البرز pr@steelalborz.comامیرحسین امیریسهند منشیقالیکده iran carpetعلیرضا شرافتی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

روایتی در باب معماری یک تماشاخانه

زندگی در تئاتر به‌واسطه‌ی معماری

بازدید : 46,186 بار

22 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

معماری به‌عنوان عاملی اساسی، هم در تئاتر و هم در ساختمان آن مورد استفاده بوده و کارکردهای خاص خود را داشته است. استفاده از معماری در تئاتر به دو گونه بوده، یعنی هم در زمینه‌ی طراحی صحنه‌ی نمایش، نقش اصلی را داشته وهم در جهت ایجاد فضاهای مورد نیاز یک تماشاخانه از فاکتورهای اصلی بوده است. حال در صورت علاقمندی و یا از سر کنجکاوی با طراگاه همراه شوید تا روایت معماری را در یک تماشاخانه بشنویم و بیشتر با نقش معماری در ساختمان یک تئاتر آشنا شویم.

ذخیره عکس
معماری یک تماشاخانه

در این مبحث ما به روایت معماری در ساختمان و بنای تماشاخانه  آگاهی نسبی می‌یابیم. وقتی صحبت از یک سالن به‌عنوان محل اجرای تئاتر می‌شود، معماری داخلی و خارجی بنای مورد نظر اهمیت پیدا می‌کند.به لحاظ بعد خارجی و محیطی وجود یک فضای سبز یا یک پارک و یا یک فضای باز از نیازهای اساسی محیط خارجی تئاتر بوده، به این منظور که مخاطبان بتوانند در آن محیط دوستانشان را ببینند و به گپ‌و‌گفت بپردازند.  فضای دومی که یک تئاتر می‌بایست حتماً داشته باشد، سالن انتظار است که بسیار ضروری بوده و ظرفیت آن هم می‌بایست با ظرفیت سالن برابر باشد، تا تماشاگران در صورت بارندگی و سرما یا گرما در آن منتظر اجرا مانند و یا با بازیگران آن نمایش و منتقدان به بحث و جدل شیرین بعد از نمایش بپردازند. در ضمن سالن انتظار باید مجهز به یک سیستم تهویه مطبوع باشد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

امکان بعدی جایگاه تماشاگران در سالن اصلی، که با توجه به استانداردهای مطرح شده هر تماشاگر حداقل به نیم مترمربع مساحت نیاز دارد. البته این مساحت عرض صندلی و فاصله‌ی ردیف صندلی را در بر می‌گیرد.  تعداد صندلی تماشاگران در صورتی که از هر دو طرف به راهرو ختم شود، در هر ردیف 16 صندلی مجاز بوده و اگر به یک راهرو ختم شود، 8 صندلی مجاز است.در ضمن سالن با شیب ملایم نسبت به سالن پلکانی ارجحیت داشته، زیرا در سالن پلکانی معلولین به مشکل بر می‌خورند. از ملزومات دیگر درب‌های خروجی اضطراری، به‌خصوص در انتهای سالن است.این درب‌ها باید حداقل یک‌متر عرض داشته باشد و به سمت خارج باز شوند، در ضمن درب‌ها باید از مصالحی تهیه شوند که 30 دقیقه در برابر حریق مقاومت داشته باشند. نکته دیگر ابعاد استاندارد صحنه، که می‌بایست عرض دهنه‌ی صحنه 8 تا 12 متر و ارتفاع 4 تا 6 متر و عمق صحنه 8 تا 10 متر باشد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

از دیگر امکانات مورد نیاز، رخت‌کن شامل کمدها و آویزهایی برای نگهداری لباس و وسایل شخصی عوامل نمایش است. فضای مورد نیاز بعدی اتاق‌گریم، که معمولاً بیشتر از یک اتاق لازم است و هم‌چنین می‌بایست دارای نور و آیینه کافی باشد. فضاهای مورد نیاز دیگر اتاق تمرین، اتاق‌استراحت، کارگاه نجاری، آهنگری، نقاشی، خیاطی و آرشیوهای لباس و آکسسوار باشد. اتاق‌های نور، صدا و فیلم هم باید در مجاورت یکدیگر و بسیار نزدیک به یکدیگر باشد و به کلیه امکانات نوری و صوتی مجهز باشند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

ونکته‌ی آخر اینکه کل فضای سالن اجرا صد‌در‌صد باید آکوستیک باشد تا صدای بازیگر به راحتی و کاملا واضح و بدون هیچ ابهامی و بدون استفاده از میکروفن در آخرین ردیف تماشاگران واضح شنیده شود.

ذخیره عکس
معماری یک تماشاخانه

دوستان و علاقه‌مندان عزیز این مبحث مجال بیشتری می‌طلبد، اما ما به روایتی کوتاه بسنده می‌کنیم تا با حالی خوش روایت ما را بشنوید و اگر نکته‌ای در خصوص این روایت دارید خوشحال می‌شویم با طراگاه در میان بگذارید. 

کانال


بازدید : 46,186 بار

22 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاساختمانتئاترسالنتماشاخانهمعماریبازیگرروایتگریمتماشاگراستانداردصندلی

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 00:57