طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

علیرضا شریفانامير احمدي نيامحمد اسدالهیقالیکده iran carpetساربوک sarboukmahmood Ghasemiروناک رافتآیدین صادقیMahnaz sharifiروزبه عالمیانحمید عرفانیانمحمد داوری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

گمگشتگی در هویت بصری

باغ موزه دفاع مقدس

بازدید : 31,304 بار

25 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

باغ موزه دفاع مقدس با هدف انتقال افکار و اندیشه های شهدا به نسل امروز و آشنایی این نسل  با موضوع هشت سال دفاع مقدس و خاطرات و خطرات آن و تاثیر و تاثر جامعه و مردم از این واقعه بنا شده و در حال حاضر فعال بوده تا به عنوان یادگاری از دفاع مقدس باشد اما آیا معماری این بنا دارای هویتی همخوان با محتوای مجموعه می باشد؟

با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس

باغ موزه دفاع مقدس در اراضی عباس آباد و با زیربنای 205 هزار متر مربع با احتساب محوطه‌سازی‌، جدای از کاربری تعریف شده برای این مجموعه ، به لحاظ حجم و وسعت و مصالح به کار برده شده بی نظیر بوده و این بنا دارای بخشها و فضاهای متعددی بوده که هرکدام تعریف خاص خود را داشته ازجمله تالار آستانه یا همان سرآغاز که بخش دائمی موزه و نمایش‌دهنده وقایع مربوط به  سال 57 تا آغاز جنگ است. 

تالار دوم، تالار حیرت و واقعیت نامگذاری شده که  نوع طراحی این فضا تصویرگر  حیرت مردم ایران از شوک جنگ تحمیلی بوده و   سومین تالار،  تالار دفاع است که  نمایش‌دهنده ساختار دفاعی کشورشامل ارتش ، بسیج و نیروهای مردمی است

تالار آرامش، چهارمین تالار باغ‌موزه دفاع مقدس است که در کنار روزهای جنگ و دفاع از ناموس و خاک میهن و دشواریها همراه با آرامشی برای دفاع از ارزش‌ها به مخاطب منتقل می شود. پنجمین تالار، تالار شهادت است که خود گویای مفاهیم این تالار است.  تالار شهادت به 7مرحله تقسیم شده که شهادت از نیت تا عروج را به تصویر کشیده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

تالار ششم، تالار پیروزی است که پیروزی‌های دلاورانه جوانان ایرانی در عملیات‌های مختلف تا آزادسازی خرمشهر و پیروزی‌های عرفانی و معنوی دیگر را تصویر کرده است.

تالار هفتم، تالار سرانجام ، فضایی متفاوت از آنچه تاکنون درباره جنگ گفته شده را  دارد و بازدید‌کنندگان پس از گذر از 6مرحله پیشین، به بالاترین نقطه از باغ موزه می‌رسند که در آنجا با یادمان، تصاویر، تندیس‌ها و بازمانده‌های جنگ تحمیلی مواجه می‌شوند .

در باغ موزه علاوه بر فضاهای مذکور ، آمفی تئاتر های خلیج فارس ، هویزه و سوسنگرد  با امکاناتی بسیار مجهز جهت برگزاری برنامه ها و همایش های مرتبط با دفاع مقدس استفاده می شوند . در کنار فضاهای گفته شده فضاهای دیگری نیز همچون کتابخانه تخصصی شهید سوداگر،  گالري ، مهد کودک ،  اورژانس ، رستوران ها ،  فروشگاه ، فضاهای آموزشی ،

رستوران ویژه  و کافی شاپ در نظر گرفته شده است. .

ذخیره عکس
ذخیره عکس

به تعبیری در  معماری این بنا  کانسپتی دیده می شود که چنین تاویلی از آن ارائه شده که  فضای موزه از برخورد دو موج با همدیگر (که از دو منبع انرژی ساطع شده‌اند) تشکیل شده و فضایی آشفته و نامنظم را به وجود آورده است. این فضا نمادی از محیط واقعی میدان جنگ است. هر یک از این امواج بخش‌های انتخاب شده‌ای هستند (یکی سمبل خوبی‌ها و دیگری نماد بدی‌ها) که ویژگی‌ها و ماهیت هر کدام از آنها به واسطه‌ی بافت (یکی شفاف و دیگری مات) و محل قرارگیری آن بر روی سقف موزه در محوطه‌ی باغ قابل توصیف است (موجی که از غرب می‌آید نماد تهاجم و موجی که از شرق می‌آید نماد استقامت است).

اما نکته نهایی و اصلی این است که هرچند عده ای این معماری را کپی معماری موزه یهود در برلین می دانند اما جدای از این موضوع ، اگر به بعد هنری مقوله معماری توجه کنیم و معماری را پدیده ای هنری و دارای اصول و قواعد یک اثر هنری به همراه مسئله زیباشناسی در نظر گرفته شود  این اثر با مشکلی بنیادی روبرو بوده و آنهم عدم انطباق فرم و محتوی در یک اثر هنری است. در هنر رعایت تعادل فرم و محتوا و همخوانی آنها مقوله ای بسیار اساسی بوده که در این بنا به چشم نمی خورد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

بنایی با شکستهای تیز و خشن و ایجاد زاویه های تند و بسیا ر بسته شاید با موضوع جنگ منطبق باشد اما به هیچ وجه با موضوع دفاع مقدس که در عین خشونت ، واقعه ای شاعرانه به نظر می رسد که در این شعر سرشار از حماسه ، ایثار و فداکاری ، سرخی خون نیز  مشاهده می شود که ناشی از فضای دوگانه دفاع مقدس است و همین فضای دوگانه کار را مشکل می کند و نیاز به تفکر و تامل بیشتر را می طلبد اما در معماری حاضر ،  گمگشتگی در هویت بصری به خوبی نمایان است.

مخاطبان عزیز نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 31,304 بار

25 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاباغ موزهدفاع مقدسآمفی تناترفرم و محتوامعماریکانسپتهویت بصری

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:32