طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سپیده بهروزیمرتضی سیاسرامیرحسین صرامیحبیب الله نیکنامیآذران پلاستیک azaran-plasticامین جعفری منشساغر صادقیرضا نجفیانآرش غلامعلی طهرانیاسماعیل سحاب رحمن پناهسپهر دانشBabak Abbasi
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

نگاهی به درون

بررسی جایگاه حرفه ی طراحی داخلی در کشورهای درحال توسعه

بازدید : 26,802 بار

08 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

این روزها بسیاری به رشته ی طراحی داخلی روی می آورند ولی سوال این است که در جوامع در حال توسعه، تا چه حد بازار و ساز و کارهای حرفه ای، کشش این درخواست ها را دارند؟ نهادهای آموزشی در کجای این داستان هستند؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ هستید با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
مدل سازی و آرایش مکانی
ذخیره عکس

من می خواهم وارد رشته ی طراحی داخلی بشوم. اما می ترسم که  نتوانم مهارت و قابلیت خود را دراین رشته نشان دهم ومی خواهم درمورد انتخابم مطمئن باشم. چگونه می توانم مطمئن شوم؟ هیچ کس نمی تواند این سوال را  پاسخ دهد ولی به توانایی طراحی و بصری خود نگاه کنید.  قابلیت طراحی شما به شما در مورد استعدادتان می گوید. این حرفه بستگی به میزان قدرت تجسم شما ندارد شما باید طرح را روی کاغذ بیاورید و این که توانایی شما در مدل سازی و آرایش مکانی وغیره چقدر است؟ از زمان انسان های غار نشین، بشر دارای خانه بوده و در صدد تزیین خانه خود با سلیقه ی خود بوده است. 

به نظر می رسد که طراحی داخلی یک حرفه محبوب از دیرباز تا کنون باشد وهمین امر در آینده هم ادامه می یابد. با افزایش تعداد آسمان خراش ها، نیاز به آموزش کاربردی معماران و مهندسان برای استفاده بهینه از فضا احساس می شود. این روند نشان می دهد که اگرچه بسیاری از حرفه های طراحی در مناطق شهری متمرکز شده اند، نیاز به طراحی داخلی در همه جا دیده می شود، دلیل این است که افراد به ارزش فضاهای داخلی زیبا پی برده اند.

ذخیره عکس
ایده طراحی داخلی
ذخیره عکس

با گذشت زمان، افراد به ارزش خدمات تخصصی در این زمینه پی برده اند و این که آن ها می خواهند در محیطی که زندگی می کنند احساس آرامش و راحتی داشته باشند. مردم این روزها در حال تغییر سلیقه خود برای خوب زندگی کردن می باشند و این را در هر بعد زندگی خود از جمله فضای خانه منعکس می کنند. زمانی فضا به طور محض کارکردی در نظر گرفته می شد به خصوص درشهرهایی که هزینه املاک  سر به فلک کشیده بود. صرف نظر از اندازه، فضا ها امروزه از نظر زیبایی، مد نظر قرار می گیرند. بین ساخت و ساز های جدید و ساختمان ها، دفاتر جدید و فضاهای نمایشگاهی و نوسازی فضاهای قدیمی، طراحان داخلی تقاضاهای زیادی خواهند داشت.

متخصصان بر این باورند که افراد علاقه مند به حرفه طراحی باید توانایی  تحلیل و درک استعداد خود را داشته باشند. چون این  حرفه ای است که نیاز به استعداد دارد و نباید نادیده گرفته شود. فرد می تواند مهارت کسب کند ولی نمی تواند استعداد را فراتر از یک نقطه خاص بدست بیاورد. چندین موسسه اقدام به ارائه برنامه های آموزشی در این زمینه کرده و ترکیبی از آموز ش های عملی و نظری را می دهند. جدا از  دوره های آموزش حرفه ای، بسیاری از فارغ التحصیلان معماری  و نیز بازرگانی و هنر های کاربردی از طریق تجربه و استعداد در این زمینه مهارت کسب می کنند. بازار روز به روز در حال توسعه و شکوفایی است. طراحان زیادی فرصت کسب تجربه های جدید با شرکت های بزرگ را داشته اند. فرصت های کاری خوبی در شرکت های طراحی بزرگ  وجود دارد از جمله شرکت های معماری،  پیمان کاران ساختمانی، هتل ها، تفریح گاه ها و سایر مشتریان.

ذخیره عکس
مهارت طراحی داخلی

یک تازه وارد می تواند  اقدام به کسب آگاهی هایی در مورد ماهیت کار و  نوع فضاها کند. وقتی که فرد  از نوع کار آگاهی حاصل کرد، می تواند در مورد اطلاعات دیگر از شرکت سوال کند. با تجربه ی کاری، بسیاری از تخصص ها در زمینه های پروژه های کسب و کار، طراحی مسکونی، فضاهای بیرونی و طراحی چشم انداز در نظر گرفته می شوند. دانشجویان این رشته باید به اهمیت  درک جدید ترین تغییرات واقف باشند و حتی روند های آینده را پیش بینی کنند. بعد از  بررسی کار، تبلیغات شفاهی می تواند بهترین راه برای  جلب مشتری  باشد و نسبت به تبلیغات رسانه ای بهتر عمل کند. هم چنین، طراحان باید به این مسئله پی ببرند که مشتری در راس فعالیت است و از این روی کار بر اساس خواسته های مشتری لازم است حتی زمانی که ایده ها و عقاید با هم تناقض داشته باشند. در صورتی که شما به مشتری خدمات رسانی بهتری بکنید امتیاز بیشتری کسب خواهید کرد. شما باید خلاقیت خود را نشان دهید و از تمام  توانایی خود استفاده کنید حتی اگر فعالیت های روزمره را برای مشتریان از نظر ایده های موجود و گذشته تخصیص دهید.

ذخیره عکس

اگرچه شما ممکن است که حس کنید فرصت های شغلی زیادی در این رشته با نوع فعالیت های ساختمانی زیاد امروزی وجود دارد ولی باید بدانید که هر ساله، دانشجویان زیادی از دانشگاه فارغ التحصیل شده و وارد بازار کار می شوند. شما باید به فکر متمایز کردن خود از سایرین باشید. وقتی که فکر کنید خوب هستید آن گاه می توانید بهترین موقعیت را برای خود کسب کنید. به همین منظور ضروری است که شما از زمان برای افزایش تجربه  استفاده کنید. شما باید کار های فعلی و روند پروژه ها آشنا شوید و یاد بگیرید که دنیا بر اساس تقاضا، عرضه، منبع یابی،  تصمیمات خرید و غیره عمل می کند

از این روی شما  می توانید به  بهترین شکل، گلیم خود را از آب بیرون بکشید. فراموش نکنید که همین الان در حال خواندن این مطلب از صفحه ی اینترنتی یک شبکه ی گسترده از طراحان و معماران هستید. پس با طراگاه در ادامه ی این بحث همراه باشید.


بازدید : 26,802 بار

08 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Friday , 26 May , 19:27