طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مصطفی اذریامیر قاسمیuser 5فاطمه براتیایمان حسومینیما کیوانیboshra javaheriایمان رجبیانامیرحسین صرامینگار محمدیبهرام شکوهیاننادیا خوشخوی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

هشتی نمادی از معماری ایرانی

حریم زندگی شخصی

بازدید : 32,910 بار

30 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در معماری سنتی همواره معماران و طراحان به حریم درونی و بیرونی خانه توجه داشته و با ایجاد فضاهایی با عنوان حریم و هشتی فضای بیرونی را از فضای درونی تفکیک کرده و دو فضای کاملا جدا ازهم را فراهم کرده اند تا موجبات آسایش اهل خانه را فراهم نمایند.

با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس

در معماری سنتی ایرانی یکی از دغدغه های صاحبان خانه ها و معماران تفکیک فضای بیرون و درون خانه بوده و همواره سعی داشته اند که حریم اهل خانه حفظ شده و در امنیت کامل به سر برند. بر خلاف معماری مدرن که کمترین توجهی به حفظ حریم خانه وجود نداشته  و اصولا فضای بیرونی با فضای درونی خانه قابل تفکیک نبوده و هیچگونه حریمی برای اهل خانه  در نظر گرفته نشده است.هرچند که سلیقه آدمیان در هر عصر و دوره ای تغییر کرده و گاهی کاملا متضاد با هم  بوده اما در معماری سنتی معماران ما به تجاربی دست یافته بودند که به نظر میرسد که این تجارب  می توانست برای هر دوره و زمانه ای متناسب  باشد و حریم افراد حفظ شود و وقتیکه حریم هر فرد حفظ شود قاعدتا امنیت را  نیزبا خود  به همراه خواهد داشت . لذا معماری سنتی پاسخگوی اکثر نیازهای مادی و معنوی انسان بود ، نیازهایی که از امیال فطری و ذاتی انسان ها ناشی شده و در واقع همین نیازها خاستگاه نوع معماری آن دوره بوده است.

ذخیره عکس

وجود فضایی با عنوان «هشتی» در خانه‌های قدیمی ایرانی که به نحوی مرز میان  خلوت یا حریم و فضای خارج از خانه را شکل می‌داد، به عنوان یکی از اصول خانه‌سازی، با فضا و راهروهای پیچ درپیچ نه تنها مانع نگاه اغیار به داخل منزل ‌می‌شد، بلکه با ایجاد مکثی روانی، هرکه از خانه بیرون می‌رفت را آماده ورود به عرصه جامعه می‌کرد و آنکه وارد خانه می‌شد را آماده ورود به عرصه خانه کرده  تا گواه و شاهدی باشد بر دو فضای متفاوت بیرون و اندرون و اینکه این دو فضای متفاوت رفتار و منشی متفاوت را طلب میکند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

به عبارت دیگر ، فضای فیزیکی هشتی در اصل درنگی برای رویارویی انسان با دو فضای متفاوت را فراهم می‌ساخت و در واقع فرصتی برای فرد محسوب میشد که خود را همخوان و هماهنگ با فضایی متضاد کرده و فرصتی برای تغییر حالات و احساسات در فرد بود. لذا بر خلاف ادعای معماران امروزی که دم از رفاه و آسایش زده و هرگونه مغلطه در معماری امروزی را در جهت تامین راحتی و آرامش انسان شمرده  ، می بینیم که معماران سنتی به مراتب شناخت درست و کاملتری از روحیات و خلقیات جامعه عصر خود داشته و آثارشان پاسخگوی بسیاری از نیازهای انسان بوده و معماران امروزی کاملا عاری از هنر بوده و بیشتر به دنبال کسب و کار و سود بیشتر هستند.و به هیچ وجه قابل مقایسه با معماران هنرمند سنتی نیستند.

ذخیره عکس

و در واقع بنیاد روانشناختی "هشتی" نشان می دهد جامعه ایرانی برای خانه ارزش ذاتی قائل بوده و با ایجاد فرمهای گوناگون ارزشهای معنوی و فرهنگی خود را حفظ نموده است.

ذخیره عکس

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 32,910 بار

30 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماری سنتیحریم ، هشتیمعماری مدرنبنیادروانشناختیامنیت

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 22:54