طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امیر قاسمیسمیه ابراهیمیمرتضی صادقیپمپ ابارا ابارانیما کیوانیحبیب الله نیکنامیسوگند عندليبhosein baharestaninaser movahedمحمد اسدالهیمیثم ذکریاییعلی رضا بندر اباد
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تلفیق سلیقه‌ فرنگی و ایرانی

اولین آسمان‌خراش ایران کدام بنا است

بازدید : 28,041 بار

19 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

تعریف کاخ گلستان و بنای شمس‌العماره را از بادهای مختلف شنیده بودم. و در این میان باد دیو همواره گردشش در شمس‌العماره به‌عنوان معماری برتر ایران را به رخ من می‌کشید و فخر می‌فروخت و تا حرفی می‌زدم، می‌گفت باد صبا تو از دنیا چه دیده‌ای و چه می‌دانی؟ و من هم تصمیم گرفتم که به سفر پرداخته و دانایی‌ام را افزایش دهم. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
اولین آسمان‌خراش ایران

 و باز تا می‌خواستم جوابش را بدهم می‌گفت، تو تا به‌حال بلندترین بنایی که دیده‌ای چقدر ارتفاع داشته، در حالی‌که من بر فراز شمس‌العماره در کنار شاه  ایستاده‌ام و تا چشم کار می‌کرده دنیا را از آن‌جا دیده‌ام. خب این حرف‌ها برای بادهای دیگر جذاب بود و به پای نقلش می‌نشستند و او هر چه دل تنگش می‌خواست سرهم می‌کرد و به‌خورد بادهای بی‌خبر ازهمه جا می‌داد. تا اینکه از بادی جهانگرد نشانی این بنا را گرفتم و منتظر فرصتی بودم، که روزی از روزها فرصتی پیش آمد تا من بتوانم برفراز تهران باشم. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

آن ‌روزها هنوز از این برج‌ها و بناهای مرتفع خبری نبود و راحت‌تر می‌شد، بنایی  که اولین آسمان‌خراش تهران می‌نامیدند را یافت. به سمت میدان ارگ و کاخ گلستان شتافتم و بعد از اندک زمانی بر فراز کاخ گلستان به چرخش درآمدم و بنایی بلند به ارتفاع حدودا سی‌متر را می‌دیدم که در آن مجموعه خودنمایی می‌کرد. شنیدم ناصرالدین شاه که در سفرهایش به اروپا رفته بود، ساختمان‌های بلند و عظیمی را دیده و دستور داده بود ساختمانی مرتفع در کاخ گلستان بنا شود، تا وی بتواند تمام تهران را بر فراز آن ببیند و لذت ببرد. لذا ساخت این بنای زیبا زیر نظر "معیرالممالک" خواهرزاده وی و توسط استاد معمار "محمد کاشی" در زمانی به مدت دو سال  و با هزینه‌ای به میزان 40 هزار تومان ساخته و تقدیم شاه شد.

ذخیره عکس

 

خیلی آرام به درون ساختمان خزیدم و زیبایی را به تمام و کمال دیدم. البته  با توجه به نوع‌ معماری برتر ایران این بنا  با 5 اشکوبه‌ زیبا، برج‌ ساعت‌، ایوان‌های‌ بلند و بادگیرهای‌ مصفا فرنگ رفته‌ها می‌گفتند، شباهت‌ زیادی‌ به‌ قصرهای‌ آن‌ زمان‌ اروپا داشت. و بنا به گفته‌ی "وحید قبادیان" در کتاب "تاریخ دارالخلافه ناصریشمس‌العماره به‌عنوان اولین آسمان‌خراش تهران با نمای بیرونی اروپایی و قوس‌های رومی احداث شد و سایر ساختمان‌های دربار هم با طرح‌ها و تزئینات فرنگی تغییر شکل داده شدند. 

خاطرم هست که در آن زمان تازه فلز وارد ایران شده بود و یکی از ویژگی‌های این بنا این بود، که  محمد کاشی برای اولین بار در ساخت شمس‌العماره از فلز استفاده کرده بود. در حالی‌که برای ساخت باقی خانه‌ها از «توفان» و چوب و کاه‌گل استفاده می‌کردند. قبل‌تر هم گفتم، که ارتفاع این بنا بدون حساب کلاه فرنگی 25‌متر و با کلاه فرنگی 30‌متر می‌شد و آن زمان که دود و آلودگی نبود، از داخل کلاه فرنگی می‌شد کل تهران را تماشا کرد.

ذخیره عکس

یکی از نکات مهم در ساخت اتاق‌های طبقه‌ی بالاتر این بنا استفاده  از تكنیک معماری مناره است. بدین شکل که در ابتدای مناره ازدیوارهایی با قطر بزرگ استفاده شده و هر چه‌قدر كه بالاتر رفته‌اند، قطر دیوارها كمتر می‌شود که این به‌خاطر ایجاد وزن كمتر روی مناره است، زیرا آن‌ها زلزله را هم در نظر می‌گرفتند و لذا استحكام بنا را بیشتر می‌كردند. در شمس‌العماره هم به‌همین نحو عمل شده که هر چه‌قدر ساختمان به طرف بالا می‌رود جمع‌تر می‌شود. یعنی محاسبات مقاومت در برابر زلزله هم انجام شده که البته باعث حیرت است. این‌که چگونه یک بنای پنج طبقه‌ای، مثل شمس‌العماره را با مصالح سنتی مثل آجر، كاه‌گل و ساروج بنا كرده‌اند و تا امروز هیچ‌چیز نتوانسته آن را تخریب كند.

تاثیر بلند مدت‌تر این بود، که تا آن‌زمان بنای مرتفع در بین مردم فاقد معنا بود و کسی چنین تصوری در ساختمان‌سازی نداشت و با ایجاد این بنا، عامل ارتفاع به‌عنوان یکی از گزینه‌ها وارد معماری ایران شد و متاسفانه نتیجه‌اش شد آپارتمان‌های بی‌قواره و ناهماهنگ و ناموزون که چهره شهرسازی را دگرگون کرده و زیبایی را از شهرها گرفت و هنر معماری را به ساختمان‌سازی صرف تقلیل داد و هنر در معماری به‌تدریج کمرنگ شد. 

ذخیره عکس
اولین آسمان‌خراش ایران

نظرات‌تان را با طراگاه در میان گذارید.

 

   کانال


بازدید : 28,041 بار

19 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاشمس‌العمارهکاخ گلستانفرنگتهرانناصرالدین شاهآسمان خراشآپارتمانمعماریمنارهکلاه فرنگی

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 01:00