طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

کمیل مهدی نژادعلیرضا شریفانامیر دیزانیشهاب میرزاییانابزار تونل جهانتینا شاه محمدینازنین سادات ملکوتیامیرحسین امیریسپیده بهروزیشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)الناز پائیزایمان حسومی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

هنر معماری در فریب مخاطب

ایجاد جذابیت به‌واسطه‌ی بی‌نظمی

بازدید : 18,252 بار

09 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در جهانی که زندگی می‌کنیم هیچ قطعیتی وجود نداشته و ما در برخورد با جهان پیرامونی همواره با عدم قطعیت روبه‌رو هستیم زیرا علم انسان کامل نیست و به تمامیت موضوعات اشراف ندارد و به مرور زمان علم و دانش نیز به سمت کمال پیش می‌رود اما هیچ امری قطعی نیست. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
هنر معماری

در این مبحث به برخی پروژه‌های معماری می‌پردازیم که با استفاده از خطای چشم و ایجاد تصاویر ناموزون برای مخاطب در این آثار‌،  فضای جدید و تازه‌ای خلق شده و با توجه به عدم توازن درظاهر این بناها، هم‌چنان آثاری هیجان‌انگیز و جالب توجه و منحصربه‌فرد در معماری هستند. در این اثر ما با  چیزی که به‌خطای چشم "Café wall" معروف است مواجه هستیم. طبق تصویر، به‌نظر می‌رسد که خط‌های نارنجی در برخی قسمت‌ها به هم نزدیک و در برخی قسمت‌ها از یکدیگر دور شده اما در واقع کاملا با هم موازیند.

ذخیره عکس

 

 

یکی از این آثار ساختمانی در پاریس است که در واقع  ساختمانی کاملا معمولی بوده اما  در نمای این ساختمان با استفاده از تکنیک  "Trompe-loeil" تصویری چسبانده شده و شبیه تصاویر دست‌کاری شده فتوشاپی به‌چشم می‌آید و خطوط کشیده و راست تبدیل به خطوطی مواج شده است.

اثر دیگر ساختمانی است  که  به‌عنوان" خانه رقصان" معروف شده است و در واقع یک ساختمان مسکونی کاملا  نرمال بوده اما در نما دارای شکل عجیبی است و با ایجاد تصویری دفرمه در نمای ساختمان، اثری جالب توجه خلق شده است. بنایی دیگر در آمریکا واقع شده، ما با یک یک نقاشی زیبا بر روی خانه‌ای که افکت سه بعدی جالبی را پدید آورده روبه‌رو هستیم در صورتی‌که هیچ چیز بر‌روی این دیوار واقعی نیست.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

بنای دیگر،  ساختمانی در "مکزیکو سیتی" است که با ایجاد عدم تعادل و توازن خانه‌ای در حال غرق شدن را تصویر کرده است‌. 

ذخیره عکس
هنر معماری

همانطورکه می‌بینیم در هنر نیز عدم قطعیت جاری است و در برخی موارد برخلاف تعریف‌های ارائه شده از قبل در خصوص موضوعات مختلف از جمله زیبایی‌شناسی و قوانین وضع شده در این خصوص جهت تفکیک آثار هنری از غیر هنری و معیارهای مطرح شده از سوی هنرمندان و استادان عرصه هنر‌، با آثاری روبه‌رو هستیم که آن قوانین را زیر‌پا گذاشته و با عبور از معیارهای نرمال و استفاده از عناصر مخالف‌، به نوعی زیبایی‌شناسی دست یافته و خود را به‌عنوان آثار هنری به مخاطب عرضه کرده و مخاطب نیز با تمام تعاریف و معیارهای گذشته‌، باز هم از این آثار استقبال کرده و معماران این بناهای عجیب و غریب به‌عنوان هنرمندان عصر مدرن مورد پذیرش قرار گرفته و بالطبع آثارشان نیز به‌عنوان آثاری هنری مطرح شده است. و این نکته ناشی از آن است که که در دنیای انسان‌ها همه‌ی امور نسبی بوده و ما هیچگاه نمی‌توانیم به‌امور قطعیت دهیم زیرا علم ما نسبت به جهان پیرامون بسیار ناقص بوده و در طول تاریخ این نکته بارها به اثبات رسیده و در بسیاری موارد شهامت و شجاعت افراد باعث شده که  برخلاف جریان آب شنا کرده و ایده‌ی خود را به جامعه بقبولانند. نقطه نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 18,252 بار

09 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاامور نسبیامور قطعیآمریکاپاریسمکزیکوسیتیزیبایی شناسیخانه رقصانمدرن

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:19