طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مصطفی اذریرضا قره داغیامیررضا امیریمحمد اسدالهیnaser movahedmohammad marvastyمهراد رمضانیعلی رضا بندر ابادنگار محمدیسپیده بهروزیمیثم ذکریاییشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی بیمارستانی با ایده‌ی خانه‌ای دور از خانه

چگونه فضای درمای متفاوت خلق کنیم؟

بازدید : 76,511 بار

25 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در سرتاسر بریتانیا، مراکز تخصصی سرطان به صورت مکان‌هایی گرم‌ و صمیمی با عنوان " خانه‌ی دور از خانه" قرار گرفته‌اند. بیمارستانی که در آن افراد مبتلا به سرطان می‌توانند حمایت‌های عاطفی و عملی دریافت کنند. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
طراحی فضای درمای متفاوت

این مرکز با الهام از یک طرح جدید برای نوع جدیدی از مراقبت بنا شده‌اند؛ براساس این طرح، برای معماری تاثیر زیادی در بالا بردن روحیه و کمک به فرآیند درمان در نظر گرفته‌اند. طراحی این مرکز در منچستر، ایجاد یک فضای خانوادگی، در محیط یک باغ است که در نگاه اول به زیبایی در انتهای یک خیابان پوشیده از درخت دیده می‌شود و در نهایت یک مسیر کوتاه که به بخش آنکولوژی منتهی می‌شود.   

ذخیره عکس

 

این ساختمان آفتاب‌گیر است، و در یک طبقه ساخته شده که ماهیت بیمارستان بودن آن را ضعیف می‌کند و نشان دهنده منطقه مسکونی در میان درختان است. سقف آن در قسمت وسط برآمده شده، بهطوریکه یک نیم‌طبقه ایجاد می‌کند که بوسیله‌ی تیرک‌های چوبی با رنگ روشن نگه‌داشته شده‌اند. 

تیرک‌ها مانند پارتیشن‌های طبیعی بین قسمت‌های مختلف داخلی عمل می‌کنند، به گونه‌ای که معماری ساختمان با باغ‌های مجاور یکی می‌شود. این مرکز شامل فضاهای مختلفی است، از طاقچه‌ها گرفته تا کتابخانه، اتاق‌های تمرین و جایی برای صرف یک فنجان قهوه. قلب ساختمان فضای آشپزخانه‌ای است، که در وسط آن یک میز همگانی بزرگ قرار دارد.

علائم سازمانی برای راهروها و تابلوهای بیمارستان برای ایجاد یک فضای خانگی حذف شده‌اند. پرسنل مرکز، مودب و در عین حال نزدیک و در دسترس هستند. دفاتر پشتیبانی، بر روی یک نیم‌طبقه که در بالای یک ستون مرکزی بزرگ قرار گرفته‌اند، سرویس بهداشتی و انباری در زیر آن تعبیه شده و اتصال ظاهری موجود در سرتاسر ساختمان را حفظ می‌کنند.

ذخیره عکس

در سراسر طرح بر روی نور طبیعی، نمای باغ و فضای سبز تمرکز شده است. بخش غربی پروژه، به یک ایوان وسیع گسترش یافته و توسط یک برآمدگی، پناهگاهی برای باران ایجاد شده است. درب‌های کشویی شیشه‌ای ورودی ساختمان، به سمت باغ باز می‌شوند. هر اتاق درمان و مشاوره در نمای غربی، باغ خصوصی خودش را دارد.

انتهای جنوبی ساختمان، به سمت یک گل‌خانه که فضایی پر از نور و طبیعت است گسترش یافته، در بخشی از باغ با یک عقب‌نشینی، فضایی برای ساخت کارهای دستی و استفاده از اثر درمانی طبیعت و لذت بردن از فضای سبز درنظر گرفته شده است.

 اینجا مکانی برای پرورش گل‌ها و محصولات دیگر، توسط بیماران است که ممکن است در مرکز درمانی هم مورد استفاده قرار بگیرد؛ این کار به بیماران در زمانی که بیشتر از همیشه آسیب پذیرند، احساس هدفدار بودن می‌دهد. این مرکز توسط گروه «فاستر و همراهانش» طراحی و مهندسی شده است. هم‌چنین مبلمان سفارشی توسط نورمن فاستر«Norman Foster» و مایک هُلند«Mike Holland» طراحی شده،  که یک تیم طراحی صنعتی آن را رهبری می‌کردند.

 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

رئیس هیئت مدیره این مرکز می‌گوید: با توجه به تجربه‌ی شخصی خودم از نگرانی تشخیص سرطان، می‌دانم که این مراکز به عنوان پناهگاه، پشتیبان و یک روش درمانی، چه اهمیتی دارند. کمک ما در منچستر ایجاد یک ساختمان دوستانه، صمیمی و بدون هر گونه علائم سازمانی یک بیمارستان یا مرکز درمانی است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

طراحی یک فضای پر از نور و ساده که افراد می‌توانند در آن جمع شوند، صحبت کنند و به راحتی فکر کنند. به همین دلیل در سراسر ساختمان بر روی نور طبیعی، فضای سبز و چشم‌اندازها با یک گل‌خانه برای پرورش گل‌های تازه، و تاکید بر روی اثر درمانی طبیعت و فضای بیرون تمرکز داشتیم. این قاب چوبی به اتصال ساختمان با فضای سبز اطراف آن کمک می‌کند، در قسمتی از فضای بیرون درخت‌مو کاشته شده، که باعث می‌شود معماری ساختمان کاملا با باغ یکی شود.  

ذخیره عکس
طراحی فضای درمای متفاوت

شما چه نظری درمورد فضاهای درمانی اینچنینی دارید. با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 76,511 بار

25 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحیقاب چوبینور و شیشهفضای سبزپارتیشن طبیعیاشپزخانهبیمارستانمرکز درمانبمعماری بیمارستانطراحی مرکز درمانی

مطالب محبوب »

Tuesday , 30 May , 03:16