طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

sina kamali tabriziمیثم ذکریاییمهدی مصلحیمحمد اسدالهیساغر صادقیمهراد رمضانیfinnwoodنیما کیوانیامیرحسین امیریایرج اعتصامسهیل براکمحمدحسین صفاریان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مروری بر معماری تالار وحدت یکی از ده معماری برتر جهان

تالار وحدت، موسیقی، اپرا و تئاتر

بازدید : 33,884 بار

12 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی تالار وحدت به سبک ايتاليايي، به عنوان قاب عکسي يک سويه ساخته شد و به‌عنوان محلی بسیار مناسب با تجهیزات کامل جهت اجراي اپرا، ارکسترهاي کلاسيک (سمفونيک و فيلارمونيک)، ملي، سنتي و رقص‌هاي فولکلوريک و نمایش به‌عنوان یکی از معماری‌های برتر جهان مورد بهره‌برداري قرار گرفت. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
مروری بر معماری تالار وحدت
ذخیره عکس

 

سالن اصلي شامل طبقه همکف و 3 طبقه بالکن، داراي 20 کابین مخصوص در 2 ضلع غربي و شرقي، جایگاه ویژه واقع در بالکن 1و یک جایگاه مخصوص واقع در بالکن دوم، که مجموعاً گنجایش بیش از 700تماشاگر را دارد.

طراحی نماي بیروني بالکن‌ها به شکل نیم دایره، که از داخل به سبک کنگره‌های دوره هخامنشی گچ‌بري شده است .این تالار مشتمل بر 3 ردیف بالکن مخصوص تماشاچی است، که جلوی هر یک به طور نیم‌دایره به سبک ایرانی گچ‌بری شده و 63 چراغ دیواری کریستال در 3ردیف که هر ردیف در بدنه یکی از طبقات جای دارد، همراه با لوستر بزرگ سقف، روشنایی تالار را تأمین می‌کند. 

 

درب‌های ورودی تالار در انحنای غربی و شرقی آن قرار دارد و در هر سو  4 درب تعبیه شده است. طراحي و تزئینات داخلي سالن به طرز زیبایي شامل سقف محدب لانه زنبوري است، که در وسط و لوستر مدور بسیار بزرگي از کریستال با قطر 7متر وجود دارد که در ارتفاع 19 متری و در مرکز سقف نصب شده است .

 تالار استراحت در قسمت شرقی بنا شده و راهرو و پلکان مخصوصی آن را با خارج مرتبط می‌سازد. طراحی پله‌ها از مرمر سیاه با نرده‌های برنزی است و دیوارها به سبک تخت جمشید گچ‌بری و آینه‌کاری شده است. تالار استراحت به ابعاد 7/5در 10متر، که دیوارها با پارچه زری با گلابتون اصل به رنگ سفید با نقش‌های ایرانی پوشیده شده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

فضای زیر زمین در 2 طبقه، شامل اتاق استراحت ارکستر، مرکز تهویه مطبوع، شوفاژ، ترانسفورماتور، دستگاه‌های تقویت‌کننده مغناطیسی جهت تنظیم  نور پرژکتورها، تلفن‌خانه، موتورخانه صحنه، انبار و سایر محل‌های مورد نیازاست.

طبقه هم‌کف تالار شامل درهای ورودی، تالار انتظار، رخت کن، توالت، پلکانها، آسانسورها، گیشه‌های بلیت، کابین کنترل نور و صدا، تالار‌ تماشاچیان، جایگاه ارکستر و صحنه است. طراحی نمای خارجی تالار وحدت هم با سنگ تراورتن و سنگ‌های الوان پوشیده شده است. دیوار جنوبی تالار انتظار طبقه هم‌کف که به شکل یک نیم دایره به عرض 17متر و ارتفاع 2/40متر است، به طرز بسیار زیبا و هنرمندانه‌ای با نقش‌های بدیع ایرانی سرامیک شده است.

ذخیره عکس

سن تالار شامل آوانسن، صحنه اصلی، صحنه‌گردان و سن جانبی ( واگن‌ها ) است. سن ارکستر، جايگاه استقرار ارکسترهاي بزرگ جهت اجرای اپرا، موسیقی و نمايش‌های موسیقايی است، که تا ارتفاع  30/2 به عمق زمین منتقل میشود.

صحنه اصلي
طراحی سن اصلي تالار وحدت با عرض12 متر و بیش از 10متر عمق داراي 3سیستم سن متحرك است، که مي‌توانند به اندازه‌ي 1/65متر به عمق زمین و 4/60متر به سمت بالا حرکت نمايند. طراحی آسانسوری تک محوري (غیب کن) هم می‌تواند يک بازيگر يا يک شيء را با وزن حداکثر 150کیلوگرم به عمق صحنه فرو برد و يا سوژه مورد نظر را از زير صحنه آشكار کند.

ذخیره عکس

طراحی صحنه‌گردان
سن‌گردان با قطر 10 متر مي‌تواند با سرعت‌هاي متفاوت به چپ و راست بچرخد. 

طراحی سن جانبي (واگنها)
در سمت چپ از نگاه تماشاگران دو سیستم واگن جانبي به صورت ریلي غلتنده ميتوانند دکورهاي بزرگي با وزن بیش از دو تن را تحمل کنند.

ذخیره عکس

سیستم‌هاي بالا برنده‌ها
تالار وحدت داراي دو پرده اصلي نمایش است؛ که با فاصله یک متر و‌نیم از هم که در قاب‌هاي جانبي صحنه کاملاً پنهان مي‌شود. تالار وحدت  دو سیستم پرده آهني ضد حریق و کاملاً آکوستیک دارد و روي پرده آهني نقش سیمرغ و زال طراحي و نقاشي شده است.

نظرات خود را با طراگاه مطرح نمایید.

کانال


بازدید : 33,884 بار

12 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتالار وحدتطراحی صحنهکنگرهطراحی گچ‌بریآیینه‌کاریطراحی ارکسترطراحی فضای آکوستیک

مطالب محبوب »

Thursday , 22 June , 22:51