طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سهند منشیمحمد مهدی دودانگهندا عاشوریانرضا جعفری نژادجمال احمدی شلحهشروین حسینیعباس اقسامیعلیرضا فخفوریابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)فرزاد دلیری farzaddalirihosein baharestaniنگار سریع الاطلاق
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

امنیت دغدغه اصلی هر جامعه و بروز آن در معماری

در طول تاریخ انسان جهت تامین امنیت خود، از معماری به‌عنوان مهمترین رکن بهره فراوان برده است

بازدید : 155,209 بار

06 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در زمانی که هنوز شهرهای امروزی پدید نیامده بود، انسان‌ها در محدوده‌ای مشخص با ایجاد برج و باروهای بلند، ساخت و نصب  دروازه‌هایی بسیار مستحکم، همواره سعی داشته‌اند که بتوانند سدی محکم در برابر هجوم دشمنان ایجاد نمایند و در واقع همین مسئله یعنی دستیابی به امنیت‌، زندگی فقیر و غنی را به یکدیگر نزدیک می‌کرد.‌ با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
ارگ بم

از آن‌جا که رکن حفاظتی هر قلعه، ارگ آن محسوب می‌شد.  لذا همواره مرکز فرماندهی در ارگ مستقر بود. لازم به ذکر است که در طول تاریخ همواره از معماری در جهت ایجاد امنیت بهره‌های بسیاری نصیب انسان شده و بر همین اساس معماری شکل‌های متفاوتی در تاریخ به خود گرفته که نشان از انعطاف این هنر ارزشمند دارد. 

ذخیره عکس
ارگ بم

 گفتیم که در زمانی که شهر امروزی وجود نداشت، قلعه‌ها این نقش را بر‌عهده داشتند. هرقلعه به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شده و همواره نظام حکومتی‌، به‌عنوان محور اصلی تمام مناسبات سیاسی و اقتصادی و نظامی در جامعه‌،  بناهای خود را در بالای قلعه و جدا از مردم ایجاد می‌کردند. در قلعه‌، محل ارگ به دلایلی از بقیه نقاط قلعه بالاتر بود‌، اولاً برای امنیت بیشتر خود و خانواده‌هایشان و دوم اینکه بر تمام قلعه تسلط کافی داشته باشند. لذا ارگ‌نشینان از عامل ارتفاع بهره فراوان گرفته چرا‌که ارتفاع، نقش عمده‌ای در جدا‌سازی ساختمان ارگ از دیگر فضاهای قلعه داشت. برج و باروهای جداگانه ارگ، فضای نظامی-حکومتی  را شامل میشد و حصارهای دیگری بر حصارهای قلعه می‌افزود که در واقع نوعی قلعه در قلعه بوجود می‌آورد. این بخش شامل پادگان، ضرابخانه، زندان، اصطبل و بناهای حکومتی دیگری بود که کمی با زندگی مردم و شارستان فاصله داشت‌. 

ذخیره عکس
ارگ بم

بنای ارگ از میدانچه‌های انتهای بازار شروع می‌شد و دوبرج بلند از دروازه آن ‌پاسداری می‌کرد. این دروازه رو‌به سوی بخش شارستان  و دروازه اصلی شهر داشت‌. جدایی این بخش قلعه از شارستان و بر بلندی قرار گرفتن ارگ یکی از عمده‌ترین ویژگی‌های بافت  قلعه بود‌. بر فراز این باروها  افرادی نظامی به‌عنوان  تیرکش  بر روی آن مستقر بوده  که هم رو سوی قوای بیگانه داشتند و هم هشداری برای ساکنان شارستان محسوب شده و علاوه‌بر آن وجود دروازه‌ای مستحکم و همچنین باروهایی متعدد و تودرتو  و حضور مداوم  تیرکش‌ها و جان پناهان در برج‌های بلند و قطور جهت حفاظت از ارگ‌، سدی دفاعی را جهت امنیت ارگ نشینان ایجاد کرده بود که این نکته نشان از وجود ترسی مضاعف در دل ارگ‌نشینان بود‌، هراس و وحشتی که ارگ‌نشینان از خودی و بیگانه داشتند. 

ذخیره عکس
ارگ بم

دیگر فضای حفاظتی‌، برج دیده‌بانی سه طبقه‌ای بود،  که در کنار دارالحکومه ارگ بم قرار داشت که در واقع  بلندترین نقطه این شهر خشتی محسوب می‌شد. بر فراز آن  دیده‌بانانی مستقر بودند، که  می‌توانستند از آن‌جا تمامی فضاهای قلعه و دارالحکومه و اطراف را تحت تسلط خود داشته باشند. در واقع معماری در فضای مذکور بسیار کاربردی بوده و عامل امنیت بر تمام ارکان آن بناها، عامل اصلی بوده است. هرچند که این بناها هم برای جامعه امروزی زیبایی و جذابیت خاص خود را‌ دارد و امروزه از آثار ارزشمند فرهنگی و هنری تلقی می‌شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

حال که در بالاترین نقطه ارگ و قلعه قرار داریم‌، مطلب را به پایان می‌بریم و به پایین‌، رو سوی شارستان سرازیر می‌شویم‌.  حال دوستان علاقمند که در این سفر مجازی همراه ما بودند، اگر نظری و یا پیشنهادی در خصوص چنین سفرهایی و یا شبیه به آن دارند لطفا  با طراگاه در میان بگذارند.


بازدید : 155,209 بار

06 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاارگقلعهبمبرجباروشارستانشهرمعماریسیاسیاقتصادیهراسدیده‌بانی

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 23:00