طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد غفاریناهیده تقویابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)امیرحسین امیریشروین حسینیعباس اقسامیهومن بالازادهبهرام شکوهیانروناک رافتآزاده شاهچراغیحمید عرفانیانرضا قره داغی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی برج پریسکوپ در فنلاند

یک پریسکوپ بزرگ برای تماشای منظره‌ی دریاچه

بازدید : 43,745 بار

24 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

برج پریسکوپ همان‌طور که از نامش پیدا است، پریسکوپ بسیار بزرگی است که در کنار یک دریاچه‌ی مصنوعی در شهر "سینایوکی" (Seinajoki) در فنلاند ساخته شده است. این برج تماشای منظره‌ی دریاچه را هم از پایین و هم از روی برج ممکن می‌سازد. در طراگاه بیشتر با برج پریسکوپ و معماری آن آشنا شوید.

ذخیره عکس
طراحی برج پریسکوپ

اگر درس علوم دوران مدرسه را به یاد داشته باشید، "پریسکوپ" یا "پیرابین" ابزاری است برای تماشای اشیائی که بالاتر از سطح چشم قرار گرفته‌اند که از آن مثلاً در زیردریایی‌ها برای دیدن منظره‌ی روی آب استفاده می‌شود. برج پریسکوپ هم با همین ساختار طراحی شده است. یک سازه‌ی چوبی بلند که به کمک دو آینه‌ی بزرگ امکان تماشا و لذت بردن از منظره‌ی دریاچه را از روی زمین فراهم می‌کند. به‌علاوه، علاقه‌مندان می‌توانند برای تماشای مناظر دریاچه به بالای برج هم بروند.

ذخیره عکس
طراحی برج پریسکوپ

افرادی که به هر دلیلی قادر به بالا رفتن از پله‌ها نیستند می‌توانند از پایین برج، انعکاس منظره‌ی دریاچه را در آینه تماشا کنند. متأسفانه در عکس‌های به دست آمده از این برج تصویری از آینه‌ها نیست، اما ماکت‌ها و نقشه‌های معماری برج، نحوه‌ی عملکرد آن را به شما نشان می‌دهند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

برج پریسکوپ در کنار یک دریاچه‌ی مصنوعی بر روی تپه‌ای در حاشیه‌ی مرکز شهر "سینایوکی" قرار دارد. این دریاچه‌ی مصنوعی به سه منظور احداث شده است؛ کمک به کنترل سیل در جلگه‌های منطقه، تولید انرژی برای کارخانه‌ی برق شهر "سینایوکی"، و ایجاد یک چشم‌انداز زیبا برای امکانات تفریحی که قرار است به زودی در کنار دریاچه فراهم شود. ضمن اینکه به زودی در زمین‌های اطراف این دریاچه به وسعت 120 هزار متر مربع پروژه‌های مسکونی برای اسکان 2000 نفر ساخته خواهد شد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

این برج که تماماً از چوب ساخته شده، متشکل است از یک اسکلت مرکزی از جنس CLT (چوب ورقه ورقه) و یک چارچوب خارجی. اسکلت CLT قالبی است برای یک پریسکوپ بسیار بزرگ که پله‌های برج دورتادور آن ساخته شده‌اند. بدنه‌ی برج دارای روزنه‌ها و گشودگی‌های زیادی است و در نتیجه موقع بالا یا پایین رفتن از پله‌ها، می‌توان مناظر مختلف اطراف دریاچه را از زوایای مختلف تماشا کرد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

برج پریسکوپ با هدف پشتیبانی از علم و یادگیری، با طراحی کاملاً ساده و مواد مقاوم ساخته شده است. نما و پله‌های برج از جنس چوب کاج اروپایی هستند و حفاظ‌های توری آن از استیل ساخته شده‌اند. استفاده از CLT به سازندگان برج اجازه داد که آن را در سه قطعه‌ی پیش‌ساخته تهیه کرده و سپس به کنار دریاچه انتقال داده و در آن‌جا قطعات را روی‌هم سوار کنند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

"برج پریسکوپ" بخشی از یک پروژه‌ی طراحی فضای شهری بسیار بزرگ‌تر برای تغییر قالب شهر "سینایوکی" است. این برج به سفارش مسئولین شهر "سینایوکی" توسط استودیو OOPEAA با کمک دانشجویان دانشگاه محلی SEDU ساخته شده است.

ذخیره عکس
طراحی برج پریسکوپ

دیدگاه خود را در خصوص طراحی برج پریسکوپ با طراگاه در میان بگذارید.

 

   کانال


بازدید : 43,745 بار

24 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحی شهریبرجپریسکوپCLTچوبآینهدریاچه‌ی مصنوعیمعماریدانشگاه

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 09:40