طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

الناز پائیزعلی رضا بندر ابادامین جعفری منشعلیرضا شرافتیشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)رضا جعفری نژادحمید عرفانیانuser 5محمد فخری داریانسوگند عندليبحسین نوروزیmohammad marvasty
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

عمارتی در لفاف روبان سفید در کنار دریاچه‌ی زوریخ

طراحی خانه‌ی زیبای "فلکس هاوس" در سوئیس

بازدید : 88,128 بار

13 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

عمارت "فلکس هاوس" (Flexhouse) در ساحل دریاچه‌ی زوریخ، با دیوارهای شیشه‌ای پهن و نمای سفید روبانی شکلی که راه خود را در میان طبقات بنا باز کرده، شبیه به یک کشتی از زمان آینده است که گویی از دل همین دریاچه آمده و در ساحل امن آن لنگر انداخته است. برای آشنایی با این عمارت زیبا با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
طراحی خانه‌ی زیبای

ساخت این خانه به نام "فلکس هاوس" در مارس 2016 توسط تیم معماری سوئیسی "اِوولوشن دیزاین" (Evolution Design) به اتمام رسید. این خانه‌ی چهار طبقه با 173 متر مربع زیربنا تشکیل شده از یک فضای نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه در طبقه‌ی همکف، دو اتاق‌خواب و حمام در طبقه‌ی اول، یک استودیو به همراه دو تراس بزرگ در طبقه‌ی دوم و یک زیرزمین شامل گاراژ و موتورخانه. اما جذاب‌ترین نکته در مورد آن، معماری چشم‌گیر نمای خارجی و چشم‌انداز نفس‌گیر 180 درجه‌ی آن از دریاچه‌ی زوریخ است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

قصه‌ی این پروژه از آن‌جایی شروع شد که مدیر اجرایی "اِوولوشن دیزاین" یعنی "استفان کامنزیند" (Stefan Camenzind) چشمش به یک قطعه زمین خالی و چالش برانگیز در ساحل دریاچه‌ی زوریخ افتاد که مثلثی شکل و باریک و محصور بین خط آهن و یک جاده‌ی محلی بود. اما این زمین به نظر "کامنزیند" پتانسیل خوبی داشت. به نظر او "حرکت" در شکل‌گیری این زمین نقش بسزایی داشت. درست پشت سر آن خط آهن بود، و در مقابلش یک جاده‌ی محلی و همینطور دریاچه. بنابراین او تصمیم گرفت خانه‌ای در اینجا بسازد که بازتاب این همه "حرکت" باشد. نمای چشمگیر "فلکس هاوس" که مثل روبانی ساختمان را در بر گرفته نگاه هر بیننده‌ای را به خود جذب کرده و چشم را به سوی بالا هدایت می‌کند. به این ترتیب خانه هیچ‌گاه بی‌حرکت و ساکن به نظر نمی‌رسد. 
"کامنزیند" می‌گوید: «ما به چشم‌اندازهای خانه جهت دادیم. وقتی شما در یک اتومبیل یا قطار سفر می‌کنید رو به جهت مشخصی دارید و این خانه هم همینطور است. طبقه‌ی همکف رو به جنوب شرقی دارد، اتاق‌های خواب در طبقه‌ی اول رو به جنوب غربی و غروب خورشید دارند. و تراس‌های طبقه‌ی فوقانی هم از چشم‌اندازی 180 درجه برخوردارند.»

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

طراحی سیال نمای ساختمان در داخل خانه نیز ادامه دارد؛ طراحی پلان باز فضای داخلی، چشم‌اندازهای وسیع، و سیلی از نور طبیعی که در تمام طول روز فضای خانه را پر می‌کند. بعلاوه، به جای طراحی مجزا و بسته‌ی طبقات، فضای بازی با ارتفاع دوطبقه طراحی شده که اجازه می‌دهد ساکنین از طبقه‌ی همکف به اتاق‌های خواب طبقه‌ی بالا یا از طبقه‌ی بالا به فضای نشیمن طبقه‌ی پایین دید داشته باشند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

دیوارهای شیشه‌ای سه طرف ساختمان، مرز بین بیرون و درون را کمرنگ می‌کنند. "معمار این منزل زیبا می‌گوید: «پیوند فضای درون و بیرون برای من به عنوان یک معمار خیلی مهم است. من دوست دارم مردم وقتی داخل یک ساختمان هستند، بدانند که کجایند.» طبقه‌ی فوقانی با چشم‌انداز پانورامایی و گسترده خود، اوج این جریان پیوسته‌ی میان درون و بیرون است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

با این حال، خانه گوشه‌های دنجی هم دارد. دیوارهای عقبی حریم گرم و راحتی دارند و می‌توان با بستن کرکره‌ها فضای خصوصی و پر آرامشی ایجاد کرد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

با وجود طراحی منحصر به‌فردش، این خانه برای زندگی روزمره طراحی شده و تمام عناصر کاربردی و بوم‌شناختی در طراحی آن به‌کار گرفته شده‌اند. کف بتنی خانه متصل به پمپ حرارتی زمین-گرمایی است که خانه را در زمستان گرم و در تابستان خنک می‌کند. نمای شیشه‌ای ساختمان از جنس شیشه‌ی سه‌جداره است و برای کنترل بهینه‌ی نور خورشید هم کرکره‌هایی در پشت پنجره‌ها نصب شده‌اند.

ذخیره عکس
طراحی خانه‌ی زیبای

به این ترتیب، عمارت "فلکس هاوس" با رویکرد مبتکرانه و بوم‌شناختی خود طرحی بی‌نظیر را به چشم‌انداز دریاچه‌ی زوریخ اضافه کرده که قطعاً تحسین همگان را برمی‌انگیزد. دیدگاهتان را درباره‌ی طراحی این عمارت با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 88,128 بار

13 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحی نمامعماری نمامعماریشیشه‌ی سه جدارهتراسچشم اندازکف بتنینمای شیشه‌ای

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 03:26