طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سهراب رفعتساربوک sarboukمیثم ذکریاییهومن بالازادهنازنین سادات ملکوتیمصطفی اذریامید حیدری پوریلیلا عراقیانشیرین دریاباریحبیب الله نیکنامیمهراد رمضانیسوگند عندليب
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

یک معماری با چند کارکرد کاملا متفاوت

گرمابه قجری‌، رسانه دیروز‌، موزه امروز

بازدید : 21,804 بار

27 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

آیین اسلام و مسلمانی پس از ورود به ایران و رواج در سراسر کشور تغییراتی نیز با خود به همراه داشت و یکی از مهمترین حوزه‌ها‌، حیطه‌ی معماری بود. با توجه به تاکیدات دین اسلام در امور بهداشتی‌، بخت‌و‌اقبال به مکان‌هایی که گرمابه نام داشت و مکانی عمومی بود روی آورده و بسیاری از مردم دست به‌کار ایجاد گرمابه شده و گرمابه‌دارها یک‌شبه ره صد‌ساله رفته و به یک‌باره از فرش به عرش رسیده و این گرمابه‌های عمومی هم به لحاظ بنا و معماری و هم به‌لحاظ کارکردهای بی‌ربط و متنوع بسیار جالب توجه بود که در این‌جا  به برخی از خصوصیات  معماری بنا و دکوراسیون داخلی  پرداخته و به کارکردهای دیگر این مکان بسیار جالب توجه پرداخته خواهد شد. با طراگاه همراه شوید. 

ذخیره عکس
معماری سنتی

در مجموع سه فضا در گرمابه‌ها بسیار محسوس بود فضای اول خنک کننده و خیساننده و فضای دوم گرم‌و‌نرم کننده و فضای سوم گرم و‌خشک کننده بود‌. عناصر اصلی معماری حمام‌های قدیمی ایرانی شامل هشتی با تعدادی طاق‌نمای تعبیه شده در دیواره اطراف آن، سربینه فضایی هشت وجهی با سقفی گنبدی و نورگیر میان درب به شکل راهرویی مستطیل شکل و آبریزگاه و نوره‌کش خانه‌، گرم‌خانه با فضایی چهاروجهی‌، خزینه و دو دسـتک (حوضـچه)، تون و انبار سوخت‌، چال‌حوض و گربه‌رو می‌باشد. آب حمام را معمولا از قنات‌ها تامین می‌شد لذا عموما گرمابه‌ها را  در دل زمین می‌ساختند تا هم آب قنات بر آن ها سوار شود و هم در زمستان و تابستان دارای تعادل دما باشند‌.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در مجموع با ورود اسلام گرمابه تبدیل به مکانی عمومی و دارای اهمیت شده و برحسب چرخ روزگار گرمابه‌ساز و گرمابه‌دار و گرمابه‌چرخان در مر‌کز توجه و اخبار و اطلاعات قرار گرفته و این اطلاعات چنان قدرتی به آن‌ها می‌داد که امروزه هیچ فردی در هیچ سیستمی تا این حد در معرض اطلاعات قرار نمی‌گیرد. در واقع گرمابه مانند رسانه‌ی امروز بود و اخبار به‌سرعت وارد گرمابه شده و با سرعتی مافوق نور در بین اهالی شهر پخش می‌شد و اساسا گرمابه‌دار به جهت اینکه از ابتدا تا انتهای روز در معرض اطلاعات و اخبار بود لذا کامل‌ترین روایات را از زبان او می‌شد شنید. در ضمن یکی از کارهای اساسی گرمابه‌دار همین گردش اطلاعات بود زیرا وی می‌بایست اخبار افراد قبلی را به افراد بعدی که می‌آمدند برساند و البته در خلال انتقال اطلاعات در اخبار و روایات گاهی بیش‌از اندازه کلمات و جمله‌ها پس‌وپیش شده و در آخر کلا مفهوم کاملا تغییر یافته بود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

گرمابه‌ها از آن‌جا که مدام با رطوبت و آب سروکار داشتند بسیار زودتر از بناهای دیگر تخریب می‌شدند لذا از گرمابه‌های قبل از صفویه و قاجار بنایی به جای نمانده و بناهای مربوط به دوران صفوی و قاجار نیز تغییر کاربری داده و امروزه تبدیل به موزه شده و مورد مرمت قرار گرفته‌اند.

ذخیره عکس
معماری سنتی

نقطه نظرات خود را در مورد معماری سنتی ایران با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 21,804 بار

27 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاصفویقاجارگرمابهرسانهموزهگرم‌خانهقناتاسلامبهداشت

مطالب محبوب »

Tuesday , 27 June , 08:15