طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

بابک مجدپورمحمد قديريایمان رجبیانسمیه ابراهیمیحسین مژدهیالهام صحافیفاطمه براتیمحمد غفاریفرزاد دلیری farzaddaliriمحمد مهدی دودانگهحسین نوروزیحامد شکریان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

سه اثر معماری برجسته، سه نماد تهران امروز

کدام معماری می‌تواند نماد تهران امروز باشد

بازدید : 34,699 بار

01 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

من، باد صبا، واقعاً می‌خواستم جواب این سوال را بدانم، زیرا کنجکاوی من پایانی جز جواب سوال ندارد. امروز وزیدن را آغاز کردم اما ملایم و آرام‌تر نسبت به روزهای پیشین‌، و این افکار مرا به خود مشغول کرده بود. با طراگاه و با من‌، باد صبا همراه باشید.

ذخیره عکس
سه نماد تهران امروز

 پرسه‌زنان در خیابان‌های تهران به دنبال نشانه‌ها و نمادهای برجسته‌ و معماری‌های برتر ایران در تهران بودم و با پرس‌و‌جو و گشتی در کتاب‌خانه‌ها وکتاب‌ها ودانستن نظرات مختلف‌، تا اندازه‌ای جواب سوال را دانستم اما مطمئن نبودم. در پرسه‌زدن‌های بی‌حد و اندازه‌، سه اثر در زمینه‌ی معماری را در تهران دیدم و به نظرم این سه اثر ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی داشتند که شایسته نماد تهران امروز باشند. برج میلاد‌، برج آزادی و پل کابلی جوادیه. یکی در جنوب و یکی در غرب و دیگری در سمت شمال تهران واقع شده‌اند. اولین بنا را درغرب تهران یافتم و گویی اولین بار است که آن را می بینم‌. بدجور به وجد آمده بودم و مدام به این‌سو و آن‌سو می‌تاختم. در آسمان و برفراز میدان آزادی می‌چرخیدم‌. می‌دیدم مردم و خیابان‌هایی که از انبوه ماشین گویا خیابان  تبدیل به پارکینگ شده بود. بر روی برج فرود آمدم‌.

ذخیره عکس

 بر بالای برج آزادی شهری دیدم در حال محو شدن در میان انبوهی از آلودگی و متاسف از اینکه من  به تنهایی قادر به نجات آن نیستم. برج آزادی اولین بنا بود. نخستین نماد شهر تهران که در سال ۱۳۴۹ توسط معمار ایرانی، حسین امانت طراحی و ساخته ‌شد. این برج نمونه‌ای از نماد و نشانه‌های شهری است که معماری شاخص آن، تلفیق طاق‌های معماری پیش از اسلام (دوره هخامنشیان و ساسانیان) و بعد از اسلام است. در این بنا، قوس اصلی وسط برج، نمادی از طاق کسری مربوط به دوره‌ی پیش از اسلام (دوره ساسانی) است و قوس بالایی که یک قوس شکسته است از دوران بعد از اسلام و نفوذ اسلام در ایران حرف می‌زند. رسمی‌سازی‌هایی که بین این دو قوس را پر می‌کند، خیلی ایرانی است و از گنبد مساجد ایران الهام گرفته شده است‌. هرچه می‌دیدم عظمت بود و بزرگی برای سرزمینی که لایق بیش از آن است. 

به پرواز درآمدم و از برج آزادی دور شدم تا جواب دیگر را بیابم‌. البته کار سختی نبود از بس بلند بود و کسی یارای پنهان کردنش را نداشت، به جز آلودگی هوا که کدرش کرده بود.  به بنایی واقعاً بلند رسیدم که تا آن‌روز نمونه‌اش را در هیچ ولایتی ندیده بودم. نامش برج میلاد بود.

ذخیره عکس
سه نماد تهران امروز

برج میلاد دومین نماد کلان شهر تهران، که ساخته شده به دست متخصصان و مهندسان داخلی است. سازه‌ای بتنی که در ضلع جنوبی اتوبان شهید همت برروی تپه‌های نصر بنا شده است.

ذخیره عکس

 

اوج گرفتم و بالا و بالاتر رفتم تا بر فراز برج قرار گرفتم. برج میلاد با کاربری‌های متنوع، 435 متر از سطح زمین‌های مجاور ارتفاع دارد که از این نظر چهارمین برج مخابراتی-تلویزیونی بلند جهان و از نظر وسعت کاربری سازه رأس برج، اولین آن در میان تمامی برج‌های دنیا محسوب می‌شود. 
پایه‌ی اصلی برج بتن آرمه است و  حدود 33000 متر مکعب بتن در آن مصرف شده است‌. این بدنه شامل هسته مرکزی و چهار عدد باله است. ساختمان رأس برج میلاد، مجموعه ای از 12 طبقه با کاربردهای مختلف در طبقات‌ و در بالای بدنه‌ی اصلی نصب شده است. 

وقتی بر فراز برج بودم چشم گرداندم تا اثری دیگر بیابم و البته اوج بیشتری گرفتم و بر بالای شهر تهران در جست‌وجو بودم. کاش می‌شد که از این زاویه تهران را نبینم، زیرا که نابسامانی در شهرسازی و ساخت‌و‌سازهای بی‌حساب و کتاب و بدون نظر اهل‌فن آشی را پخته‌اند که واقعاً روی آن یک وجب روغن دارد. به هر حال اثر سومین را یافتم. پل کابلی جوادیه که نخستین پل سه پایه دنیا است با طراحی منحصر‌به‌فردش عنوان سومین و جدیدترین نماد کلان شهر تهران را از آن خود کرده است.

ذخیره عکس
سه نماد تهران امروز

دارای عرض 15‌متر  و 3 خط عبوری است که تنها به يک رديف کابل 12 تايی متصل است و مسير مستقيم از ميدان بهمن به ميدان حق‌شناس را ايجاد کرده. عرض اغلب پل‌های ساخته شده در دنیا به خصوص پل‌های کابلی در لاين آخر ورودی و خروجی کم است، اما در پل کابلی تهران علاوه‌بر اينکه بيشترين عرض ممکن در عرشه ديده شده، دهانه‌ی خروجی و ورودی پل با کاهش عرض روبه‌رو نبوده و يک لاين چهارم نيز برای اتصال به دسترسی‌ها ايجاد شده است. به طوری‌که دهانه شمالی پل 57‌متر و دهانه‌ی جنوبی 35متر است. در عرشه‌ی این پل سه پایه که توسط 12 دسته کابل به قوس میانی متصل شده، قدرت تحمل 250 تا 850 تن بار ایجاد شده است.

ذخیره عکس
سه نماد تهران امروز

نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.

 

   کانال


بازدید : 34,699 بار

01 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هابرجآزادیبرج میلادپل کابلینمادمعماریتهرانطاق کسریاسلامحسین امانتجوادیه

مطالب محبوب »

Saturday , 27 May , 03:00