طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مهرداد زواره محمدیشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)لیلا عراقیانالهام ضیاءآبادیعباس اقسامیkaveh maleknejadاکبر تقی زادهمنصور اجلیقالیکده iran carpetشروین حسینیمهدی علیرضاییآذران پلاستیک azaran-plastic
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی یک پردیس آموزشی

پردیس دانشگاهی وایوز( VIVES)در شهر بروژ( Bruges ) کاری از گروه معماری ( SAR architecten )

بازدید : 8,759 بار

16 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

این مجموعه ی دانشگاهی در بلژیک طراحی و ساخته شده و نقش مهمی در بافت شهری بروژ ایفا می کند، با طراگاه نگاهی بیندازید به این دانشگاه زیبا و کارآمد.

ذخیره عکس
طراحی یک پردیس آموزشی

معمار می گوید: در قرون وسطی  مردم شهر بروژ دو خواسته بزرگ داشتند یکی داشتن بندر و دیگری داشتن دانشگاه. خواسته های خوبی که یک شهر قدیمی باشکوه با وجود تلاش های بسیار به سختی می تواند به آنها دست یابد. در پایان قرن بیستم بندر 3rd و در سال 2009پردیس دانشگاهی وایوز که وابسته به دانشگاه معروف لوویان (Louvain  )می باشد ساخته شد.

در سال 2003 میلادی 38 شرکت علاقه خود را برای شرکت در رقابت های معماری در سطح اروپایی ابراز کردند و در مرحله دوم 6 تیم باقی مانده طرح های پیشنهادی خود را ارائه دادند.هیئت داوران طرحی که توسط شرکت بلژیکی سار ارچیتکت طراحی شد را انتخاب کرد.

پردیس دانشگاهی بروژ دارای 24000 مترمربع محوطه برای 3500 دانشجو می باشد و شامل دانشکده آموزش ، دانشکده ی مراقبت های بهداشتی، دانشکده مدیریت کسب و کار و امکانات عمومی مانند سالن کنفرانس وسیع برای 650 دانشجو، کتابخانه ی دانشگاه، فضای غذاخوری برای 350 دانشجو و یک بخش اداری عمومی می باشد.

این مدرسه یک دنیای متفاوت است

یوهان باسچمن می گوید : « ما با یک مفهوم معماری کار کردیم که محیط های آموزشی را با محیط بیرونی یکی میکند. ما به شدت اثر متقابل بین فضای داخلی و جهان خارج را با یک حرکت رسا و شفاف و با قراردادن بنا روی زمین تقویت کردیم.با ساخت مدارس تجربه بسیاری کسب کردیم.امروزه اهمیت کلاس های درس به شدت کاهش پیدا کرده وخودش به صورت مرکزی توسعه پیدا کرده است و دلیلش این است که ما یک محیط مطالعه الهام بخش را سازماندهی کردیم. آتریوم و امکانات مطالعاتی دانشگاه وایوز شهر بروژ یک فضای معمارانه را شکل داده است».

ذخیره عکس
این مدرسه یک دنیای متفاوت است

 در این محیط علمی و رضایت بخش تمام امکانات آموزشی معاصر در دسترس است و امروزه موضوع انتقال فضاهای صرفاً کارکردی به محیط مطرح است که به ارزش تجربه و سرگرمی توجه می کنند.

یوهان باسچمن می گوید:« هدف ما تشویق مطالعه ی مستقل است.دانشجوها زمان زیادی را صرف می کنند و ما در تلاشیم مطالعه ی مستقل را تا حد امکان بالا ببریم.ما با این طرز فکر محیط های مطالعه مورد پسند و دعوت کننده خلق کردیم.

رویای نهایی دانشگاه بروژ ایجاد تعادل است

ذخیره عکس
رویای نهایی دانشگاه بروژ ایجاد تعادل است

معماران تا حد امکان فضای سبز ساختمان را تا مجاورت بزرگراه بردند که یک دیوار صوتی و همچنین یک حائل بصری بین محور ترافیک شلوغ و محوطه سبز ایجاد گردد. سطح اشغال محدود منطق خاص خود رادارد و متکی بر روابط اجتماعی است. در واقع از طریق این طرح، معماران دید عمومی را بهینه سازی کردند.این زمین یک بعد عمومی قوی را از طریق فراهم آوردن حداکثر فضای پارکینگ فراهم کرده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

استفاده از حمل و نقل عمومی و دوچرخه سواری از دیگر ویژگی های طراحی این  مجموعه است. در محوطه دانشگاه ترافیک در مناطق مختلف تقسیم شده و دسترسی و حرکت در طراحی سایت اهمیت زیادی دارد. معماران توجه ویژه ای به ساخت سازه ای که به طور مطلوبی انعطاف پذیر باشد داشتند. سیستم مدولار معماری فرصتی را برای اینده ارائه داده است و می تواند با دیدگاه های اموزشی زمان مطابقت داده شود.

ذخیره عکس

طراحی این بنا قدرتمند و منسجم است، معماری منسجم و همکاری بین بخش های مختلف یک خواسته بود. مهندسان مشاور، معمار، منظر و هنرمندان خلاق همگی در این پروژه همکاری کردند. هنر و معماری، سازه و ایستایی ، همه و همه خود را دریک تعادل کامل حفظ کردند.

برای معمار طرح ، یوهان باسچمن، روش طراحی دارای اهمیت خاصی است زیرا آن را مشخص کننده ی طرح می داند. معماری آن پیچیده و متناقض است و برای یوهان باسچمن این چالش ها مهیج هستند و او طراحی را با همه پیچیدگی آسان تلقی می کند.

راهروها، مکان های آرام و ساکت و مکانی برای لذت بردن از خورشید و منظره می باشند. آتریوم مکان مهمی در طبقات دانشگاه وایوز می باشد. در اینجا شبکه های ارتباطی شکل گرفته و در بالای پله ها در محیطی آرام فضا به پایان رسیده است. البته نمادهای خاصی مثل جریان نور در میان دیوار های پرده ای و نورگیرهای سقفی در آن وجود دارد. در اتریوم، شما شدیداً به فضا از طریق ساختن تجربه جان می بخشید، شما حس نمیکنید که در یک ساختمان قدم می زنید بلکه حس میکنید در یک شهر قدم می زنید.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

مردم شبکه های ارتباطی ای  را در فضاهایی که از طریق فاصله بین دوچیز به وجود آمده تشکیل میدهند. ما فضاهای راحتی برای نشستن در بین دیوار های پرده ای ایجاد کردیم که شبیه کافه های کنار خیابان باشد. احساس شهری توسط تعدادی پنجره که روی اتریوم دیده می شود تقویت شده است.

وایوز دانشگاهی برای زندگی است، حیات در این محیط آموزشی مثابه یک شهر جریان دارد، محیط های اموزشی که می شناسید تا چه حد این حس را القا می کنند؟ نظرات و مشاهدات خود را با طراگاه در میان بگذارید.

 


بازدید : 8,759 بار

16 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Thursday , 22 June , 22:58