طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد اسدالهیnaser movahedهدی شکریانصفورا شریعتیطاها رضاییجواد خداییالهام ضیاءآبادیجلیل موسویمرتضی سیاسرشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)اکبر تقی زادهساربوک sarbouk
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

حفظ حریم خصوصی با استفاده از حفاظ‌های چوبی منحنی‌وار

طراحی یک مجتمع ویلایی در منطقه‌ی ساحلی

بازدید : 93,316 بار

27 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مجتمع "اسپلَنید 30" (30 Esplanade) یک مجتمع ویلایی زیبا در منطقه‌ی برایتون ایالت ویکتوریا است (Brighton,Victoria) که توسط تیم معماری "وود مارش" (Wood Marsh) طراحی شده است. برای آشنایی با معماری این مجتمع با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
مجتمع ویلایی در منطقه‌ی ساحلی

علامت مشخصه‌ی تیم معماری "وود مارش" تمایل آن‌ها به استفاده از چوب در معماری بنا است و این اولین چیزی است که با نگاه به مجتمع مسکونی "اسپلنید 30" جلب توجه می‌کند. ضمن اینکه در طراحی این مجتمع شاهد تضاد میان چوب و بتن نیز هستیم. این مجتمع متشکل است از 24 ویلای سه طبقه که در یک فضای نسبتاً فشرده پهلو‌به‌پهلوی هم ساخته شده‌اند.

ذخیره عکس

 

مثل تمام مجتمع‌های ویلایی، در ساخت این مجتمع نیز حریم خصوصی ساکنین نقش عمده‌ای در تعیین موقعیت پنجره‌ها و فضاهای خارجی ساختمان داشت. همین مسئله بود که منجر به شکل‌گیری اصلی‌ترین ویژگی ظاهری این مجتمع شد؛ مجموعه‌ای از حفاظ‌های چوبی منحنی شکل که در یک الگوی موجی شکل در امتداد ساختمان کشیده شده‌اند. این حفاظ‌ها از چوب‌های 42 در 42 میلی‌متری درخت ساج ساخته شده‌ که عمودی‌وار روی یک چارچوب آلومینیومی قرار گرفته و به آن متصل شده‌اند.

این حفاظ‌ها هم برای حفظ حریم خصوصی و هم کنترل نور خورشید تعبیه شده‌اند.

علاوه بر استفاده از چوب در طراحی ساختمان، بخش جانبی ساختمان نیز مزین به روکشی از بتن سفید رنگ شیاردار است که هم از نظر جنس مواد و هم از نظر رنگ در تضاد با چوب قرار گرفته و منظره‌ی زیباتری خلق می‌کند. این شیارها توسط قالب‌های یک تکه ایجاد شده‌اند تا هیچ گونه خط و درزی در نمای پنل‌ها ایجاد نشود. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

هر یک از 24 ویلای مجتمع "اسپلنید 30" در سه سطح طراحی شده‌اند. طبقه‌ی همکف شامل یک پارکینگ خصوصی با کف بتنی براق و یک حیاط خلوت گُل‌کاری شده‌ی زیبا است که دسترسی به آن از طریق نشیمن طبقه‌ی دوم امکان‌پذیر است. در پشت پارکینگ اتاقی تعبیه شده که می‌توان به عنوان دفتر کار یا مطالعه از آن استفاده کرد و روشنایی آن از طریق نورگیرهای رو به حیاط خلوت تأمین می‌شود. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

طبقه‌ی دوم شامل فضای اصلی خانه است. رد‌پای نمای بیرونی ساختمان را می‌توانیم در طراحی داخلی ویلاها هم دنبال کنیم. سقف آشپزخانه از چوب 30‌در‌30 میلی‌متری بلوط است و کف محوطه‌ی اتاق‌نشیمن نیز از تخته‌های بلوط ساخته شده. ضمن اینکه مشابه بتن شیاردار نمای بیرونی را در میز توالت طراحی شده برای حمام اما به رنگی تیره‌تر می‌توان دید. 
اتاق‌خواب اصلی با پنجره‌ای تمام قد، نور فراوانی دریافت می‌کند و در عین حال حریم خصوصی آن در پس حفاظ‌های چوبی کاملاً حفظ شده است. اتاق‌نشیمن نیز با جهت‌گیری شمالی خود نور کافی دریافت می‌کند. در اینجا هم برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید از حفاظ‌های چوبی استفاده شده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

همانطور که گفتیم اتاق نشیمن راه ورود به حیاط خلوت پشتی ساختمان است. بام ویلا نیز تبدیل به تراس وسیعی شده که چشم‌انداز وسیع و زیبایی از خلیج دارد و مکان مناسبی برای استراحت، آفتاب گرفتن و لذت بردن از هوای آزاد است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظر شما در مورد طراحی معماری این مجتمع برای مناطق ساحلی چیست؟ دیدگاه خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 93,316 بار

27 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحی ویلامعماری ویلاویلامجتمع ویلاییحریم خصوصیحیاط خلوتمنطقه ساحلی

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:17