طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

کمیل مهدی نژادمیلاد نصرالهیzahra sadeghiقالیکده iran carpetمیثم ذکریاییميثم ذکريايينادیا خوشخویصفورا شریعتیرضا نجفیانحمید نادریامیرحسین امیریالناز پائیز
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

کتاب‌خانه‌ای در ظرف پلاستیکی

ساخت یک کتاب‌خانه‌ی کوچک با 2000 ظرف پلاستیکی

بازدید : 45,384 بار

27 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

میکروکتاب‌خانه (Microlibrary) اولین نمونه از سری کتاب‌خانه‌های کوچکی، که قرار است با هدف افزایش آمار مطالعه در نقاط مختلف کشور اندونزی ساخته شوند. نکته‌ی جالب در طراحی این کتاب‌خانه این است، که برای ساختش از حدود 2000 ظرف پلاستیکی استفاده شده است. همراه طراگاه  باشید تا با طراحی این میکروکتاب‌خانه آشنا شوید.

ذخیره عکس
کتاب‌خانه‌ای در ظرف پلاستیکی

بنای میکروکتاب‌خانه در شهر "بندونگ" (Bandung) در کشور اندونزی واقع شده، کشوری که در سال‌های اخیر شاهد کاهش مطالعه و افزایش آمار ترک تحصیل و بی‌سوادی بوده است. به همین دلیل، مسئولان فرهنگی این کشور تصمیم گرفتند کتاب‌خانه‌های کوچکی را در نقاط مختلف احداث کنند، تا با در دسترس قرار دادن کتب مختلف و فضای مناسب، علاقه‌ی عموم به مطالعه را افزایش دهند. ساختمان میکروکتاب‌خانه در یک میدان کوچک و روی سکویی ساخته شده، که پیش از این محل اجتماعات مردمی و برگزاری رویدادهای شهری و ورزشی بود. به این ترتیب کتاب‌خانه طوری طراحی شد که مثل یک سایبان، سکوی مورد نظر را از آفتاب و باران محافظت کند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

بنای کتاب‌خانه با اسکلت فولادی ساده با تخته‌های بتنی برای کف و سقف ساخته شده است. از آن‌جا که این ساختمان در یک منطقه‌ی گرم‌سیری واقع شده، طراحان تصمیم گرفتند آن را طوری بسازند که داخل کتاب‌خانه بدون نیاز به استفاده از تهویه، فضای دل‌پذیری داشته باشد. بنابراین به دنبال متریالی برای نمای کتاب‌خانه گشتند که هم ارزان باشد، هم علاوه‌بر ایجاد سایه میزان کافی از نور را عبور دهد، و هم فضای داخل کتاب‌خانه را از تهویه‌ی طبیعی برخوردار کند. نتیجه‌ی این جستجو آن‌ها را به مراکزی رساند که ظروف پلاستیکی استفاده شده‌ی بستنی را به طور عمده به فروش می‌رساندند. طراحان کتاب‌خانه متوجه شدند، که این ظرف‌ها در کنار هم منظره‌ی زیبایی را ایجاد می‌کنند و حتی در صورت بریدن ته ظرف برای ایجاد تهویه، مقاومت کافی را دارند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

موقع در نظر گرفتن گزینه‌های مختلف برای کنار هم چیدن این 2000 ظرف پلاستیکی، طراحان کتاب‌خانه به این نتیجه رسیدند که با چیدن ظروف از قسمت باز یا بسته، می‌توانند یک پیام فرهنگی را در دل نمای خارجی کتاب‌خانه بگنجانند. آن‌ها از شهردار "بندونگ" که یکی از حامیان این پروژه بود، خواستند که پیامی را برای کتاب‌خانه برگزیند و او جمله‌ای به زبان اندونزیایی انتخاب کرد به این مضمون: «کتاب‌ها پنجره‌هایی روبه جهان‌اند.». حال این جمله بر روی نمای میکروکتاب‌خانه حک شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

علاوه‌بر رساندن این پیام فرهنگی، ظروف پلاستیکی با پخش کردن نور مستقیم خورشید، آن را ملایم کرده و نور محیطی جالبی در داخل کتاب‌خانه ایجاد می‌کنند. برای جای دادن ظرف‌های پلاستیکی، میله‌های فولادی از کف تا سقف دیوار کتاب‌خانه کشیده شد، و سپس ظرف‌ها بین این میله‌ها طوری قرار گرفتند که عمدتاً رو به بیرون داشته باشند و بتوانند باران را پس بزنند. در صورت بروز طوفان‌های شدیدتر، درب‌های کشویی نیمه‌شفافی در داخل در نظر گرفته شده که می‌توان آن‌ها را به طور موقت بست. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

این میکروکتاب‌خانه با طراحی خاص خود توانسته، نظر مساعد مردم این منطقه را به خود جلب کند. به نظر شما معماری کتاب‌خانه‌ها چقدر می‌تواند در افزایش آمار مطالعه تأثیر داشته باشد؟ دیدگاهتان را با طراگاه در میان بگذارید.

 

    کانال


بازدید : 45,384 بار

27 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاکتاب‌خانهطراحیمعماریظروف پلاستیکیتهویه‌ی طبیعیفولادبتنمتریال

مطالب محبوب »

Friday , 26 May , 19:30