طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

منصور اجلیاستیل البرز pr@steelalborz.comمرتضی سیاسرسامسونگ samsungفرامرز گشایشیسپیده بهروزیاکبر تقی زادهپمپ ابارا اباراآیدین صادقیمرتضی صادقیآزاده شاهچراغیرضا قره داغی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی فضای آموزشی در کشور چین

طراحی پردیس آموزشی اروپایی در شانگ‌های چین

بازدید : 45,915 بار

24 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در طراحی فضای آموزشی با معیارها و استاندارهای خاصی روبرو هستیم. طراحان معمولاً با در نظر گرفتن مفهوم و ماهیت طراحی فضاهای آموزشی  مکان‌های تفکر انگیز، خلاقیت زا برای رشد و سلامتی دانش‌آموزان فراهم می‌کنند. با طراگاه همراه باشید تا به بررسی طراحی فضای آموزشی در شانگ‌های بپردازیم.

ذخیره عکس
طراحی فضای آموزشی در کشور چین

در شانگ‌های چین طراحان معماری برای تعامل بیشتر بین دانش‌آموزان آلمانی و فرانسوی دست به طراحی فضای آموزشی جدیدی با محوطه‌ای دل‌باز را زده‌اند. در قلب مجموعه‌ی آموزشی یک میدان، فضایی را برای ملاقات دانش‌آموزان آلمانی و فرانسوی فراهم نموده است.

ذخیره عکس

 

معماران طراحی این محوطه‌ی مشترک را برعهده داشته‌اند. با توجه به اینکه دو مدرسه‌ی قرار گرفته در منطقه‌ی «پودونگ» به ظرفیت خود رسیده‌اند، مسابقه‌ای برای طراحی محوطه‌ی آموزشی جدیدی در دانشگاه چند منظوره‌ی تجاری و منطقه‌ی کسب وکار در شمال شرقی شانگ‌های برگزار شد. 

در این منطقه مسیرهای ارتباطی خوبی وجود دارد و محیط آن خانوادگی و دوستانه است، همچنین در مجاورت منطقه‌ی آزاد تجاری که مقر چندین شرکت اروپایی است قرار دارد. 

مساحت این پردیس آموزشی بالغ بر 50000 متر مربع می‌باشد و امکان برقراری ارتباط بین 1600 دانش‌آموز آلمانی و فرانسوی زبان را فراهم می‌کند و خدمات آموزشی را از مهدکودک تا دانشگاه ارائه می‌نماید.

 محوطه‌ی 56500 متر مربعی در یک منطقه‌ی مسکونی با ساختمان‌های کم ارتفاع قرار دارد و چشم‌انداز آن به‌طور دقیقی مشرف به مناطق سرسبز و پر‌آب طراحی شده است.  این محوطه از غرب به جاده‌‌ای زیبا و ساختمان‌های اطراف آن محدود می‌باشد، که این مسیر ورودی اصلی محیط آموزشی خواهد شد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

محوطه از شمال به یک مسیر ارتباطی مهم دیگر محدود می‌شود، که دسترسی به سیستم حمل و نقل عمومی شانگ‌های را میسر می‌سازد و در شرق آن یک کانال آب و یک پارک عمومی قرار گرفته است. با قرار گرفتن مدرسه‌ی فرانسوی در شمال و مدرسه‌ی آلمانی در جنوب این محوطه که هر کدام ساختمان‌های مخصوص به خود را دارند، ویژگی خاص طراحی در مرکز مجموعه نهفته است که به عنوان یک انجمن مرکزی برای دو مدرسه می‌باشد و در آن تمامی دانش‌آموزان مدرسه می‌توانند از امکاناتی مانند فضای داخلی تئاتر، سالن غذاخوری‌، محوطه‌ی بازی و باشگاه ورزشی استفاده کنند. 

ذخیره عکس
طراحی فضای آموزشی در کشور چین

این انجمن از طریق یک میدان سه طبقه که دو ساختمان مدرسه، پارکینگ اتوبوس مدرسه و قسمت‌های عمومی را به‌هم مرتبط ساخته است راه دارد.  با وجود یک مرکز عمومی مشترک برای دو مدرسه نه‌ تنها فردیت هرکدام حفظ می‌شود، بلکه فضایی برای گردهمایی اروپاییان فراهم می‌نماید. ساختمان دو مدرسه شبیه به‌هم است، اما عیناً مثل هم نیستند و برنامه‌های آموزشی مختلفی را با توجه به برنامه‌ی آموزشی ملی آن کشور ارائه می‌کنند. راه‌روهایی برای استفاده‌های عمومی مختلف طراحی شده‌اند. از این فضاها می‌توان برای آموزش به گروه‌های کوچک و تشویق به تعامل گروه‌های سنی مختلف در زنگ تفریح‌ها استفاده کرد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مدارس متوسطه در طبقه‌ی پنجم ساختمان‌ها قرار دارند در حالی که دبستان و مهدکودک در طبقات پایین‌تر می‌باشند و به زمین‌بازی و ورزش در روبروی کانال آب و پارک نزدیک هستند. برخلاف نمای ساختمان مدرسه با طرح‌های مقیاس کوچک آن، قسمت‌های عمومی همگانی طراحی شده‌اند و عناصر موزه‌ی «لوور» پاریس در همه جای آن دیده می‌شود.

ذخیره عکس
طراحی فضای آموزشی در کشور چین

 پردیس جدید نه تنها محلی برای ملاقات دانش‌آموزان، والدین و معلمان فراهم کرده است، بلکه با وجود سقف‌های تراس مانند قابل راه رفتن، بین محله‌های شهری و فضای سبز ارتباط ایجاد کرده است. برای داشتن فضای آموزشی مناسب فقط کافی است روابط و تعاملات لازم در طراحی داخلی فضاها رعایت شود تا بهترین مکان برای آموزش شاگردان فراهم گردد. 

ذخیره عکس
طراحی فضای آموزشی در کشور چین

با طراگاه همراه باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

             

            کانال


بازدید : 45,915 بار

24 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحی فضای آموزشیشانگ‌های چینمحله‌های شهریفضای سبز

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:30